Karaciğer

Karaciğer Yetmezliği, Karaciğer Yorulması ve Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Yorulması Nedir?

Vücudumuzda takviye jeneratör görevi yapan karaciğer, sudan sebeplerle bu görevini aksatmaz. Onu nedense, olur olmaz suçlarız. Bilgisine başvurduğumuz İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Ilhan Ulagay, «Karaciğere fazla yüklenilmezse, kolay kolay yorulmaz. Ama benim karaciğerim sağlamdır, diyerek her şeyin aşırısına kaçanlar da, onu suçlayamazlar. Çünkü her organın bir dayanma gücü vardır» diyor.

Zavallı karaciğer! Zavallı karaciğerimiz!

Ne zaman güzelliğimiz bir sivilcenin tehdidi altında bulunsa, ne zaman midemizin sağ üst yanı biraz ağrısa, suçlusu dünden hazır olduğundan teşhis hiç gecikmez: Yine bozuldu karaciğerim!

Duyan da, ikide bir bozulup düzelen bir elektrik santrali sanacak onu…Belki garip bulacaksınız ama, gerçek, uzmanların hiç de hastaların teşhislerine katılmadıkları yolunda. Onlar karaciğerin, siroz ve sarılık gibi ciddi hastalıkların tehdidine uğramadıkça hemen daima son derece sağlıklı olduğunu söylüyorlar.

Uzun sözün kısası, karaciğer önemsiz bir nedenden sarsılıp hastalanacak kadar «nazik» bir organ değil. Hatta ona en sağlam, en dayanıklı organımız bile diyebiliriz.
Buna rağmen, karaciğer yetmezliği, karaciğer yorgunluğu ya da karaciğer krizi olaylarını sık sık tedavi etmek durumunda kalan sağlık merkezlerimiz de yok değil. Peki çok sağlamdır diye bilinen bir organ olan karaciğerin «yetmezliği» nedir? Neden olur, diyeceksiniz. Doğru. Yetersizlik çoğunlukla aşırı yüklenme sonucu karaciğerin yorulmasından ileri gelir. Hastalığı zamanında önlemek açısından, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kürsü Başkanı Prof. Dr. İlhan’ın yaptığı açıklamalar, bu konuya daha geniş anlamda ve yararlı biçimde ışık tutacak niteliktedir.

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yetmezliği, dalgınlık, unutkanlık, uyuklama, zaman zaman bilinç bulanıklığı bazen de tam bilinç kaybıyla kendini belli eder. Bazı olaylarda, bilinç dışı hareketlere, saldırganlığa bile yol açtığı görülmüştür. Unutkanlık, kişiliği hatırlamamaya kadar varabilir. Hastanın, evini’ hatırlayamaması mümkündür. Örneğin hasta İstanbul’da otururken Samsun’a bile gidebilir.

Ana hatları belirlenen bu karaciğer yetmezliği, akut (had) karaciğer hastalığında gelişir ve kronik (müzmin) bir karaciğer hastalığında ortaya çıkar. Yetmezlik, karaciğer hastalıklarında görülebilen ciddi bir komplikasyondur. Özel haldeki hastalarda bu duruma çoğunlukla derecesi değişen bir sarılık durumu ve karın şişliği eşlik eder.

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide esas, hastaya proteinsiz bir beslenme uygulanmasıdır. Özel bir ilaç söz konusu değildir. Böyle bir hastanın zaman geçirmeden hastaneye başvurması uygundur.

İlginizi Çekebilir:  Karaciğer ve Safra Kesesi Hastalıklarına Ne İyi Gelir?

Karaciğer Yetmezliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Karaciğer yetmezliği tedavi edilmezse, karaciğer koması ortaya çıkar. Uygulananan tedavi, belirtilere yöneliktir. Yani hasta, hastalığın hangi evresindeyse ona uygun bir tedavi uygulanır. Hastalıkta, genellikle dört evre görülür. Bir ve ikinci evrelerde mümkün olan tedavi, üçüncü ve dördüncü evrelerde bir yarar sağlayabilir. Her karaciğer hastasının mutlak doktor kontrolü altında kalması, sağlığı açısından gereklidir.
O zaman doktorunuzun sözlerini, unutmamak üzere belleğimize yerleştirdikten sonra, dilerseniz biraz da doğaya yönelelim ve bakalım hangi sebzeler ve bitkiler, karaciğer yorgunluklarına, yetmezlik başlangıcına yararlı olabilir. Yaptığımız araştırmalar, bize şu ev ilaçlarının son derece yararlı olduğu sonucunu verdi. Size de duyurmak isteriz.

Karaciğer Yetmezliğine Ne İyi Gelir?

Havuç: Mikserde elde edilmiş havuç suyundan her sabah aç karnına bir bardak içmek oldukça fayda sağlayacaktır.

Limon: Üç limonu akşamdan yuvarlak dilimler halinde kesip bir tas kaynar suyun içinde sabaha kadar bekletiniz. Ertesi sabah suyunu süzüp aç karnına içiniz. Ayrıca bir fincan sade kahvenin içine bir bütün limonu sıkıp içiniz. İkisi de çok yararlıdır.

Nane: Yemeklerden sonra bir bardak kaynar suya atacağınız üç dört nane yaprağının suyunu bir süre dinlendirdikten sonra süzüp, için.

Ceviz: Bir tutam ceviz yaprağını (yaklaşık 20 gr. ) bir bardak kaynar suya atın, bir süre dinlendirdikten sonra süzün ve istediğiniz kadar için.

Çay: Birkaç yeşil çay yaprağıyla birkaç yeşil nane yaprağını bir bardak kaynar suda beklettikten sonra, şekerleyip, yemeklerden sonra için. Bu reçetelerin gerçekten yarar sağlamasını istiyorsanız, onu özel bir perhiz yöntemiyle takviye etmelisiniz. Belirli bir süre uygulayacağınız bu yöntemde karaciğeri rahatsız kişinin yemesi ve yememesi gereken besinlerin listesi aşağıya çıkarılmıştır.

Karaciğer Yetmezliğinde Yenilmemesi Gereken Yiyecekler

 • Yağlı, salçalı etler, av etleri, salam, sosis, jambon tipi besinler ve sakatat
 • Yağlı balıklar, kızartma balık, havyar, karides, ıstakoz ve diğer deniz mahsulleri
 • Yumurta (ölçülü olmak şartıyla rafadan yumurta yenebilir.)
 • Domates, yeşil fasulye, ıspanak, frenk üzümü, lahana, pancar, kuşkonmaz
 • Kuru sebzeler, patates tava
 • Yağlı peynirler
 • Ekmek, bisküvi, kremalar, çikolata, pasta ve hamur işleri, alkollü içkiler, kırmızı ve beyaz şarap, alkolsüz de olsa gazlı içkiler, tam yağlı süt

Karaciğer Yetmezliğinde Yenilecek Yiyecekler

 • Yağsız etler, tavuk eti (o da fırında ya da ızgarada pişirmek şartıyla)
 • Havuç rendesi, perhiz yemeği halinde pişmiş yeşil sebzeler
 • Yoğurt, beyaz peynir
 • Kızarmış ekmek
 • Meyveli turta
 • Asitsiz olgun meyveler, kompostolar
 • Alkol derecesi düşük kırmızı şarap, ölçülü olmak şartıyla kahve, çay, yağsız süt, maden suyu

Bu tavsiyelerimiz sanırız rahatlıkla uygulanacak türdendir. Bu arada, doktorumuzun da söylediği gibi, proteini çok olan besinlere karşı biraz ölçülü davranırsanız, zaman zaman rahatsızlandığını hissettiğiniz bu sağlam, ama çok yüklenilen organınız, sizin çok işinize yarayacak ve bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Safra Kesesi Taşı Nedir?

Safra kesesi ve yollarındaki sürekli taşlar, önce safra kesesinde ve safra yollarında daha sonra da karaciğerde iltihaplanmaya dönüşür. Safra kesesi ve yollarının, karaciğerle olan yakın ilişkileri aynı hastalığa onu da sürükler.

İlginizi Çekebilir:  Karaciğer Hastalıkları ve Safra Kesesi Hastalıkları

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer ve safra kesesi bölgesi özellikle yemeklerden sonra ağrır. Sık sık ateş, titreme (37-38 derece) ve sarılık görülür. Sindirim her zaman zordur. Yemekten sonra şişkinlik ve halsizlik çöker, bağırsaklar çoğunlukla tembeldir.

Safra Kesesi Taşının Nasıl Önüne Geçilir?

Önemli olan hastalığın kendi kendine iyileşmesini beklemeden safra taşlarının ve karaciğer hastalıklarının hemen tedavisi yönüne gitmektir.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle doğru uygulanacak bir rejim şarttır. Yağlı ve özellikle kızartma etler, acılı besinler, sucuk, salam, gibi durmuş yiyecekler, alkol ve kahveden kesinlikle kaçınmak gerekir. Hava değişikliklerine dikkat edilmelidir. Ateşli hallerde antibiyotikler yardımcı olur. Bütün bu önlemlerden bir yarar sağlanamazsa iltihaba ve tıkanmaya sebep olan taşlar ameliyat edilir.

Safra Kesesi Spazmı Nedir?

Kolik ağrısı, küçük de olsa, taşın safradan bağırsaklara geçişiyle ortaya çıkan, çok şiddetli sancı yapan krizlerdir. Taş geçmekte güçlük çekerse safra kesesi ve kanallarının kasılmaları başlar.

Safra Kanalı Spazmı Belirtileri Nelerdir?

Hastanın karın boşluğunun sağ kısmında kramp türünden şiddetli ağrılar başlar. Ağrılar sırta ve sağ omuza kadar uzanır. Eğer taş büyükse safra yollarını tıkar deri sarımtrak bir renge dönüşür. Kırmızımsı renk idrar ve beyazımsı dışkı başlar (sarılık). Ağrılar hastayı yatağa düşürecek ve doktoru gereksindirecek kadar şiddetlidir.

Safra Kesesi Spazmının Nasıl Önüne Geçilir?

Koliğe kötü beslenme (yağlar, baharatlı yiyecekler, çikolata ve alkol) sebep olabilir. Her zaman mantıklı bir rejim uygulamak kabız kalmamak gerekir.

Safra Spazmı Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın çaresi doktorun zamanında yetişip, yazacağı reçeteye bağlıdır. Ateş varsa antibiyotik ağrı kesici ilaçlar, safra spazmını önleyici iğne verilir. Kesin istirahat şarttır. Devamlı spazmlar ve ateş halinde cerrahi müdahele gerekir.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Organın her hücresi yağla kaplanır; böyle hücreler görevlerini yapmakta gecikirler, dolayısıyla karaciğer yetersizliğine neden olurlar.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer büyümüş ve şişiktir. Yemeklerden sonra sancı yapar. Genellikle uzun ve zor, düzensiz sindirimlere yol açar. Devamlı ve inatçı bir kabızlık söz konusudur.

Karaciğer Yağlanmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Hastalık yanlış ve düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkar. Aşırı yemek yiyen ve içki içenler sistemli bir zehirlenmenin kurbanı olduklarının aslında farkında değildirler. Oysa önlem çok kolaydır. İçkinin her türünden kaçınılmalı, bol proteinli bir rejime girilmeli ve dinlenilmelidir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanede uygulanan «lipotrofik» tedavi ve kürleri tavsiye edilir.

Hepatit (Sarılık) Nedir?

Hepatit, karaciğer iltihaplanmasıdır. Son yıllarda yaygınlığı nedeniyle önem kazanmıştır. Bu arada salgın türden bir iltihaplanmanın uzun bir gelişimi olduğu, bunun daha sonra siroza dönüşebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Hepatit Belirtileri Nelerdir?

Hepatit hastalığı, kırıklık, belli belirsiz bir ateş, bulantı, kusma ve sağ tarafa gelip giden ağrılarla başlar. Ateş birden kesilir, hemen arkasından karaciğer şişmesi, kırmızı renk idrar ve rengini kaybetmiş dışkı ortaya çıkar. Hastalık, yaklaşık 6 hafta sürer, şanslı olanlarda iyileşir. Ancak doktor tedavisi kesin kurtuluş için tek çıkar yoldur.

İlginizi Çekebilir:  Karaciğer Hastalıkları ve Safra Kesesi Hastalıkları

Hepatitin Önüne Nasıl Geçilir?

Sarılık, mikroplu su ve bozuk yiyeceklerle geçen bulaşıcı bir hastalıktır, ya da iyi sterilize edilmemiş şırıngayla yapılan aşı ve kan verilmesi sonunda bulaşır. Hastalar kesinlikle ayrılmalı, çocuklar ise okula gönderilmemelidir. Hastalığın önüne geçmek için yalnız temiz su içilmeli, az pişmiş ya da hiç pişmemiş yiyeceklerden (özellikle deniz ürünlerinden midye tarak, istiridye) kaçınılmalıdır.

Hepatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Belirli özel bir tedavisi olmadığından şu yöntemle yetinilmelidir. Kesin yatak istirahatı, besleyici protein yönünden zengin rejim, et, balık ve peynir. Tedavi mutlaka doktor denetiminde olmalıdır.

Sarılıklı Hastaya Aşk da Yasak

Hasta, kendini güçlü ve istekli hissetse de gerek kendi, gerekse eşinin sağlığı uğruna, cinsel isteklerine bir süre gem vurmak zorundadır.

Bir evin fertlerinden biri hastalanıp yatağa düşmeye görsün, artık o yuvada dirlik düzenlik diye bir şey kalmaz. Ev halkı, hastanın sorunlarıyla uğraşır. Yemek saatleri, uyku saatleri, dinlenme saatleri, hastanın durumuna göre değiştirilir. Bu arada karı-kocanın cinsel hayatının da allak-bullak olması doğaldır. Hele eşlerden biri hastalanmışsa, o zaman cinsel ilişki sorunu daha da büyür. Ateşli hastalıklarda, kadın da erkek de, cinsel ilişkiyi aklına bile getirmez. Ama sarılık gibi, tedavisi uzun perhiz ve istirahat isteyen hastalıklarda, eşler cinsel ilişkide bulunmanın, hastayı etkilemeyeceğini düşünürler.

Oysa, havaların ısınmasıyla beraber sarılık mikrobunun büyük kentlerde kol gezdiği şu günlerde, çok dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar, mikrobik sarılığın cinsel ilişki yoluyla da bulaşabileceğini belirtiyorlar. Aynı şekilde, sarılık olan bir anne adayının doğan bebeğinde, sarılık görüldüğünü belirten doktorlar, mikrobik sarılığa karşı tedbirli olmak gerektiğini hatırlatıyorlar.

Mikrobik sarılığın değişik türleri var. Bugüne dek iki tür sarılık mikrobunun varlığı biliniyordu. Ama sonradan, üçüncü bir sarılık mikrobu daha saptandı.
Mikrobik sarılığın içme sularından, vücut temasından ve dışkıdan insandan insana geçtiği biliniyor.

En Büyük Hata

Sarılığa yakalanan biri, kendisini güçlü hissedip, iyileştiğini kanıtlamak için cinsel ilişkide bulunmak istese de , doktorun izni olmadan buna kalkışmak hatalıdır. Mikrobik sarılık, karaciğeri yorar; özellikle dinlenme devresinde hastaya ihtimam gösterilmezse, bünye iyice zayıf düşer, daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sarılık geçiren bir kimsenin cinsel ilişkide bulunması, hem kendisi, hem de eşi için tehlikeli olur. Hastalığı cinsel ilişki yoluyla eşine bulaştırması ihtimali bir yana bünyesinin iyice zayıfladığı bir devrede kendini zorlaması sağlığını bile bile tehlikeye atmak demektir.

Mikrobik sarılık geçiren kadın ve erkeklerin, uzun bir süre cinsel ilişkiye ara vermeleri, doktor, hastalığın tamamen geçtiğini, hastanın normal yaşantısını sürdürebileceğini belirtmedikçe, cinsel heyecanlardan uzak kalmaları gerekiyor.

Aşağıya yazımızla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Karaciğer Yetmezliği ile alakalı aşağıdaki detaylı makaleleri de okumanızı tavsiye ederiz:

Karaciğer Hastalıkları Hakkında Detaylı Bilgi

Karaciğer Hastalıklarına Ne İyi Gelir?

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı