KaraciğerSafra

Karaciğer ve Safra Kesesi Hastalıklarına Ne İyi Gelir?

Karaciğer Hastalıklarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sindirimi zor ve uzun süren yiyeceklerden kaçınmalıdır. Bilhassa yağlı etler ve çok yağlı yemekler yasaktır.

Etler yağsız, biftek, köfte ve haşlama olarak yenir. Balıklar yağsız ve haşlama yenmelidir.

Yumurta, sakatat ve av etleri yasak.

İyi olgunlaşmış, taze sebze ve meyve çiğ olarak bol bol yenmelidir.

Alkollü içkiler tamamen yasak.

Astım, egzama ve kurdeşen gibi hastalıkların karaciğer bozukluğu ile yakın ilgisi vardır.

Yiyecekler ve Çorbalar: Yağsız sebze, erişte çorbaları, bol limonlu yenir. Yağsız süt ve yoğurt çorbaları da tavsiye olunur. (Et suyu, yağlı çorbalar, lahana çorbası yasak.)

Et-Balık: Izgara veya haşlama yağsız etler. Taze ve yağsız balık ara sıra piliç: (Domuz, tavşan, kaz, hindi, ördek, av etleri, Pastırma, sucuk, kavurma, sakatat yasak).

Yumurta: Yumurta ve yumurtalı yiyecekler yasak.

Süt ve Süt Ürünleri: Yağsız yoğurt, süt kesiği, yağsız beyaz peynir. (Krema, kaymak, mayalanmış yağlı peynirler yasak)

Yağlar: Taze tereyağı az miktarda, 10 gr. zeytinyağı. (Kızarmış yağlar, hayvani yağlar (iç yağı, kuyruk yağı), Margarin, özellikle balık yağı, yasak.

Sebzeler: Enginar, taze fasulye, ıspanak, taze bezelye, haşlama patates, yer elması vesaire. (Lahana, patlıcan, domates, konserve sebzeler yasak)

Bakliyat: Mercimek çorba halinde az miktarda ara sıra yenir. (Diğerleri hastalık sırasında yasak).

Hamur İşleri: Kızarmış esmer ekmek, yumurtasız erişte, makarna, yulaf ezmesi. (Taze beyaz ekmek. Yumurtalı makarna yasak.)

Salata: Bol limonlu marul, turp, havuç, hindiba, soğan salataları. (Turşular yasak).

Baharat: Deniz tuzu, limon, ufak Hind cevizi, kimyon, rezene, tarçın, karanfil, Hind safranı, horoz ibiği, kekik, maydanoz, nane. (Hardal, kara ve acı biber, sirke yasak).

Tatlı: Bol bol yenir. (Şeker ve şekerli yiyecekler az miktarda)

Meyveler: Olgunlaşmış portakal, muz, mandalina, greyfurt, üzüm, Elma, armut, şeftali, kiraz, kayısı, incir, ahududu, dut, ayva, erik. (Ham, ekşi meyveler. Fındık, fıstık, badem, ceviz yasak).

Pastalar: Yumurtasız ve yağsız kuru pastalar. (Krema, yağlı yumurtalı pastalar yasak).

İçecekler: Su, uygun maden suları, şifalı ot çayları (Gazlı maden suları, kahve, çay, sütlü buzlu içecekler, dondurma, alkollü içkiler ve taze meyve suyu, kahve, çikolata, sigara yasak)

Karaciğerin Dostu, Meyvelerdir

Karaciğer yetersizliği çekmemek veya varsa kurtulmak için ve karaciğerin hastalanmaması veya tedavi olması için bunlardan bazısı her gün sofrada eksik olmamalıdır.

Ahududu (Karaciğer Yetmezliği, Sarılık): Meyve olarak veya taze suyu çıkartılarak, yemeklerden önce günde 2 defa 100 gr. Ahududu yenir ve 10-15 gün kür yapılır. Bol vitamin ve asitleriyle çok faydalıdır. Karaciğeri kuvvetlendirir. Safra verimini artırır, sarılığı giderir.

Ayva (Karaciğer Yetmezliği): Külde pişmiş olarak, komposto veya marmelat şeklinde her gün 100 gr. yemeklerden önce yenir.

Çilek (Karaciğer Yetmezliği, Safra taşı için çok faydalıdır): Mevsiminde 10-15, aç karnına yemeklerden yarım saat önce meyve olarak veya taze suyunu çıkartarak yenir. Günde 200 – 400 gr. yenir. Midesi hassas olanlar bunu yemek üzerine yemelidir. Karaciğeri çalıştırır, safra taşını önler, varsa dökmeye çalışır.

Domates (Safra taşı için faydalıdır): Sabah, öğle akşam yemeklerden yarım saat önce 1 çay bardağı, taze sıkılmış domates suyu içilir.

İlginizi Çekebilir:  Karaciğer Yetmezliği, Karaciğer Yorulması ve Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

ELMA (Karaciğer Yetmezliği): (Meyve olarak veya marmelat şeklinde bütün yıl yenilebilir. Suyu çıkartılarak ta alınabilir. Mide boş iken yenirse faydası daha iyi olur.

ENGİNAR (Karaciğer ve safra, yolları için çok faydalıdır): Karaciğer yetmezliği, Siroz, Safra taşı, Safra kesesi boşaltır, Sarılık, Safra akışını ve safra ifrazatını artırır, Safra kanalı iltihabını geçirir.

1 çay bardağı kaynar suya yarım kahve kaşığı, kurutulup ufalanmış yaprak konur, 10 dakika demlenir ve yemekten 15 dakika önce içilir. Günde 2 bardak yeter. 10-15 gün devam edilir.

Karaciğer Tembelliği: Her yemekten 15 dakika önce, günde 3 defa iyi olgunlaşmış 10 erik yenir veya taze taze suyu çıkartılıp içilir. Uzun süre devam edilir.

TAZE FASULYE (Karaciğer yetmezliği): Günde 1 fincan taze çıkartılmış, yeşil fasulye suyu, öğle veya akşam yemeğinden 15 dakika önce, 1 bardak su ile içilir. 10 gün devam edilir.

GREYFURT (Karaciğer yetmezliği için çok faydalıdır): Yemeklerden önce, günde 3 çay bardağı, taze çıkartılmış greyfurt suyu içilir, bol vitamin verir. Ve karaciğeri çalıştırır, safra verimi artar.

HAVUÇ (Karaciğer yetmezliği – Sarılıkta çok faydalıdır): Bol A vitamini ile karaciğerin kendi kendini tamir etmesini sağlar. Yemeklerden önce günde 3 bardak, taze çıkarılmış havuç suyu içilir. 10-15 gün devam edilir. Enginar ve Havuç karaciğerin en iyi ilacıdır. Havuç salatası çok faydalıdır.

KEREVİZ (Karaciğer yetmezliği – Sarılıkta): Yeşil kereviz yaprakları öğle ve akşam yemeklerinde, marul salatası içinde iyi çiğneyerek yenir veya öğle – akşam yemeğinden önce bir tatlı kaşığı (baş veya yaprak) kereviz suyu çıkartılır ve 1 çay bardağı su ile içilir. 10 gün devam olunur.

LAHANA (Karaciğer yetmezliği, Siroz, Sarılıkta faydalıdır): Lahana çeşitli vitamin, esans ve madeni maddeler ile çok faydalıdır. Aç karnına, günde 3 fincan taze lahana suyu içmelidir. Lahana suyu 1 misli su ile birlikte içilir, uzun süre kullanılabilir. Çiğ salata şeklinde de yenilebilir.

LİMON (Karaciğer yetmezliği, Safra taşı, Sarılık): Mikrop öldürücü etkisi, bol vitamini ile çok fayda verir. Günde 3-5 limon taze taze sıkılır, 1 misli sulandırılarak yemeklerden önce su yerine içilir. Mikserde kabuğu ile birlikte ezilen limon daha etkilidir, bekletmeden içilmelidir. Ayrıca salata, çorba içinde bol limon kullanılmalıdır.

MARUL (Karaciğer yetmezliği, Safra taşı, Sarılık için çok iyidir): Marul bol vitamin ve madeni maddeler ile karaciğere çok faydalıdır. Çiğ salata şeklinde bol limon ve zeytinyağı ilavesi-le, yemeklerden önce yenmelidir. Diş durumu müsait olmayanlar marulun suyunu çıkartarak, limon ilavesiyle yemeklerden önce birer fincan içebilirsiniz.

PATATES (Karaciğer yetmezliği, Safra taşı için faydalıdır): Öğle ve akşam yemeklerinden önce, birer fincan patates suyu çıkartıp, su ve limon ilavesiyle içmelidir. 1 hafta devam olunur, 1 hafta ara verilir.

PORTAKAL (Karaciğer yetersizliğinde çok fayda verir): Portakal bol vitaminleri, madeni maddeleri ve asitleriyle çok faydalıdır. Aç karnına mide boş iken, günde 3-4 bardak, taze sıkılmış portakal suyu 1 misli sulandırılıp bir tatlı kaşığı bal ilavesiyle içilmelidir. Portakal kabuğu reçeli de çok fayda verir. Portakalın bulunmadığı mevsimde reçel yemek arası saatlerde yenir. Karaciğeri düzenli çalışmaya sevkeder.

SOĞAN (Siroz, Safra taşı, Safra ifrazatı ve akışı üzerinde çok iyidir): Soğan antibiotik etkisi, vitaminleri ve esanslar ile çok fayda verir. Bol su boşaltarak sirozu geçirir. Soğan iyi çiğneyerek, marul ve domates salataları içinde, yemeklerden önce, bolca yenir. Dişi müsait olmayanlar, soğan suyunu içebilirler. 1 misli sulandırarak, limon sıkarak içilir.

İlginizi Çekebilir:  Karaciğer Hastalıkları ve Safra Kesesi Hastalıkları

TURP (Karaciğer yetmezliği, Safra kesesi iltihabı, Safra taşı, Safra kesesini boşaltmaya sevkeder, Sarılık, Safra ifrazatı ve Safra akışını önemle etkiler): Turp çeşitli esansları ve vitaminleri ile Karaciğerin ve safra yollarının en iyi ve her yerde bulunan ilacıdır. Bol turp yiyenlerde Karaciğer ve safra yolları rahatsızlıkları görülmez. Turp çiğ yenmelidir. Havuç ile karıştırarak ince kıyılmış, bol limonlu ve zeytin yağlı turp salatası bütün Karaciğer ve Safra yollarının komple en etkili ilacıdır. Yalnız bu salata yemeklerden yarım saat önce yenmeli, yemekten sonra yenmemelidir. Dişi iyi olmayanlar, turp ve havuç suyunu aç karnına, günde 3-4 fincan içebilirler. Taş krizi zamanı içmemeli, sonradan içmelidir.

ÜZÜM (Karaciğer yetmezliği, Safra taşında faydalıdır): Üzüm Karaciğere bol şeker vererek onun kuvvetlenmesini ve korunma gücünü artırır. Yemek arası saatlerde bol bol çekirdeksiz kuru veya yaş üzüm yenir. Yaş üzüm taze suyu çıkartılarak da içilebilir. Ne kadar yense veya içilse faydası o kadar fazla olur. . .

Karaciğer ve Safra Yollarının Dostu Baharat ve Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Bunlar da sofradan eksik edilmemelidir:

AKHUŞ AĞACI (Betula alba) (Karaciğer yetmezliği, Siroz, Safra taşı için çok faydalıdır): İdrar yollarına da faydalı.

ANDUZ OTU (İnula helenium) (Karaciğer yetmezliği, Karaciğer iltihaplanması, Safra kesesi iltihabı, Sarılık, Safra ifrazatını ve akışını kolaylaştıran hastalık mikroplarını öldüren çok faydalı bir bitkidir): Kullanılışı idrar yollarındaki gibidir. Devamlı kullanılsa da hiç zararı olmaz. Nefes yolları içinde faydalıdır.

ARDIÇ TOHUMU (Siroz, Safra taşı için yararlıdır): Bilhassa idrar yolları ve Siroz için çok faydalıdır. Baharat olarak kullanıldığı gibi, idrar yollarındaki gibi de kullanılır.

AT KESTANESİ MEYVESİ (Karaciğer yetmezliğinde etkilidir, Safra ifrazatını artırır): İdrar yolları için de faydalıdır. Kestaneler kurutulup ince öğütülür. 1 çay bardağı kaynar suya yarım kahve kaşığı konur. 10 dakika demlenir; yemeklerden önce içilir. Günde 2-3 çay bardağı, içilir, 1 hafta ara verilir.

AYRIK (Karaciğer yetersizliği, Safra taşı, Sarılık, Safra ifrazatında faydalıdır): İdrar yolları içinde çok faydalıdır.

BERBERİS YAPRAK ve MEYVE KÖKLERİ (Karaciğer yetmezliği, Safra taşı, Sarılık, Safra akışını artırıcı etkileri vardır)

ÇAM TOMURCUĞU (Karaciğer yetmezliği, Safra kesesi iltihabı, Safra taşı için çok faydalıdır)

FENER ÇİÇEĞİ (Physalis aikekenge) (Karaciğer yetmezliği ve bilhassa idrar yollan rahatsızlığı için çok faydalıdır)

HİND SAFRANI (Baharattır) (Karaciğer yetmezliğini gideren ve Safra taşını döken, olmasını önleyen çok faydalı bir baharattır. Ayrıca Siroz, Safra kesesi iltihabı, Safra kesesini boşaltmaya zorlayan Sanlık, safra kanalı iltihabı, Safra ifrazatını ve akışını artırıcı etkileri vardır. Uzak Doğu’da çok kullanılır ve o yöre halkının uzun ömürlü olmasında çok rolü vardır): Çorba içine, pilava katarak baharat olarak veya 1 çay bardağı ılık suya yarım kahve kaşığı karıştırılıp yemeklerden önce içilir. Günde 2-3 bardak içilir.

HOROZ İBİĞİ (Rosmarinus) (Baharattır) (Karaciğer yetmezliği, Safra taşı, Sarılık, Safra kesesini boşaltan, Safra verimini ve akışını artıran etkileri vardır. Karaciğer ve Safra yollarına en faydalı baharatlardandır): 1 çay bardağı sıcak suya yarım kahve kaşığı konur, 10 dakika demlenip süzülür ve yemeklerden 15 dakika önce İçilir. Günde 2-3 çay bardağı içilir. Ayrıca çorba ve yemeklere ekerek de alınır.

İlginizi Çekebilir:  Karaciğer Yetmezliği, Karaciğer Yorulması ve Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

KEKİK (Karaciğer yetmezliği, Safra kesesi iltihabında yararlıdır): İçindeki kekik yağı çok iyi mikrop öldürür. Hazım yolları, Safra ve idrar yolları için çok faydalıdır.

KÖK BOYA (Rubia tinctoria) (Karaciğer yetmezliği, Safra kanalı iltihabına etkilidir. İdrar yolları için de çok faydalıdır).

MAYDANOZ (Karaciğer yetmezliği, Sarılıkta faydalıdır).

MISIR PÜSKÜLÜ (Karaciğer iltihabı, Siroz, Safra kesesi iltihabı, Safra ifrazatını ve akışını artırıcı etkisi vardır): İdrar yollarına da çok faydalı.

NANE (Karaciğer yetmezliği, Safra ifrazatını ve akışını arttırıcı etkisi vardır): Öğle ve akşam yemeklerinden önce, 1 çay bardağı sıcak suya yarım kahve kaşığı nane konur, 10 dakika demlenip içilir. Dozu artırmamak gerekir, bulantı yapar.

OKALÜPTÜS (Karaciğer yetmezliğinde çok etkilidir): Öğle ve akşam yemeklerinden önce 1 çay bardağı sıcak suya yarım kahve kaşığı dövülmüş papatya konur, 5 dakika demlenip içilir.

SÖĞÜT YAPRAKLARI (Safra taşında çok faydalıdır. Ayrıca ağrıyı keser): Kurutulup ufalanmış yapraktan 1 çay bardağı kaynar suya yarım kahve kaşığı konur, 10 dakika demlenir. Öğle ve akşam yemeklerinden 15 dakika önce içilir.

ŞAHTERE (Fumaria afficinalls) (Karaciğer yetmezliği sonucu olan egzama gibi rahatsızlıklarda çok fayda verir): Kuru çiçek + yapraklı bitki, 1 çay bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı konur, öğle ve akşam yemeklerinden önce birer bardak içilir.

TERE (Karaciğer yetersizliği, Safra taşı için faydalıdır): Taze tere sıkılır ve 1 tatlı kaşığı suyu 1 bardak su ile karıştırarak yemeklerden 15 dakika önce, günde 3 bardak içilir. Bol vitaminleriyle Karaciğerin dayanıklılığını artırır.

UFAK HİND CEVİZİ (Safra taşını eritir ve olmasını önler): Öğle ve akşam yemeklerinden önce, 1 çay bardağı sıcak suya yarım kaşık dövülmüş U. H. Cevizi konur ve şeker katarak çay gibi içilir.

YABANİ HİNDİBA (Karaciğer yetmezliği, Karaciğer iltihabı, Safra kesesi iltihabı, Sarılık, Safra ifrazatını artırıcı ve akıtıcı etkileri vardır. Karaciğer ve Safra yolları,için en etkin bitkilerden biridir): Kökü çözülerek toz hale getirilir, yemeklerden önce günde 3 çay bardağı içilir. 1 çay bardağı kaynar suya 1 kahve kaşığı konur, 15 dakika demlenir. 1 hafta içilir, 1 hafta ara verilir.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI (Karaciğeri çalıştırır, yetmezliğini giderir, safra taşını önler, varsa döker, Safra ifrazatını ve akışını artırır, Safra kesesinin normal boşalmasına yarar): Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce soğuk ve ilk sıkımda elde edilmiş iyi cins 1 tatlı kaşığı zeytinyağı 1 tatlı kaşığı limon suyu ile karıştırılıp içilmelidir. Kahvaltıda bol yağlı ve limonlu zeytin yemelidir.

(Not: Taş krizi zamanı zeytinyağı içilmemelidir.)

Yazımızla ilgili yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı