POPÜLER YAZILARSAĞLIK

BEL FITIĞI TEŞHİSİ, TEDAVİSİ VE KORUNMA YOLLARI: BİR HASTANIN GÖZÜNDEN..

Bel fıtığı teşhisi konduğunda sanki hayatım kararmış gibi hissettim. Hayatımı çok etkileyecek, ağrım hiç gitmeyecek gibi düşünmeye başladım. Böyle düşünmem de en büyük sebep internette bel fıtığı problemini en uç şekilde  yaşayan insanların yorumlarını okumamdı.  Okudukça belim ağrıyor, belim ağrıdıkça okuyordum.

Bel Fıtığı Teşhisinin Konulması:

Bel fıtığı ile 20 sene yaşayıp teşhis konulmayan insanlar var. Fıtığımla  ilgili  teşhis nasıl kondu, süreci anlatmaya başlıyayım.  Bir gün orantısız şekilde ağırlık kaldırdım, yaklaşık 1,5 ay belim ağrıdı. Yataktan kalkarken zorluyor. Bel bu ağrır geçer diyorum ama geçmiyor bir türlü. Nöroloji uzmanına gittim. Fıtığa benzemiyor, dedi kas gevşetici, ağrı kesici vb. verdi. Gene geçmedi. Beyin ve sinir cerrahisi uzmanına gittim. MR istedi. Ve çıkış anı, fıtığın var dedi. O günlerde dünyanın en mutlu insanı fıtığı olmayan insanlar gibi gelirdi bana. Bir insanın beli ağrımıyorsa  hayattan daha başka ne isteyebilirdi ki?

MR ile ilgili  uzmanlar diyor ki: ‘’Hayatında hiç beli ağrımamış, 45 yaş üstünde insanların MR’leri çekildiğinde, yüzde 65’inde ‘ameliyatlık düzeyde fıtığa rastlanıyor.’’ Yani MR’deki görüntüden ziyade hastanın ağrısının durumu daha önemli.

Fıtık  ile sinire bası nasıl oluşuyor derseniz?

Bel Fıtığı Hangi Mesleklerde Görülür?

Bel fıtığı olan çalışanların yüzde 54’ü masabaşı çalışanlar, yüzde 27’si endüstri inşaat sektörü, yüzde 18’ini ise şoförler oluşturur. Yani uzun süreli hareketsiz oturmak bel fıtığı için davetiye çıkartıyor.

Neden oturanlarda bel fıtığı fazla görülüyor? Örneğin 70 kg’lık bir kişide otururken bele 140 kg yük biner. Ayakta iken  70-120 kg biner. Hasta uzandığı zaman ise bele sadece 20 kg yük biner. Yani sürekli oturmak bele sürekli baskının olması demek. Bel fıtığı olanların ağrısının uzanınca geçmesi de bu yüzden.

Ayrıca yanlış bazı hareketler, genetik miras, hareketsiz yaşam tarzı, obezite, sigara, meslek ile ilgili faktörler ve günlük yaşam esnasında omurga biyomekaniğine uygun olmayan pozisyonlarda bulunmak bel fıtığı oluşma riskini arttıran faktörler.

Bel fıtığı, teşhis, belirtiler, tedavi
Kaynak: Flickr – Michael Dorausch

Bel Fıtığıma Çözüm Arayışları:

Ne yapayım derken tavsiye ile bir fizik tedavi uzmanına gittim. Seni eskisinden daha sağlam yaparız dedi. Vakum tedavisi, elektroterapi vb. 10 günlük bir program verdi. Başladık. Her gittiğimde tedaviyi hastanenin farklı bir bölümünden bir hemşire uyguluyordu. Soruyorum, ”Ben normalde çocuk bölümünde çalışıyorum, arkadaş  izinli bu hafta burada calışacacağım” diyor. Tedaviyi uyguluyor, vakum yapmadınız diyorum, haa doğru diyor vb. 1 gün hariç her gün benzeri durumlar başıma geldi. Fizik tedavi  bel bölgesinde geçici rahatlama sağlıyor ama günden güne kalıcı bir iyileşme görmedim. Rahatlama 2-3 saatten ibaret kalıyordu. 10 günlük program bitmeden tekrar aynı Fizik Tedavi Uzmanı’na gittim. Eskisinden sağlam olacaksın yerine bu sefer bu tedavi ile tam düzelmezsin rahatlama sağlar deyince farklı çözüm yollarına yöneldim. Eger İstanbul’da olsa idim Fizik tedavi uzmanı olarak Dr. Eser Cemil Alptekin Hoca’ya giderdim, tavsiye ederim.

Ben çözüm araştırırken Manuel Terapi çıktı karşıma. Türkiye’de manuel terapi üzerine en çok TV programlarına çıkan Fizyoterapist Oğuzhan SÖYLEMEZ Hocamı Buldum. Bayramda zaten İstanbul’a gideceğim (Ben Ankara’da ikamet ediyorum). İstanbul’a gittiğimde giderim dedim. 3 gün arka arkaya terapi yapabileceklerini söylediler.   Gittim, gercekten bu işi para için yapmayan ve standart fizyoterapistlik eğitimi üzerine birçok eğitim alarak yüksek donanım kazanan bir fizyoterapist buldum. Bana göre daha Türkiye’de daha donanımlısını bulmak zor.  Oğuzhan Hocam Almanya’da büyümüş, üniversiteyi Türkiye’de okumuş. Almanya’ da birçok  Alternatif Tıp ve mesleki gelişim eğitimleri almış birisi. Yani üniversite sonrası birçok eğitim almış.

Oğuzhan Hocam’ın seans ve yağ ücretlerinin uygun fiyatta olduğunu söylemek isterim. Türkiye’de 1 seans manuel terapinin 2018 yılı itibari ile 1.700TL’ye yapanlar olduğunu da belirtmek isterim.

Kendisi bana 1  terapi uyguladı. Ama ertesi sabah ülke dışına çıkacağı için sadece tek seans terapi uygulayabildi. Doğrusunu söylemek gerekirse verdiği yağları da kullandım ama belirgin bir fayda görmedim ama sadece 1 seans gidebildim. Oğuzhan Hocam herşeyden önce insanı değerleri yüksek birisi ve bu işi para odaklı yapmayan birisi. Gitmenizi tavsiye ederim.

Ankara’da iseniz Fizyoterapist Levent DOLUNAY Hoca‘mı tavsiye ederim. Manuel terapi ile düzelen çok kişi var. Manuel terapide de kasları ısıtıp gevseterek omurlar arasını açıp dışarı çıkan diskin eski yerine gelmesi amaçlanıyor. Peki benzer mantıkla çalışan DRX-900 ve benzeri cihazlar ne kadar işe yarıyor?

İlginizi Çekebilir:  EN UYGUN TRAFİK SİGORTASI VE KASKOYU NEREDEN YAPTIRABİLİRİZ?

DRX-9000 Ve Benzeri Cihazlar İşe Yarar mı?

Bu ve benzeri cihazları olan bazı merkezler bu cihazın başarı oranını % 80-90 gibi göstermekte. Çok cazip görünen bu oranları kendisinde bel fıtığı olan ve merkezinde bu cihazı olan bir fizik tedavi uzmanına muayeneye gittiğimde sordum. Ve bu cihaza girmek istediğimi söyledim. Kendisi belirtilen  bu başarı oranlarının gerçekten çok uzak olduğunu ve kendisinde bel fıtığı olmasına rağmen kendisinin dahi merkezinde bulunan cihaza girmediğini söyledi. Yani bu cihaz ile fayda gören hasta var mıdır, vardır mutlaka ama seans ücreti, başarı oranı ve manuel terapi gibi diğer olanaklar ile beraber değerlendirilmelidir. Yani bence manuel terapi var iken DRX-9000 düşünülmemelidir.

İbrahim SARAÇOĞLU’nun Bel Fıtığı Kürü:

Kırkkilit Otu (At Kuyruğu) Bitkisini ve Ardıç Yağını 1’er gün ara ile uygulanan kürünü düzenli olarak kulladım. Düzeldim mi, hayır. Ama belki rahatlama sağlamıştır. Manuel terapi  ya da yürüme ile belki daha fazla fayda bulabilirsiniz. Tabii benim gözlemim bu şekilde.

Yüzmenin Bel Fıtığına  Faydası:

Bel fıtığı teşhisi konduktan sonra haftada 2-3 defa 1 sene yüzdüm. Her gittiğimde 40 dakika hiç durmadan yüzdüm. Bel fıtığı hastalarına sırt üstü (Veya karışık) yüzme tavsiye ediliyor, ben de sırt üstü yüzdüm. Bel kaslarının güçlendirmek için sanırım  en iyi yollardan biri. Mesela ağrı sebebi ile bağdaş kurarak oturamıyorsunuz, 40 dakika yüzün gelin, istediğiniz şekilde oturabiliyorsunuz. Yani rahatlama sağladığı ve bel kaslarını güçlendirdiği ortada. Oğuzhan Söylemez Hoca’ma sormuştum. Yüzmeye devam edeyim mi diye ömür boyu yüzmeyeceksen gerek yok bence demişti. Takdir sizin. Dediğim gibi bel bölgesinde mutlaka rahatlama sağlar ve bel kaslarını güçlendirir.

Yürümenin Bel Fıtığına Faydası:

Uzmanlar 50 dakika ne yavaş tempoda ne hızlı tempoda yürümenizi tavsiye ediyor. Bende aynı şekilde haftada 4-5 gün yürüdüm. Özellikle bel bölgesindeki sertliğin yürüyüşün 20-25. dakikasından sonra rahatladığını net şekilde fark ediyorsunuz. Ama bel bölgesinin nemli iken cereyanda kalmamasına ve nemlenmiş atletin üzerimizde fazla kalmamasına dikkat etmekte fayda var. Yürüme mutlaka faydalı.

Yoganın Bel Fıtığına Faydası:

Uzmanlar diyor ki düzenli yapılan yüzme, pilates ve yoga gibi sporlar, bütün kasların eşit şekilde çalıştırarak güçlenmesine yardımcı olur. Yıllarca yoga yapıp yogayı bıraktıktan sonra bel fıtığına yakalanan kişiyi de biliyorum. Yoga hem bel hem psikolojik anlamda herhalde en yararlısı diyebilirim. Bel fıtığı ile stres ilişkisini düşünürsek yoga stres anlamında çok faydalı olabilir.

Bel Fıtığı Hastaları Nasıl Bir Yatak Tercih Etmeli?

Bel fıtığı hastaları sırt üstü yattığında yatak bel çukurunu doldurmalıdır. Biz maalesef yatağa fazla önem vermiyoruz, 20 sene aynı yatağı kullananları biliyorum. Yatak seçimi ile ilgili çok tavsiye yazısı okudum. Bel fıtığı olanlar için uzmanların % 85-90’ı yarı ortopedik yaylı yatak önerir. % 5-10 tam ortopedik yatak önerir. Az sayıda da visco önerilmektedir. Yatağa sırt üstü yattığınızda tam ortopedik yatak sanki bir tabağın üstünde yatıyormuşsunuz hissi vermekte. Oysa yarı ortopedik yatağın bel çukurunu kapladığını hissediyorsunuz. Ben fizik tedavi profesörüne sordum, hangi yatağı almalıyım dedim, Kesinlikle yarı ortopedik dedi. Öyle uzay teknolojisi vb. yataklara hiç girme dedi. Hangi marka derseniz İşbir Yatak, en çok önerilen. Bende İsbir Yatak’tan aldım. Farklı markaların mağazalarını dolaştım. Bel fıtığı olana hangi yatağı tavsiye ediyorsunuz, diye sordum. Satış yapan arkadaşlar uzanın hangi yatakta rahat ediyorsanız onu alın diyor genelde. Bu bence doğru bir satış şekli de değil.

Bel Fıtığı Hastaları Nasıl Yatmalı?

Uzmanlar tarafından 2 şekil öneriliyor. Ya sırt üstü şekilde diz altına yastık koyarak yada yan tarafa doğru yatıp bacaklar karna çekilip diz arasına yastık konularak yatmanın en uygun yatma şekli olduğunu söylüyor.

bel-fitigi-tedavi-belirtileri-doğru-yatis

En Sağlıksız Yatma Şekli nedir?

Bazı yazılarda zayıf yada normal kiloda insanların yüzüstü yatması tavsiye edilmiyor. Çünkü bu sekilde yatmanın bel açıklığına sebep olduğu belirtilmekte ve ileride bel fıtığına  yol açabileceği yazılmaktadır. Normal kilonun üzerindeki kişilerde göbeğin baskısı ile yüzüstü yatsa bile bel açıklığı oluşmadığı yazılmakta. Bu sebeple çocuklarımızı yüzüstü yatma alışkanlığından vazgeçirmekte fayda var, diye düşünülebilir. Ayrıca boyun sağlığı için de yüzüstü yatmak tavsiye edilmiyor.

İlginizi Çekebilir:  Erkeklerde En Çok Görülen Hastalıklar Hangileridir?

Ofis Çalışanları İçin Bel Fıtığı:

Sabit şekilde oturmak bel fıtığı için hazırlayıcı faktörlerden. Bu sebeple ofis çalışanlarının her saatte 10 dakika mola verip yürümesi veya 20-25 dakikada bir koltukta sağa, sola, öne doğru esneyerek beli sabit pozisyondan çıkarması tavsiye edilmekte.

Ben de bir ofis çalışanı olarak pazartesi günü hafif ağrı olduğu, salı günü biraz daha arttığı, çarşamba günü biraz daha arttığını gözlemlediğimi söyleyebilirim. Hafta sonu ise çalışmadığım için hiç ağrım olmamakta idi. Veya 10 günlük izinde hiç ağrı yokken izin dönüşünde hemen pazartesi günü ağrı şekillendiğini söylemem de fayda var. Peki ofiste nasıl oturmalıyız? Uzmanlar ofiste otururken diz seviyesi kalça seviyesinden yukarıda olmalıdır, diyorlar.  Bu yüzden ayak desteği kullanmalı ve ayağı desteğe düz olarak koymalı. Ortopedik bir koltuk veya bel desteği kullanmak gerekiyor. Ama kullandığınız bel desteği yazın belde terleme yapmamalı. Bilgisayar ekranının ortası veya üstü göz hizasında olmalı.

Proloterapi Nedir?

Proleterapide tam diskin fıtıklaştığı bölgeye dekstroz (Şeker), lidokain (Bölgesel anestezik) vb. maddeler enjekte edilir. Yapılan bu enjeksiyonla vücudun tamir mekanizmalarının tetiklenmesi ve bu sayede kas iskelet sisteminde dejenere olmuş hasarlı yapıların yenilenmesi sağlanır. Proloterapide kullanılan solüsyonlar verildiği bölgede bir irritasyon oluştururlar. Bu durum vücutta inflamatuvar cevabın başlamasını tetikler. Sonuçta ortama tamir edici hücreler ve yoğun bir şekilde tamir edici maddeler salınır. Tamir mekanizması devreye girer ve yaklaşık 3 ay kadar bu süreç devam eder. Yani proloterapi vücudumuzun doğal iyileşme mekanizmasını uyararak ve destekleyerek bozulan yapıların fonksiyonlarını düzeltir. Tedavi genellikle 1-2 hafta aralıklarla 3-6 arasında değişen sayıda seans gerektirir.

Proloterapiyi uygulayan hekim 2016’da çok azdı. 2-3 sene sonra hekim sayısı müthiş arttı. İnternette uygulandıktan sonra düzeldiğini belirten hasta yorumu okudum.

Biyoenerji İle Bel Fıtığı Tedavisi:

Arkadaşım bel fıtığı olan babasını bir biyoenerji şifacısına götürüyor. Ağrılarla odaya girer, biyoenerji uzmanı kesinlikle hastaya dokunmadan hastanın ağrıları gideriyor. 10-12 sene kendini çok yormadığı sürece ağrısız bir dönem geçiriyor. Hikaye gibi ama doğru. Arkadaş diyor ki benim başıma gelmese inanmam diyor. Odaya nasıl girdiğini ve odadan nasıl çıktığını ben gördüm diyor. Biliyorsunuz bel fıtığı sabit duran kişilerde çok oluyor. Bizim arkadaşın babası da şöför. Yani tekrarlamaya yatkın. 10-12 sene tekrar gidelim diyorlar ama aynı kişiyi bulamıyorlar.

Bel Fıtığı-Teşhisi-Tedavi-Belirtileri
Kaynak: Filickr – Senthil Nathan

 

Bel Fıtığı ve Kilo İlişkisi:

Fizik Tedavi Uzmanı bir profesör hocama gitmiş konuşuyorduk. Kapıyı kilolu bir bey çaldı ve bir şeyler sordu. Hasta çıkınca Hocam işte görüyorsunuz, hastam kilolu, bele o kadar kilo biniyor, ben ne yapabilirim, elim kolum bağlı, tedavisi çok zor demişti.

Yatak İstirahati:

Bazı uzmanlar bel fıtığı yeni şekillenmişse 1 hafta kalkmadan yatak istirahatini tavsiye etmektedir. Yatma ile disk üzerindeki basınç kalkacak ve disk tekrar tamamen 2 omur arasına girebilecektir. Özellikle yeni başlamışsa Prof. Dr. Yunus Aydın Hocam’da bu tedaviyi tavsiye ediyor.

Bel Fıtığından Nasıl Korunabiliriz? Bel Fıtığı Olan Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer ailede bel fıtığı geçmişi varsa ne yapmalıyız?

 • Kilo kontrolü
 • Karın ve sırt adalelerini güçlü tutmak (Egzersiz , yüzme, pilates, bisiklete binme)
 • Ağır kaldırmamak veya kaldırırken kurallara uymak
 • Bele dost olmayan sporlardan kaçınmak (Futbol, tenis, kayak , squash, basketbol vb.)
 • Bazı uzmanlar zayıf ve normal kilolu kişilerde yüz üstü yatmanın bel fıtığına yatkınlık oluşturacağını belirtmiştir. Doğru yatma şekilleri yukarıda izah edilmiştir.
 • Yere eğilirken bel değil dizler bükülerek eğilmelidir.
 • El çantası değil sırt çantası kullanılmalı ve elde taşınan ağırlık eşit oranda sağ ve sola dağıtılmalıdır.
 • Yüksek topuklu ve topuksuz düz ayakkabılardan uzak durulmalıdır. 3-4 cm topuk olması idealdir. Bel sağlığı için düz ayakkabı tercih edilmemelidir.Yüksek topuklu ayakkabılar duruşunuza ve omurganıza zarar verebilir. 7 cm’den yüksek topuklu ayakkabı da giyilmemelidir.
 • Sert sandalyede omurganız dik olarak, bir veya iki diziniz kalçanızdan daha yukarıda olacak şekilde oturun.
 • Günde 4 saatten fazla araba kullanan kişiler 2 saat kullananlara göre 6 kat daha fazla bu ağrıya maruz kalabilirler. Uzun süre araba kullanacaksanız ara verip esneme hareketleri yapın.
 • Uzmanlar diyor ki; araç kullanırken diz belden yukarıda olmalı, yani koltuk aşağı seviyeye indirilmeli. Ve mümkün olduğu kadar direksiyona yakın kullanmak gerekiyor. Tabii sık molalar vermek lazım.
 • Masa başında çalışıyorsanız dik oturun ve mutlaka beliniz destekli olsun.Veya ergonomik bir koltuk kullanabilirsiniz.
 • Yerden bir şey alırken belinizi bükerek eğilmek yerine dizlerinizi bükerek çömelin.
 • Diskin yapı taşı olan bağ dokunun güçlenmesi adına doğal glukozamid olan ayak parça, yoksa kelle paça, yoksa işkembe oda olmazsa kokoreç düzenli olarak yenilmeli.
 • Denizden çıkınca ıslak şortunuzu veya mayonuzu hemen kurusuyla değiştirin.
 • Ani olarak ağır yükleri kaldırmamak ve kaldırırken çok dikkatli olmak, ağır bir şeyi taşırken vücuda yakın tutmak, yatarken önce oturur pozisyona gelip sonra yatmak ve kalkarken de aynı şekilde kalkmak önemlidir.
 • Yatarken kollarınızı başınızın üzerine ya da boynunuzun arkasına doğru gerip uzatmayın. Kollarınızı vücudunuzun yanına uzatın.
 • Otururken, dizleriniz, kalçanızdan 5-7 cm.  yukarıda olsun. Bunu sağlamak için gerekirse  ayağınızın altına küçük bir basamak yerleştirin.
 • Bence pilates ve yoga yapan biri hem bel fıtığı hem de immun sistem kaynaklı birçok hastalığa karşı korunmuş oluyor.
 • Fıtık hastalarının ilk yapmaları gereken şey dinlenmek. Günlük yaşam aktivitesini yüzde 10’lara kadar düşürmeliler. Uzanmak önemli.
 • Ofis ortamında 1 saat oturduktan sonra 10 dakika kalkıp dolaşmalı değişik hareketler yapmalıdır.
İlginizi Çekebilir:  MANAVGAT’TA 5 YILDIZLI LYRA RESORT&SPA HOTEL TATİL YORUMUMUZ

Bel Fıtığı Ameliyatı İçin Doktor Tavsiyesi:

Uzmanlar her 100 bel fıtığı hastasının sadece 2 tanesinin ameliyatlık olduğunu söylemekte. Peki ameliyat ne zaman olmalı? Kesinlikle ameliyat olayım kurtulayım diye düşünülmemeli? 16 defa ameliyat olup düzelmeyen hastalar var. Uzmanlar her ameliyatın bir sonraki ameliyatın başarısını %10 azalttığını söylemekteler. Uzmanlar 3 durumda ameliyat öneriyor: En az 15-20 günlük mutlak yatak istirahatinden cevap alınamıyorsa ya da cevap alınmasına rağmen bu sorun sık sık tekrarlıyor ise ve yaşam kalitesi bozulmuşsa.

Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayip ERDOĞAN’da da yıllardır bel fıtığı var. Eğer ameliyat çözüm olsa Türkiye’deki en iyi hekime, en iyi şartlarda ameliyat olabilir. Bence son çare ameliyat..

Boyun fıtığı olan 1 arkadaşım Ankara’da Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof Dr. Hakan SABUNCUOĞLU‘na ameliyat oldu. Ankara’daki başka doktorlar Hakan Hocamı tavsiye etti. Ameliyat olalı 1-2 yıl oldu. Yani tekrar etme oranı için erken denilebilir. Eğer İstanbul’da iseniz bel ve boyun fıtığı ameliyatında Acıbadem Fulya Hastanesi’ne görevli Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus AYDIN Hocamı tavsiye ederim. Yunus Hocam Mikrosinir Cerrahisi’nin kurucusu ve “Yüzyılın Sinir Cerrahı” seçilen Prof. Gazi YAŞARGİL’in davetlisi olarak İsviçre’de yeni teknikleri gören ve “Mini Taylor Ekartörü” adlı aleti geliştiren bir hekim. Yunus Hocam ameliyatında neleri farklı yapıyor, tekrar etme oranı nedir, derseniz.

Çivi ve vida uygulamalarını hem Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr Yunus AYDIN hem de Fizik Tedavi Uzmanı Dr Eser ALPTEKİN doğru bulmamaktadır.

3 bin  farklı yaş ve meslek grubundan  çalışan üzerinde 1 araştırma yapılmış.  Sonuç olarak işinden memnun olmayan, üstleri ile ilgili sorunlar yaşayan kişilerin daha çok bel ve boyun fıtığına yakalandığı ortaya çıkmış. Stres adalelerdeki spazmı artırıyor. Vücudun bağışıklık sistemini etkiliyor. Bu nedenle ne kadar hayatı seven, elindeki ile yetinen ve mutlu olabilen bir hayat kurarsanız o kadar bel fıtığından uzak durursunuz.

Benim yaşadıklarım bunlar, yaşadıklarım belki rehber olabilir düşüncesi ile yazıyorum, umarım faydalı olur. Herkese acil şifalar dilerim..

Ankara’da doktor arıyorsanız, şu yazım belki yardımcı olabilir.


Etiketler

Yunuss

Bloğumuzun ana amacı kişisel ekonomiye katkı sağlamak. Parayı kazanmak kadar etkin kullanmanın önemli olduğu günümüzde, ürün veya hizmet alımında edindiğimiz araştırma sonuçlarını ve tecrübeleri burada paylaşmak istedik. Ayrıca bloğu okuyanların eşe, dosta söyledikleri şunu şurdan al, bunu da böyle yap tarzı paylaşımları buradan da yapmalarını istiyoruz. Kısaca bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak karlı ve mutlu olacaklarını düşleyerek, bloğu kurduk. Kişisel ekonomi, gezi, sağlık ve yaşama dair paylaşımları bu blogda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bel fıtığının sebeplerini az çok halkta bilmekte. İş işten geçmeden önlem almak çok önemli yoksa kıvranır durursunuz hem evde doktorlarda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı