Kalp

Kalbe İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

İstavrit ve İzmarit Kalbe İyi Geliyor

İzmarit gibi, istavrit gibi, sardalya gibi nispeten ucuz ve memleketimizde bol olan balıklara uskumruyu da ilave ederseniz… İngiliz bilim adamları bu balıkların yalnız yenmelerinin hoş olmasıyla kalmayıp kalp hastalıklarına da çok iyi geldiklerini haber vermektedirler. Son zamanlarda, laboratuvarlarda yapılan araştırmalar böyle bir sonuç vermiş bulunuyor.

Balık Niçin Yararlıdır?

Balık, insanın beslenmesinde çok önemli bir rolü olan protein yönünden çok zengin bir besindir. Ortalama olarak 100 gram balıkta 22 gr. yağ, 10 gr. protein vardır. Ayrıca balık etinde, hemen hemen bütün vitaminler bulunur. A, B1 ve B2 ve D vitaminleri, fosfor, kalsiyum gibi maddeler boldur. 100 gr. balık eti 100 kalori verir ki bu 100 gramı 105 kalori veren koyun eti, 100 gramı 101 kalori veren sığır etinden hemen sonra gelen bir değerdir. Balık etinde şeker ise hiç yoktur. Yağ oranı da az olduğundan, balık insanı besler, fakat şişmanlatmaz. Sindirimi çok kolay olduğu için hazımsızlık ve mide rahatsızlığı bulunanlara, kızartılmamak şartıyla rahatça verilebilir.

Kızartılmış balık ülsere böbrek ve karaciğer bozukluklarına, tansiyon yüksekliğine, damar sertliğine, sivilce, akne gibi cilt bozukluklarına hiç iyi değildir. Balığı daha çok buğulama, haşlama, ızgara yaparak yemelidir. Buğulama balık yaparken, yeşil salata yaprakları ve yeşil soğan konursa balığın kokusu kaybolur ve daha lezzetli olarak pişer. Balık buğulamasına piştikten sonra limonla karıştırılarak hazırlanmış çiğ zeytinyağı sosu dökmek de ayrıca doğal bir lezzet katacaktır.

Şeker ve Tuz Ömrü Kısaltıyor

Beslenme uzmanları, yanlış beslenme ve erken emeklilik yüzünden Amerika’da ömrün dünyanın diğer bölgelerine oranla kısaldığını belirtiyorlar. Harvard Üniversitesi beslenme uzmanlarından Dr. Jean Mayer Ekvator, Rusya ve Himalaya’la’rda yaptığı araştırmalar sonunda oradaki yaşam şekli ile Amerika’daki mukayese edince bu sonuca vardığını belirtiyor.

Dr. Mayer, «Tüm dünyada mümkün olduğu kadar az şeker kullanılıyor. Oysa Amerika’da çok tuzlu konserveler en çok satılan yiyeceklerin arasında yer alıyor. Gezdiğim ülkelerdeki insanların çoğu çiftçiydi. Otomobil yerine yürümeyi ya da ata binmeyi tercih ediyorlardı. Üstelik emeklilik için de bir zorunluluk yoktu. Bu da insanı normal olarak hayata bağlıyor. » şeklinde görüşlerini açıklıyor.

Amerika’daki yiyeceklerin çoğunda suni maddeler ve suni boyalar olduğunu söyleyen doktor bu tür maddelerin kansere yol açtığını ve yaşamı zora soktuğunu belirtiyor. Tuz ve şekerden «Beyaz zehirler» şeklinde bahseden doktor beslenmenin yanı sıra Amerika’da hayat şartlarının gittikçe zorlaştığını ve erken emeklilik kanunu çıktıktan sonra ölüm oranının daha da arttığını ileri sürüyor.

Kalp, Hareket Ederek Dinlenir

Günümüz koşulları çoğumuzu hareketsiz yaşamaya zorluyor. Spor yapamıyoruz, yol yürüyemiyoruz. Bir çok kimse, kalbini yormadığını düşünerek, bu duruma sevinebilir.

Ama kalp uzmanları hiç de aynı kanıda değil. . .

Kalbimiz… Bizim herşeyimiz! Hayat kaynağımız. Kalbimiz çalıştığı sürece, biz de yaşarız. Ama günün birinde tık diye duruverirse, o zaman her şey biter. Bu gerçeği hepimiz biliyoruz.

Kalp hastalıklarına yakalanma korkusu daha gençlik çağlarında başlıyor. Evin genç kızı spora fazla mı meraklı? Hemen onu uyarıyoruz:

«Şimdi kalbini fazla yoruyorsun, bu tedbirsizlik ilerde senin başına bir dert açabilir. » diyoruz. «Sporu bırakmak zorunda kaldığın zaman kalp hastası olabilirsin. »

Aynı öğütleri evin delikanlısına da sıralamaktan geri kalmıyoruz. Hele orta yaşlı kadın ve erkekler için, kalp hastalığı büyük bir korku kaynağı oluyor. Kalbi yormak endişesiyle günlerimizi zehir ediyoruz.

Yıllar geçtikçe, kalp hastası olma korkusu da giderek artıyor. Bu arada kalbi yormamak için kendimize göre bazı önlemler alıyoruz. Elbette bunların başında, hareketsizlik geliyor. Kalp yorulmasın diye, hızlı yürümekten kaçınıyoruz, vaktiyle yaptığımız sporlardan vazgeçiyoruz. Yokuş çıkmaktan, koşmaktan korkuyoruz. Hatta hızlı yürürken bile kalbi yormak korkusu için için bizi kemiriyor.

Kalbi Çalıştırmanın Faydaları

Kısa bir süre öncesine kadar tıp uzmanları da kalbi yormanın sakıncalarını her fırsatta hastalarına anlatıyorlardı. Ama son yıllarda ortaya atılan bir iddia, şimdiye kadar bilinenleri çürütüyor. Kısa bir süre önce Paris’te yapılan kalp uzmanlan kongresinde dünyaca tanınmış kalp uzmanları kalbin baş düşmanının dinlenmek olduğunu belirttiler. Vücudun hareket etmesinin kalbi kuvvetlendirdiğini ileri sürdüler.

Kalp Sağlığı İçin Neler Yapabilirsiniz?

«Kalp, antrenman yapması gereken bir makinedir» diyen uzmanlar, genç-yaşlı herkesi şöyle uyardılar :

«Kalbin antrenman yapması için, vücudun sürekli hareket halinde olması gereklidir. O zaman kalp genişler, çeperleri kalınlaşır, kasları daha kolay çalışır, dolayısıyla vücudumuzun kan tulumbası, daha çok kan dolaştırır. Ayrıca jimnastik hareketleri, kalbi kuvvetlendirir, çevresini saran yağların yanmasını sağlar. Günde en az on dakika jimnastik, yürüyüş yapmak, koşmak, kalbi yormak, ihtiyarlatmak şöyle dursun, aksine dinlendirir ve gençleştirir. Bu öğütlere kulak veren bir kimse elli yaşına geldiği zaman, kalbi yirmi yaşındaki bir gencin kalbi kadar güçlü ve sağlıklı olur. Kalbi kuvvetlendirmek için yüzme, yürüyüş ve bisiklete binmeyi hararetle tavsiye ederiz. »

Evet, uzmanlar, böyle diyorlar. Hareketsiz kalmanın kalbi dinlendirmek yerine daha çok yorduğuna işaret ediyorlar.

Günümüzde, kalp hastalarının sayısının artış göstermesinin suçunu sadece hareketsizliğe yüklemek de hata. Kalp hastalıklarına yakalanmamak için daha başka önlemler de almalıyız.

Kalbin Beslenmesi

Hareket kadar, beslenme de önemli bir sorundur. Çok yağlı ve şekerli yiyecekler atardamarların tıkanmasına yol açabilir. Gerçi yağlı ve şekerli yiyeceklerden tamamen vazgeçemeyiz, bunlar vücudumuzun enerji kaynaklarıdır, ama bu tür yiyecekleri dikkatle seçmek ve dozunu ayarlamak, pekâlâ elimizde. Bir de uzmanlar, yemeklerde hayvansal yağları mümkün olduğu kadar az kullanmanızı öneriyorlar.

Sigaranın Kalbe Zararları Nelerdir?

Tütünün ciğerlere zarar verdiğini bilmeyen yok. Bu arada kalple damarların da tütünden olumsuz yönde etkilendiğini hatırlatmakta yarar var. Sigaradaki nikotin, çalışma düzenini bozarak, kalbi yorar. Ayrıca vücuttaki kan basıncını da artırır, yani tansiyonu yükseltir. Kalbin oksijene çok ihtiyacı olduğu zamanlar tütütün olumsuz etkisi kendisini belli eder. Ciğerlerde, kalbin ihtiyacını karşılayacak oranda oksijen kalmamıştır. Bu nedenle de, kalbin çalışması zorlaşır. Ayrıca tütünün kanı pıhtılaştırdığını ve damar sertleşmesine yol açtığını da unutmamalıdır.

Kalbe gerçekten zarar veren maddelerden uzak durduğunuz sürece, hareket etmekten, spor yapmaktan, koşmaktan, yürümekten çekinmeyin. Aksine, kalbinizin genç kalmasını, yorulmamasını istiyorsanız, vücudunuzu hareketsiz bırakmayın.

Çayın Kalbe Faydaları Nelerdir?

ÇAYIN, KALP HASTALIKLARI VE DAMAR SERTLİĞİ İLE ASTIM TEDAVİSİNDE YARARLI OLDUĞU SAPTANDI

Temiz, kireçsiz ve çok sıcak su ile demlenerek sıcak tutulan bir bardak çayın yorgunluğu azalttığı gibi, diş çürümelerini de önlediği belirtilmiştir.

Beslenme uzmanlarınca yapılan bir değerlendirmede çayın sağlığa olumlu etkileri irdelenmiştir. Buna göre, ülkemizde yoğun olarak tüketilen çay, serinleticiliği yanında sağlık yönünden de etkilidir.

Çaydaki kafein, ve tein adale çalışmalarını olumlu etkilemektedir. Bu nedenle çay, özellikle astım hastaları için yararlıdır. Adalelerin dinlenmesinde olumlu etkisi bulunmaktadır.

Çay, kalp hastalıkları ve damar sertliğinin tedavisinde yararlı olan bir dinlendiricidir. Damarların sertleşmesini önleyen çay, ana damarları da dinlendirerek kan dolaşımını kolaylaştırmaktır.

Çayın olumsuz etkileri ve kullanılmaması gereken hastalık alanları konusunda şöyle denilmektedir:

Aç karnına içilen çay mide salgısını artırarak bulantı yapar, bu nedenle mide ülseri olanlar için çay çok zararlıdır.

Normal düzeyde çay yararlıyken, fazla alınan çay sinir zayıflığına yol açmakta, el ve ayak titremelerine neden olmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı