Çocuk Bakımı

Her Annenin ve Anne Adayının Bilmesi Gerekenler

Her Annenin Bilmesi Gereken Konular

Çocuklarınızın dikkatsiz hareketleri veya başlarına gelen ufak tefek kazalarda, ilk yardım olarak ne yapılacağını bilmek her anne için şarttır. Size yardımcı olabilecek bir kaç örnek veriyoruz.

1 — Günümüzde çocuklar için en büyük tehlike, çoğunlukla, açıkta bırakılan elektrik prizleridir. Çok ağır olmayan cereyan çarpmalarında, çocuğunuzun tüm vücuduna iyi bir friksiyon yapmanız yeterlidir. Daha tehlikeli bir durum varsa hemen doktora haber vermeli, bu arada evdeki elektrik akımını kesmelisiniz.

2 — Diziniz şiddetle bir yere vurmuşsa, ilkin şişme ve morarmayı önlemek için, dizin çarpan yeri üzerine bir buz parçası koyarak, on beş dakika bekletmelidir. Her şeye rağmen şiş devam ediyorsa, doktora baş vurmalıdır.

3 — Eğer çocuk, dizini değil de, başını çarpmışsa, şişi önlemek için, çarpılan yere, sert bir cisimle (Madeni para veya bıçak gibi bir şeyle) iyice bastırın ve sonra, eğer yara yoksa devamlı kompres yaparak durumu geçiştirin.

4 — Göze kaçmış olan bir toz veya cisim, çocuğun ağlamasıyla çıkabileceği gibi eczanede özel olarak satılan ilaçlardan damlatılarak veya göze ılık su banyosu yapılarak da kolayca çıkar. Ama bu arada cismin gözü tahriş etmemiş olmasına da dikkat etmek gerekir.

5 — Günümüzde ağızdan ağıza suni hava teneffüsünü bilmeyen hemen hemen yok gibidir. Nefesi kesilen bir çocuk, kolları vücuduna yapışık olarak yere yatırılmalı, suni soluma uygulanırken doktora da haber vermeyi unutmamalıdır.

6 — Düşme ya da çarpma sonucu olan burun kanamalarında, çocuğun başını arkaya eğilip, alnına veya ensesine, soğuk kompres yapmak gerekir. Kanama devam ederse, bir eczaneye veya doktora boş vurmalıdır.

7 — Çok küçük çocuklar her şeyi ağızlarına götürmekten hoşlandıkları için bazen bu cisimleri yanlışlıkla yutuverirler. Bir şey yuttuğunun hemen farkına, varılırsa, çocuk başı aşağı gelmek şartıyla, ayaklarından tutmalı ve sırtına vurulmalıdır. Tehlike sezilirse hemen doktor çağrılmalıdır.

8 — Eğer çocuk burnuna bir cisim sokmuşsa, kuvvetle sümkürtülmelidir. Burun tehlikeli bir bölge olduğundan gerekirse hastaneye götürmekte tereddüt etmemelidir.

9 — Çocuk tehlikeli bir şey içmişse, bunu hemen çıkartmak en iyisidir. Bunun için ya iki parmağınızı ağzına sokarak veya kusturucu bir ilaç vererek, çıkarmasını sağlamak gerekir. Midesinin yıkanmasına ise ancak doktor karar verebilir.

ANNE OLACAKLAR DİKKAT

Anne olacakların tamamen ayrı bir bakıma, özel bir ihtimama ihtiyaçları vardır. Bu durumda her hamile kadının bir doktora, bir ebeye veya bir hastaneye, yahut dispansere giderek, muayene ve kontrollerini yaptırması hem kendi hayatının garanti altına alınması bakımından şarttır.

Hamilelik kesinleştikten sonra yaptıracağınız ilk muayenenin ayrı bir önemi vardır. Bu ilk muayene sırasında, o güne kadar geçirdiğiniz hastalıklar, varsa ameliyatlar, eğer olmuş ise diğer doğumların şekli, düşük yapmışsanız zamanı kaydedilir.

Ayrıca umumi bir muayene yapılarak akciğer, kan tazyiki, kalp ve diğer organlar tetkik edilir. Kansızlık olup olmadığınız, kan grubunuz, RH durumunuz tespit edilir, idrar muayenesi yapılır.
Daha sonraki muayenelerde çocuğun durumu, çocuğun kalp sesleri -ki altıncı aydan itibaren duyulmaya başlar- sizin tansiyonunuz ve kilo durumunuz incelenir.

Gebelik sırasında yapılan muayeneler, doğumumuz için son derece faydalı bir hazırlıktır. Eğer muayenelerimiz iyi gidiyorsa, endişe edecek hiçbir şey yok demektir.

Muayeneleriniz esnasında, son aybaşı tarihinizi doğru olarak bildirmeniz, geçirdiğiniz, hastalıkları gizlememeniz çok mühimdir.

Eğer fazla bulantınız, kusmanız varsa, başınız çok fazla dönüyorsa, idrar durumunuzda herhangi bir değişiklik varsa, bunu doktorunuza mutlaka bildirmeniz, sizin ve yavrunuzun sağlığı bakımından gereklidir.

Leğen Kemiği Ölçüleriniz

Doğumdan çok önce leğen kemiklerinizin durumunu doktorunuza tespit ettirmeniz, doğum bakımından şarttır. Ölçüler müsait değilse, doktorunuz neticeye göre tedbirini alacaktır.

Tansiyon Değerleriniz

Hamileliğinizin ilk aylarında tansiyoun çok fazla düşük olması baş dönmesi, halsizlik meydana getirir. Tansiyonun normalden çok fazla yükselmesi ise gebelik zehirlenmesi bakımından çok mühimdir.

İdrar Tahlili Şarttır

Hamileliğiniz sırasında böbreklerinizde bozulma veya gebelik zehirlenmesi adı verilen hastalıklar idrar muayenesinden anlaşılacağı için önceden tedbir almanız mümkün olur. İdrarınızda albümin, şeker ve tuz artması varsa sıkı perhiz ve daha sık kontrol muayeneleri yaptırmanız gerekir.

Kan Muayeneleri

Hamile bir hanımın kesinlikle ihmal etmemesi gereken bir şey de kan muayenesidir. Kan grubunuz ve RH durumunuzu mutlaka kontrol ettiriniz. Şayet baba kanı RH pozitif ve anne kanı RH negatif ise kan uyuşmazlığı yüzünden çocuk, karında ölebilir. Yahut kan hücrelerinin erimesi yüzünden doğduktan sonra sarılık olabilir. Çocuk doğar doğmaz göbek kanı muayene edilerek «Sarılık olabilir mi?», diye araştırmalıdır. Şayet bu ihtimal dahilinde ise çocuğun göbeğinden kan alıp, yerine baba kanı verilip kanı değiştirilerek, hayatı kurtarılabilir. Ayrıca sık sık düşük yapan kadınlarda frengi ihtimaline karşı kan muayenesi yapılması gereklidir.

Bundan başka anne, hiç anlamadan kansız kalabilir. Şayet kan muayenesiyle kansızlık anlaşılıp tedavi edilmezse, doğum sırasında meydana gelecek kanama sırasında, anne büsbütün kansız kalacağından hayatı tehlikeye girebilir.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı