Difteri-Kuşpalazı

Difteri Nedir? Neden Olur? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Difteri Nedir? Neden Olur?

Difteri (Kuşpalazı), Corynebasterium diphtheriae adlı bakteriyle oluşan, üst solunum yollarında yerel yalancı zarlar ve bakterilerin çıkardığı ekzotoksin denilen zehire bağlı yaygın belirtilerle nitelenen, en çok çocuklarda görülen ani ateşli bir hastalıktır.

Difteri Nasıl Bulaşır?

Difteri etkeni, öksürük damlaları ile hasta ya da taşıyandan sağlam insana bulaşır. Genizde yerleşir, burada ürer ve toksin 16 denen (difteri toksini) zehirini salgılar. Toksin etkisiyle üşt solunum yolların örten iç zarlarda harabiyet oluşur. Bu da mikrobun daha çok üremesi için iyi bir ortam oluşturur.

Difteri Belirtileri Nelerdir?

Difteri toksini kalp sinir ve böbrek dokularında çeşitli hastalık hallerine yol açar, ilk belirtiler en sık olarak genizde ve yutakta olmakla birlikte bazen gırtlakta daha nadir olarak da burun, göz, deri ve genital bölgede olabilmektedir.

Difteri Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Difterininin kuluçka süresi 1-7 gündür.

Difteri Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Difteri, yerleşme yerine göre, bazı tiplere ayrılır:

1- Difteri Anjini (bademcik ve yutak difterisi): En sık olarak görülen şeklidir. Boğazda noktalar halinde başlayan ve 12-24 saat içinde beyaz-gri düz yüzeyli, kaldırmakla kanayan bir zarın oluşmasıyla nitelidir. Boyundaki lenf düğümleri büyürler.

Difteri anjininin iyi huylu olarak seyreden tipinde 24-48 saat içinde iyileşme görülür. Buna karşılık toksik ya da kötü huylu difteri denilen şeklinde ölüm eskiden oldukça sık ise de yeni tedavi yöntemleriyle başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu tipte ağızda kötü bir koku vardır, boyun çevresi şiştir, soluk alma zorlaşmıştır, kan basıncı düşmüş, idrar azalmıştır. Kusma ishal ve kanamalar görülür.

2- Gırtlak Difterisi: Yutaktaki olayın gırtlağa yayılmasıyla ortaya çıkabildiği gibi, nadiren olay gırtlakta da başlayabilir. Ani tıkayıcı bir gırtlak yanması söz konusudur. Soluk alıp verme güçtür buna bağlı olarak huzursuzluk ve morarma bulunur. Bu tipte, toksin iyi emilemediğinden yaygın belirtiler genellikle bulunmaz.

3- Burun Difterisi: Başlangıcı sıradan nezle gibidir. Sonradan burun salgısı kanlı ve irinli bir hal alır. Yaygın belirtiler yoktur.

Difteri (Kuşpalazı) Öldürücü Bir Hastalık Mıdır?

Difteri komplikasyonları (toksinin yol açtığı yaygın ve istenmeyen belirtiler) ön planda kalp-damar ve sinir sistemini ilgilendirir. Çevresel dolaşım bozukluğu, kalp kası yangısı (Miyokardit) ilk ortaya çıkan komplikasyonlardır. İlk 3 haftada en başta gelen ölüm nedeni kalp yetmezliğidir.

Difteri Felç Yapabilir

Difteri etkeninin sinir dokusunda yaptığı zararlar felçlere yol açar. Bu felçler bakışımlı (simetrik) ye ağrısızdırlar; iz bırakmadan iyi olur ve yerel hastalığın oluşumundan bir süre sonra görülürler. Yumuşak damak felci ve göz kasları felçleri en erken ortaya çıkar. Yumuşak damak felcinde yutma güçlüğü, içilenlerin burundan gelmesi, burundan konuşma vardır. 1-2 haftada tamamen geriler. Göz kaslarının felci de okumada güçlük, çift görme ve şaşılığa yol açar. Daha sonra çevresel kol-bacak felçleri görülür.
Böbreklerde de geçici böbrek yangısı belirtileri görülür.

Difteri Tanısı Nasıl Yapılır?

Tanı amacıyla, şüpheli hastada derhal boğazdan alınan maddede mikrop aranmalıdır.

Kesin teşhis üretmeye (kültüre) dayanır. Özel bir şekilde boğazdaki zarın kenarlarından alınan madde özel besi yerlerine ekilir ve bir süre sonra sonuç alınır.

Difteri Tedavisi Nasıl Yapılır?

SERUM: Tedavi kandaki toksinle birleşip onun kötü etkilerini önleyen antitoksik serum ve antibiyotiklerle yapılır. Antitoksik serum sadece kandaki toksinin etkisini önler, doku hücrelerine geçmiş toksinin etkilerini ortadan kaldırmaz.

KAS İÇİNE ENJEKTE EDİLMELİDİR

500-1000 ünite/kg.lık dozda anti-toksik serum kas içi yolla şırınga edilir. Serum verilmeden önce alerjik olaylar düşünülerek deri içi aşırı duyarlık testi yapılmalıdır. En uygun antibiyotik penisilindir (günde 400. 000 – 800. OOo ünite prokain penisilin) Penisiline alerji durumunda eritmorisin ya da tetrasiklin kullanılır.

İSTİRAHAT: Hasta yatak istirahatinde tutulmalı ve üst solunum yollarının tıkanmasına karşı önlemler alınmalıdır.

Difteriden Korunma Yolları Nelerdir?

2, 4, 6, aylarda karma şaşı (difteri, boğmaca, tetanos) halinde difteri aşısı uygulanır. 14-16 yaşında bir doz difteri-tetanos aşısı yapılması uygundur.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı