Damar Sertliği

Damar Sertliği Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Damar Sertliği Nedir?

Damarların elastikiyetini kaybedip eğri büğrü olmasına, katılaşmasına damar sertliği denir. Bu yüzden damarın içinden daha az kan geçtiği gibi gereğinde atardamar genişleyemez. Koroner yetersizliği, denen de budur.

Damar Sertliğinin Nedenleri Nelerdir?

Damar sertliğinin sebebi kesinlikle bilinmemektedir. Damar sertliğine yatkınlığı artıran tehlike faktörler şunlardır:

  • Soyaçekim
  • Yüksek kan basıncı
  • Kan kolesterolünün artması
  • Sigara içmek
  • Hareketsiz yaşamak (ofiste çalışmak)
  • Yaşın ilerlemesi
  • Şeker hastalığı
  • Kanda ürik asitin artması
  • Hayatın zorlantıları

Damar Sertliği Hangi Yaşlarda Başlar?

Arterio skleroz doğumdan sonra başlar ve 30-49 arasında hızlı oluşur, ondan sonra gidişi yavaşlar. Genç kişilerde de önlem bir damar sertliği bulunabilir, fakat ekseriya kişi bunun farkına varmaz.

Damar Sertliğine Ne İyi Gelir?

Bu bir ihtiyarlama belirtisidir ve her yaştaki kadın ve erkekte görülebilir. Damar sertliği, kan damarlarının iç yüzeyinde kireç toplanmasıdır, kireçlenme damarların cam gibi sertleşmesine sebep olur.

Halen damar sertliği tedavi edilemez diye, bilinir. Fakat çeşitli ülkelerde halk tıbbında baş vurulan aşağıdaki çarelerle damar sertliğinin ilerlemesini durdurmak veya çok yavaşlatmak mümkündür. Damar sertliği başlamadan önce uygulamaya başlamak şartıyla, önlenebilir de

Çiğ Patates Damar Sertliğini Önlüyor

Çiğ patates 40 yaşına gelen her şahsa tavsiye olunur. Yumurta iriliğinde 1 patates temiz yıkanır ve soyulmadan çok ince rendelenir ve suyu zayi edilmeden iyice ezilir ve sabah kahvaltısından önce yenir. Bu çiğ patates damar sertliğinin ilerlemesini çok yavaşlatır.

Damar Sertliğinde Sarımsak Tedavisi

Bu tedavi bütün yaşlılara tavsiye olunur ve her yıl tedaviyi yapmalıdırlar. 1/3 üne kadar, soyulmuş ve ince doğranmış sarımsakla doldurulur, sonra üzerine saf alkol doldurulur ve ağzı kapanarak mutfakta ılık bir köşeye konur, ve ara sıra çalkalanıp yerine konur ve 3 hafta orada tutulur… Sonra süzülür ve şişede saklanır.

Öğle yemeğinden önce 1 çay bardağı ılık suya bu sarımsaklı alkolden 2 damla konup içilir. Her gün birer damla artırılarak.günde 24 damlaya kadar çıkılır. Sonra her gün 1 damla eksiltilerek yine 2 damlaya kadar düşürülür. 2 hafta ara verilir. Sonra aynı kür tekrarlanır. Yılda 2 – 3 defa olmak üzere bu kür yapılır. Bu tertiple kireçlenme iyileştirilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı