Solunum Sistemi

Birden Soluğunuz Kesilirse Ne Yapmalısınız?

Birden Soluğunuz Kesilirse Ne Yapmalısınız?

Yaşınızın, duygularınızın ve düşüncelerinizin solunum sisteminizi ne denli etkiliyeceğini hiç düşündünüz mü?

Otobüse yetişmesine yetişmişti, ama soluk soluğa kalmıştı. Beş-on adım koşmanın onu böyle soluksuz bırakması, ayrıca canını sıkmış, hatta endişelendirmişti. İlk fırsatta bir doktora görünmeyi kararlaştırdı!…

Hepimiz, zaman zaman soluksuz kalmaktan yakınırız. Öfke, merak, korku ve heyecan, solunum sisteminin çalışma düzenini geçici bir süre için bozabilir. Ama bazı hallerde de soluksuz kalmak, önemli bir sağlık sorununun habercisi sayılır, özellikle ileri yaşlarda bronşite yakalananlarda görülen soluksuz kalma, önemli bir sağlık sorununun habercisi sayılır, yaşlanan ciğerlerin ve kalbin yükünü ağırlaştırdığını unutmayın. Yaşlıların bronşiti önemsemeyip, tedaviyi geciktirmeleri, akciğerlerinin ve kalplerinin aşırı yorgunluk nedeniyle arızalanmalarına yol açabilir.

Suçlu: Karbondioksit

Herhangi bir hastalık, fiziksel ya da ruhsal değişiklik, solunum sisteminin düzenini bozabilir. Soluk alıp verme işlemi sırasında havanın oksijenini alıp, karbondioksiti dışarı vermeniz gerekirken, karbondioksit, kanda kalır, bu durumda, beyin hemen harekete geçer, karbondioksiti dışarı atabilmeniz için soluk alıp verme işlemini hızlandırmaya sizi zorlar. Böylece siz de soluksuz kalırsınız…

Kansızlıktan yakınanlarda da sık sık soluk kesilmeleri görülebilir. Kanda oksijeni taşımakla görevli hemoglobinin yeterli miktarda olmaması soluksuz kalmanın nedenlerinden biridir.

Sürekli olarak soluksuz kalmaktan yakınanların vakit geçirmeden doktora başvurmaları gerekli. Çünkü daha önce saydığımız nedenlerin dışında, insanın solunum zorluğu çekmesi, ciğerlerde ve kalpte işlerin iyi gitmediğine işaret sayılabilir.

Ani Baygınlık Neden Olur?

Kalp vücuda kan pompalama görevini gerektiği gibi yapamazsa, hasta, soluksuz kalmaktan yakınır. Kalp krizi geçirenlerde, damar sertleşmesinden yakınan yaşlılarda, bu hal sık sık görülür. Soluksuz kalmanın yanı sıra, hafif bir baygınlık da görülebilir. Sigara tiryakileri ve aşırı şişmanlarda, soluksuz kalmanın yanı sıra hafif baygınlık haline de daha sık rastlanır.

Birden heyecanlandığınız ya da meraklandığınız zaman soluksuz kalıyorsanız, endişelenmeyin. Beyniniz böyle durumlarda sizi daha çok soluk almaya zorlar,siz de farkına varmadan, normal miktardan çok daha yüksek oranda karbondioksiti dışarı atarsınız. Bu size hafif bir baş dönmesi verebilir. Vücudunuzda kırmızı lekeler belirir, elleriniz titremeye başlar.

Külahla Tedavi

Böyle durumlarda, hemen sırtüstü uzanıp, bir külahı ağzınıza yaklaştırın, soluk alıp vermeye başlayın. Böylece, dışarı verdiğiniz karbondioksit, yeniden solunum yoluyla kana karışır, rahatlarsınız. Vücudunuzdaki kırmızı lekelerin kaybolması, daha uzun zaman olabilir, bunun için de endişelenmenize gerek yoktur.

Soluksuz kalmanın bir hastalık belirtisi olup olmadığını kendi kendinize saptamanız güçtür. Şikâyetiniz sık sık tekrarlanıyorsa, ihmalciliği bir yana bırakıp bir doktora görünün!

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı