Uncategorized

Fazla Tuz, Beyin Kanaması ve Felce Neden Oluyor

Yüksek Tansiyon ve Beyin Kanamasında Tuzun Etkisi Nedir?

4500 yıl önce bir Çinli hekim, çok fazla tuz yemenin, nabzı sertleştireceğini söylemişti.

Günümüzün bilimsel araştırmaları bu sözü doğrulamıştır. Münih’te yayınlanan tıp dergisi «Arztliche Praxls»’te belirtildiğine göre, araştırmalar yemek tuzu ile tansiyon arasında çok sıkı bir ilişki bulunduğunu açıkça göstermektedir.

Mesela Eskimolarda yüksek tansiyona hemen hemen hiç rastlanmamaktadır. Hatta ileri yaşlarda bile Eskimoların tansiyonu yükselmemektedir. Oysa dünyanın hemen her yerinde yaşla beraber tansiyon da artar. Mesela günde 12 ile 15 gr arası tuz yiyen Kuzey Amerikalı ve Avrupalıların yaklaşık olarak onda biri, yaşlılığında tansiyonunun yüksek oluşundan şikayet etmektedir.

Dünyada en çok yemek tuzu tüketimine Japonya ve Güney Amerika ile Amerika Birleşik Devletlerinin güney eyaletlerindeki zencilerde rastlamaktayız. Mesela Georgia eyaletindeki zenciler et, meyve ve sebzelerinin üzerine birkaç milimetre kalınlığında tuz dökmekte, hatta biralarının içine kaşık dolusu tuz karıştırmaktadırlar. Kolayca tahmin edilebileceği gibi bu bölgelerde tansiyonu yüksek olanların oranı başka yerlerdekinden çok daha fazladır. Mesela Amerika’nın güneyinde yaşayan zencilerin 45 yaşını geçenleri arasında yüksek tansiyon görülme sıklığı %50’den fazladır.

Felç hastalığına genellikle tansiyonu yüksek kimselerin daha fazla uğradığını saptıyoruz. Fazla tuz tüketen bölgelerde beyin kanamasında ölenlerin sayısı da bir hayli yüksektir. Dünya Sağlık Örgütü’nün ölüm istatistiklerinden anlaşıldığına göre, beyin kanamasından ölenlerin oranı Japonya’da en yüksektir. Bu ülkeyi Güney Afrika’nın Bantu bölgesi ile Amerika Birleşik Devletlerinin güney eyaletleri izlemektedir. Bu eyaletlerde tansiyonu yüksek olan kimselerin sayısı, Kuzey Amerika eyaletlerindekinin üç mislidir.

Münih’te yayınlanan söz konusu tıp dergisine göre, araştırmalardan alınan bu sonuçlara bakarak tuz tüketimine tamamen son vermek de doğru olmaz. Çünkü tuz ancak lüzumundan fazla kullanıldığı zaman zararlı olmaktadır. Yüksek tansiyonun başlıca nedeni tuz olduğu zamanlarda, yiyeceklerdeki kalori ve tuz miktarını azaltmak suretiyle tansiyonu normale indirmek mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri Nelerdir?

Felç Nedir?

Bazı organlarımızın hareketsiz ya da duygusuz kalmalarına tıp dilinde felç, halk dilinde de inme denir. Bu durumda hareketi sağlayan sinirler işi göremez hale gelir.

Beynimizdeki bir takım merkezler herhangi bir nedenle bir bozukluğa uğrarsa o merkeze bağlı organlarımızda felç meydan gelir. Bu nedenler değiştikçe felcin şekli de değişir. Bazen vücudun bir yanı tutmaz. Buna yarım felç denir. Şayet hareketsizlik vücudun her iki yanındaysa buna tam felç denir.

Felç Nedenleri Nelerdir?

Felce neden olan arızaların başında şunlar gelir: Boyundaki atardamarların tıkanması, büzülmesi yumuşaması, iltihaplanması. Beynin kabuk kışına hareketlerimize komuta eder. Bu komuta beyinden aşağıya doğru çaprazlamasına dağıldığı için, beyin sol tarafından olan bir bozukluk, yüzde sol tarafta; boyundan aşağı ise sağ tarafta felce neden olur. Beynin sağ tarafında olan bir bozukluk da bunun tam tersi sonuç verir.

Felç Belirtileri Nelerdir?

Birçok felç türü vardır. Her felcin de belirtileri farklıdır. Uyuşma, karıncalanma, konuşamama, unutkanlık, baş dönmesi gibi hafif belirtilerle yavaş yavaş başlayan felçler vardır. Beyin damarlarındaki, kan dolaşımındaki bozuklukların neden olduğu bu gibi haller, aksaklık düzelmediği takdirde gittikçe artar, felç ortaya çıkar, genellikle vücudun bir tarafında hareketsizlik görülür, birden gelen, hastayı yere düşüren felçler de vardır. Sinir hücrelerinin birden bozulması bu felçlerin nedenidir.

Yarım felçlerde kol ve bacak tutulup kaldırılır, sonra bırakılırsa bu organlar cansızmış gibi düşüverir. Bu felcin en kesin belirtilerinden biridir. Ayrıca dizlere, topuğa vurmak ya da keskin bir şey sürtmek suretiyle felç anlaşılır. Diz altına vurulunca felçli bacak birkaç kez hareket eder. Sağlam tarafın ayağına, topuğun dışına doğru bir iğne yada bıçak sürtülürse ayakta hareket görülmez. Sağlam tarafta ise bu gibi durumda ayak hemen kasılır, geri çekilir. Felçli bölgelerde ısı azdır. Elle dokununca soğuk gelir. Şişlik de olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri Nelerdir?

Yarım felçlerde şuur kaybolmamışsa hasta kendini bilir, kafası oldukça iyi işler. Bozukluk beyin kabuğunda ise hasta konuşamaz ya da çok az konuşur.

Felç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Felç ani gelip de hasta kendini kaybedip düşmüşse onu kaldırmamak, sarsmamak gerekir. Olduğu yerde bırakmalı ve derhal bir doktor çağırmalıdır. Felç nedeni bilinmeden tedavide yanlışlık yapılabilir. İlk safhada kan almak, kalbi kuvvetlendirici ilaçlar vermek gerekebilir. Felç geldiği zaman sebebi bulmak için doktor değişik muayeneler yapar. Bu arada, beyin kanaması, kan dolaşımının durması, menenjit, ansefalit, beyin frengisi, kan zehirlenmesi, şeker hastalığı koması, kafa sarsıntısı, kafa içi basıncı, sıcak çarpması, kafatası kırıkları, kuduz, tetanoz, sara, havale gibi nedenler aranır. Hastanın yakınlarının vereceği bilgiler de teşhiste yararlı olur.

Felcin asıl nedeni bulunduktan sonra tedavi buna göre saptanır. Neden ortada kaldırılmaya çalışılır. Aynı zamanda damarları açıcı, kalbi kuvvetlendirici ilaçlar verilir. Hastanın özel bir şekilde yatması sağlanır. Bazı durumlarda elektrik tedavisine geçilir. Damar sertliği ve yüksek tansiyon sonunda damarların yavaş yavaş tıkanmasından ileri gelen felçler ruhsal bakımdan da bazı bozukluklara neden olduğundan tedavileri daha zordur, başarı ihtimali geçmişe kıyasla yüksektir.

Beyin damarlarındaki kanamalardan ileri gelen felçlerde ölüm tehlikesi daha çoksa da tehlike atlatılırsa alınacak tedbirler iyi sonuç verebilir. Birden bire damar tıkanması demek olan ambolide meydana gelen felç, tıkayıcı maddelerden ileri gelen bozukluk atlatılırsa sonradan tehlikeli bir durum olmayabilir.

Felçlerin bir kısmı bazen tamamen giderilebilir. Bazen de hasta organ eski sağlam haline tam olarak dönemez.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı