Uncategorized

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri Nelerdir?

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser çeşidi olarak bilinmektedir. Erken tanı ile prostat kanserinin tedavisi mümkün olabilmektedir.

Prostat Kanseri Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Prostat kanseri 70 yaş üstü erkeklerin yarıaında, 90 yaş üzeri erkeklerin ise hemen hemen hepsinde mikroskobik düzeyde de olsa tespit edilmiştir. Bu rakamlar her 6 erkekten bir tanesinin prostat kanseri olma riski olduğunu göstermektedir.  

Prostat Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanseri oluşumuna neden olabilecek bazı risk faktörleri ise; yaş, hormonlar, yağlı beslenme, kadmium, ailede prostat kanseri varlığı, A ve D vitaminleridir.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  1. Prostat kanseri oldukça sinsi bir şekilde seyredebilmektedir. Hastalık gelişme devresi tamamlanıncaya kadar herhangi bir belirti vermediği gibi idrar yapma ile ilgili problemler, meniden veya idrardan kan gelmesi, sırt, bel, kalça ve uyluk ağrıların olması gibi belirtileri de gösterebilmektedir.
  2. Prostat kanseri belirtileri arasında gösterilen idrar yapma ile ilgili problemler, idrar yapamama, idrar yapmaya başlama ya da sonlandırma zamanında karşılaşılan acı çekme, sık sık ve özellikle geceleri idrara çıkma, idrar akımında zayıflama, kesik kesik ve zorlanarak idrar yapma, ağrılı bir şekilde idrar yapma şeklinde görülebilmektedir. İdrar ile kaynaklanan bu belirtiler prostat büyümesinde de görüldüğü için prostat kanseri ile ilgili kesin bir tanının konabilmesi yapılan tahlil ve muayene sonucu netleşmektedir.
  3. Prostat kanseri belirtileri bazı durumlarda sinsi bir şekilde ilerlemekte ve kanser ile ilgili hiçbir belirti göstermeyebilmektedir. Yapılan araştırmalar prostat kanserinin erken evrelerinde çoğu zaman hiçbir belirti vermeden ilerleme kaydettiği sonucunu ortaya koymaktadır.
  4. Prostat kanserinin diğer bir belirtisi ileri evrelerde ise tümörün yayılması sonucunda bel de meydana gelen ağrıdır. Bunun yanında prostat kanserinin ileri evresinde kişide ciddi anlamda kilo kaybı görülebilmektedir.

Prostat kanseri bazı kanser türlerinde görüldüğü gibi sinsi bir şekilde ilerleyen hastalıktır. Tespit edilen birçok vakada prostat kanserinin belirtilerinin hastalığın ileri seviyelerinde ortaya çıktığı görülmüştür. Bu yüzden hastalığın erken tanısının konulabilmesi adına sık sık muayene olunması özellikle risk taşıyan yaş gruplarının düzenli olarak uzman tarafından görülmesi gerekmektedir.

Prostat Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Prostat kanserinin tanısı genellikle ultrason, elle yapılan muayene, röntgen ve elle prostattan alınan parça ile konulabilmektedir. Bunun yanında kişinin kanındaki PSA düzeyinin ölçülmesi de hastalığın tanısını koyabilmekte önemlidir. PSA prostattan salgılanan bir sıvı olduğu için kandaki düzeyinin yüksek çıkması hastalığın belirtilerinden biri olabilmektedir. Prostat kanseri tanısının konulmasında elle yapılan muayene de var olan tümörün belirlenmesi hastalığın tanısının koyulmasında etken olan faktörler arasındadır.

İlginizi Çekebilir:  Fazla Tuz, Beyin Kanaması ve Felce Neden Oluyor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı