HESAP KİTAPPOPÜLER YAZILAR

EN UYGUN TRAFİK SİGORTASI VE KASKOYU NEREDEN YAPTIRABİLİRİZ?

En uygun trafik sigortası ve kasko sigortasını nereden yaptırabiliriz muhabbetleri göçmen kuşlar misali yılın belli zamanlarında dönmektedir. Bu soruyu aşağıdaki sorular takip etmekte ve iş çetrefilleşmektedir.

 • Zorunlu trafik sigortasını en son kaça yaptırdınız?
 • Aracımın kasko değeri nedir?
 • En uygun trafik sigortası hangi şirkettedir?
 • Full kasko (Genişletilmiş)  fiyatı nedir?
 • Trafik sigortası ve kasko primi hesaplama esnasında araca eklenen aksesuarlar fiyatı ne kadar etkilemektedir?
 • Ortalama trafik sigortası ve kasko fiyatları sorgulamada hangi kriterler fiyatı etkilemektedir?
 • Sigorta teklifi almak istiyorum, hangi sigorta acentelerinden almalıyım?

En uygun trafik sigortası ve kasko edinmenin yanı sıra isteklerinize uygun özellikleri içeren bir poliçeye sahip olmak için küçük çaplı bir araştırma yapmak gerekmektedir. Ben her sene  en uygun trafik sigortası ve kasko için birçok acenteden teklif aldığım için görüşmelerimin sonucunu sizinle paylaşmak istedim. Eğer zamanınız az ise bu sonuçların ışığında hızlı ve doğru karar verebilirsiniz diye düşünüyorum. Mart 2017’de 18 firmadan ayrı ayrı trafik sigortası ve kasko için fiyat teklifi almışım. Yani toplam 36 fiyat teklifi gelmiş. Bu şirketler Google’a trafik sigortası ve kasko yazdığınızda karşınıza çıkan ilk 18 sigorta şirketidir. Bunlar arasında ulusal kanallarda reklamları dönen sigorta şirketleri de var, hiç adını duymadığım şirketler de var. Fiyat almakla bitmiyor, fiyatla ilgili detaylar soruyorsunuz, bazı kriterleri değiştirerek tekrar fiyat istiyorsunuz, onlar dönünce, indirim istiyorsunuz, onlar dönüş yapalım derken, 1,5 gün gidiyor. Size bu 1,5 günün sonundaki damıtık bilgiyi vereceğim.

En uygun trafik sigortası ve kasko araştırmamda fark ettiğim konulardan biri de trafik sigortası ve kasko arasındaki farkın bilinmemesidir. Bundan biraz bahsedelim isterseniz. Trafik sigortası yani Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası’ hata sizde ise karşı tarafın masrafını ödeyen sigorta şeklidir. Karşı tarafın tedavi, ölüm masrafları, sokak hayvanlarına, karayolları bariyerlerine verilen zararlar bu sigorta ile kusurunuzla orantılı olarak teminat altındadır.

En uygun trafik sigortası kasko

Ayrıca mahkeme gideri, avukatlık ücreti, karşı tarafın çalışamaması nedeni ile elde edemediği geliri vb. trafik sigortasından karşılanabilmektedir. Şöyle ki trafik sigortası manevi tazminat talebini karşılamazken, kasko ihtiyari mali mesuliyet sigortası ile bu tutarı da teminat altına alabilmektedir. Yani trafik sigortası gerçekten kazaya karışan 2 tarafın olayı en tatlı şekilde bitirmesini sağlamaktadır. Yoksa birçok kazada oluşabilecek ‘’Sen benim kim olduğumu biliyor musun’’ ortamlarını sık sık görebilirdik..

Trafik sigortası  Karayolları Trafik Kanunu’na göre zorunludur, polis trafik sigortasız aracı tespit ederse trafikten men eder, cezayı yatırdıktan sonra trafiğe çıkabilirsiniz. Trafik sigortanız yoksa araç muayenesinden de geçemezsiniz.

En uygun trafik sigortası ve kasko için araştırmalarımda Trafik sigortası için aldığım en iyi fiyatı Halk Sigorta ile çalışan acenteler verdi. Trafik sigortası fiyatı acenteler arasında değişmiyor. Yani Halk Sigorta ile çalışan tüm firmalar aynı fiyatı vermekteler, kuruş kuruşuna. Önemli olan sizin fiyat aldığınız acente en uygun fiyat veren sigorta firması ile çalışmakta mıdır? Benim fiyat aldığım 18 şirketten, 7 tanesi Halk Sigorta ile çalışıyordu. Bu şirketler; Ergo Sigorta, www.koalay.com, www.sigortacibul.com, www.sigortamerkezi.com, www.sigortayeri.com, www.acentesi.net. Ve bana hepsi 427 TL fiyat verdi. Düşük fiyat verir mi diye aradığım Halkbank Şubesi’de aynı fiyatı verdi. Buradaki ilginç nokta şu, 15-20 sigorta şirketi ile çalıştığını söyleyen meşhur bir sigorta acentesi vardı. Bana 463 TL fiyat verdi, başka bir sigorta firmasından. Sonra bana dönüş yaptıklarında, ben 427 TL ile Halk Sigorta’ya yaptıracağımı söyledim. Biz de Halk Sigorta ile çalışıyoruz, aynı fiyattan yapabiliriz dediler. Oysa ilk fiyat aldığımda bana bu fiyatı vermemişlerdi. Demek ki neymiş, acentenin çok sayıda sigorta firması ile çalışmasının bir önemi yokmuş, dürüst çalışmasının önemi varmış. Peki en düşük fiyat veren sigortayı hızlıca nereden öğrenebilirim derseniz:

İlginizi Çekebilir:  ANKARA AVUKAT

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi websitesine  poliçe bitiminize 30 günden az bir süre kaldığında girerek sigorta tekliflerinizi görebilirsiniz. Peki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi hangi sigorta şirketleri ile çalışıyor derseniz, işin güzelliği burada, sigorta şirketlerinin tamamı ile çalışmaktadır.

7 firma aynı fiyatı verince, kaskoyu yaptırdığım yerden muhtemel trafiği de yaptırırım, 2 yerden yaptırmayım dedim. Bu arada Sigorta Cini acentesi 460 TL’ye başka bir sigortaya yapalım, size de Migros’tan 40 TL hediye çeki verelim dedi. 427 TL ile arasında çok fiyat yok diye, ben düşünmedim işin aslı. Sonra öğrendim ki Sigorta Cini ING’ye aitmiş. 18 ülkede, Türkiye’de de 11 şehirde bürosu varmış. Türkiye’de 8 sigorta şirketi ile çalışıyormuş (Aksigorta, Axa, Ergo, Groupama, HDI, Mapfre, Ray Sigorta,Sompo Japan Sigorta) bence hediye çeki sebebi ile Sigorta Cini’nden de teklif alın.

En uygun trafik sigortası kasko, trafik acentesi, trafik acentası

Bu arada biliyor musunuz, ‘’Kaza Tespit Tutanakları’’ akıllı telefonlar ile mobil olarak da tutulabilmektedir. Sürücü bilgilerinin otomatik dolması, video veya resmin kolayca paylaşılması, kazanın ses kaydı ile anlatılması gibi özellikleri tutanak işini hızlı ve kolay hale getirmektedir. İlk akla gelen soru, ayrı ayrı 2 telefonla mı tutulacak, 1 telefonla tutulacak ise diğer kişi tutanağa nasıl ulaşacak derseniz:   1 telefonda tutulduktan sonra girilen mail adreslerine tutanaklar pdf formatında otomatik olarak gönderilmektedir. Ayrıca uygulamada en yakın hastane, tamirci ve sigorta acentelerinin iletişim bilgileri de yer almaktadır. Uygulama içi bize yazın kısmı ile çözümler de sunulmaktadır. 21/07/2017 itibari ile 5 üzerinden 4,4 puan alan uygulamayı ben hiç kullanmadım, inşallah size de  kullanmak nasip olmaz. Bir kenarda dursun hesabı..

Peki mobil kaza tutanağı nasıl tutuluyor, biraz daha açar mısınız derseniz:

Trafik sigortası daha temel vefat ve yaralanma durumlarını teminat altına alırken, kasko sigortasının aracın yanması, çalınma, terör, deprem, sel, ikame araç verilmesi vb. (Kasko içeriği kasko türüne göre değişmektedir) kapsamı çok daha geniştir. Fiyatının yüksek olması da bundan kaynaklanır. İtalyanca ‘’casco’’ düşme, kaza anlamındadır. Diyelim ki ağaca çarptınız, aracı kaskodan tamir ettirebilirsiniz. Veya bir araca arkadan çarptınız. Ve % 100 kusurlu çıktınız. Çarptığınız aracın tamiri trafik sigortasından(trafik sigortasının yetmediği durumda, eksik kısım kasko sigortasından karşılanır), sizin aracınız kasko sigortasından tamir edilir. Trafik sigortasında araca verdiğiniz zarar, hangi tutara kadar karşılanacak, bu tutar her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve sabittir. Kasko sigortasında ise sigortanın karşılayacağı zararın limiti, İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) limiti ile belirlenir. Kasko poliçesi üzerinde arabanızın pert olması halinde ödenecek tutar  kasko bedeli olarak geçmektedir. İMM limiti kaskonun en önemli bölümlerinden birisidir. Diyelim ki Allah göstermesin, bizim hatamız ile karşı tarafın aracı pert oldu. Aracın değeri 70.000 TL ise önce benim trafik sigortamdan 2017 yılı için araç başına belirlenmiş maddi bedel olan 33.000 TL verilir. Kalan 37.000 TL kaskomda İMM limiti olarak geçen kısımda belirlediğim tutardan alınır. Eğer İMM limiti yetmezse cebimden vermek zorunda kalırım. İMM limiti bu yüzden önemlidir. Ayrıca kasko ile aracınızın camının kırılması, belli büyüklükteki mini onarım gibi tamirler ücretsiz yaptırılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  BEL FITIĞI TEŞHİSİ, TEDAVİSİ VE KORUNMA YOLLARI: BİR HASTANIN GÖZÜNDEN..

Kasko fiyatı aracınızın değerine, yaşına, kullanım amacınıza, sürücüye, seçtiğiniz teminatlar ve aksesuarlara göre değişmektedir.En uygun trafik sigortası kasko, trafik acentesi, trafik acentası

Yani kaskoda önemli olan sizin için doğru teminatlara sahip ve uygun fiyatlı poliçeyi oluşturabilmektir. Bütün trafik poliçe içerikleri aynı olduğu için trafik sigortasında fiyata, kasko sigortasında ise fiyatla beraber içeriğe yoğunlaşılmalıdır.

Bu arada bir anımı anlatayım da soluklanalım: Ara sokakta sağdan gelip önümüzden hızla geçen bir araca çarptık. Geçmiş olsun faslından sonra, karşı taraf polise gerek yok, zararımızı verin gidelim dedi. Biz de siz de hızlı gidiyordunuz, polis çağıralım dedik. Polis çağırdık, yaklaşık 25-30 dakikada polis gelmek üzere iken koşarak biri geldi ve karşı tarafa bir evrak verdi. Meğer karşı tarafın trafik sigortası yokmuş ve bizim kazadan hemen sonra sigortasını yaptırmış. Sigortaları inceleyen polis karşı tarafın sigorta yaptırma tarihini görünce ‘’yemedim ama hadi neyse’’ gülüşünden yaptı. Bende karşı tarafın trafik sigortasını inceledim, tarih var ama saat yoktu. Sonra baktım, trafik sigortaları saat 12:00 itibari ile başlıyor ve saat 12:00 itibari ile bitiyormuş. Bence sigortanın yaptırıldığı saat otomatik olarak kabul edilmeli.. Ve sigortanın yaptırıldığı gün kaza yapan kaç araç var, o da incelenmeli gibi geliyor bana! Son yıllarda trafik sigorta bedelleri neden artıyor derseniz?

Hasarsızlık İndirimi:

Eğer 1 yıl boyunca kendi hatanız bir kazaya karışmamış iseniz hasarsızlık indirimi alırsınız:

 • Kaskoda  hasarsızlık indirimi yıllar itibari ile % 30-40-50-60 şeklinde iken,
 • Trafik sigortasında  hasarsızlık indirimi ise % 10-15-20 şeklindedir.
 • Bazı kasko şirketleri müşterinin özelliğine göre (Meslek vb.) ek % 5 indirim uygulayabilmektedir.

Genişletilmiş kasko (Full Kasko) sigortası için de 18  firmadan teklif aldım. En iyi fiyatı www.acentesi.net ve www.sigortasepeti.com (Fora Sigorta) verdi. Birbirleri ile diğer acentenin fiyat ve avantajlı taraflarını açık gönüllülükle paylaştım, birkaç defa teklif yenilediler ve www.acentesi.net’e yaptırdım. 2016’da kime yaptırmıştın acaba derseniz, www.sigortasepeti.com’a yaptırmıştım. Yani sigorta sepeti 2 sene 18 şirket arasından en iyi 2 teklifi vermiş. Bakalım 2018’de nasıl bir tablo olacak?

En uygun trafik sigortası kasko, trafik acentesi, trafik acentası

Kasko teklifinde fiyatı hangi kriterler değiştirir:

1.Hasarsızlık indirim oranı

2.LPG, navigasyon, geri görüş kamerası vb. araca sonradan yapılan montajlar ve bu montajlara belirlediğiniz fiyat. Eğer beyanınız olmazsa, orijinal olmayan bu montajlar sigorta kapsamı dışı kalmaktadır.

3.Belirlediğiniz İMM bedeli.  Ray Sigorta’da diğer bütün kriterler aynı kalıp İMM bedelini 50.000 TL’den, 75.000 TL’ye çıkardığınızda fiyat 698 TL’den 723 TL’ye çıkmıştır. Yani 25.000 TL İMM artışı, kaskoda 25 TL’lik artış yapmıştır. Başka örnek vermek gerekirse Ankara Sigorta’da diğer bütün kriterler aynı kalmak şartı ile İMM bedelini 50.000 TL’den, 100.000 TL’ye çıkardığınızda; kasko tutarı 623 TL’den, 686 TL’ye çıkmıştır. Yani 50.000 TL’lik artış kaskoda 63 TL’lik artışa sebep olmuştur.

4.Kaza veya hasar olması durumunda onarımın yapılacağı yetkili servis, anlaşmalı servis, özel servis tercihiniz nedir? Bazı sigorta şirketlerinin temsilcisi sizi yetkili servise yönlendirmeye çalışırken, bazıları uygun fiyat vermek adına özel servise yönlendirmektedir. Fiyat farkı için örnek vermek gerekirse Dubai Starr Sigorta anlaşmalı servis için 623 TL fiyat verirken, diğer bütün kriterler aynı kalmak şartı ile özel servise 550 TL fiyat vermektedir. Yani anlaşmalı servis ile özel servis arasında 73 TL fiyat farkı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  AYASOFYA MÜZESİ, TARİHİ, MİMARİSİ ve GİRİŞ ÜCRETİ

Özel servisler de tamir bedelini siz cebinizden ödersiniz, yaklaşık 1 ay sonra Kasko size tamamı veya kesinti ile ödeme yapar. Kesinti olacak mı, işçilik ve malzemede kaskonuzun ne kadarını karşıladığı poliçede yazmaktadır. Genişletilmiş kasko  olsa bile poliçeye göre ödenecek miktarda kesinti yapılabilmektedir. Tamir sürecinde evrak işi ile uğraşmadan ve paranızı bağlamadan bir onarım isterseniz, yetkili veya anlaşmalı servisleri seçmekte fayda var, diye düşünüyorum. Anlaşmalı servisler arasında da bildiğiniz servis yoksa en kurumsalını seçmekte fayda var tabii.

En uygun trafik sigortası kasko, trafik acentesi, trafik acentası, anlaşmalı servis, özel servis

5.Cam hasarlarında anlaşmalı servis, orijinal cam vb. tercihlere göre fiyat değişmektedir.

6.En uygun kasko için orijinal anahtar ile aracın çalınması durumunun da kaskoya eklenmesi doğru olacaktır.

Kasko teklifi alırken yukardaki kriterlere göre teklifleri değerlendirmekte fayda var, poliçede de bu kriterlerle ilgili maddeleri okursanız(Tabii tamamını okursanız daha iyi) iyi olur.

Son olarak bir anı ile veda edeyim: Bir kış günü duramayan bir araç geldi bana arkadan çarptı. Arka tampon çatladı ve bir parça koptu. Tutanakları doldurduk. Yetkili servisi aradım, değişim için. Yetkili servislerden biri, getirin bakalım, ek ödeme talep edebiliriz, bakmadan belli olmaz dedi. Ben de arkadan çarptı bana, benden niye para istiyorsunuz dedim ama ikna olmadı hali ile.. Diğer servisi aradım, 3 yaş altı araçlarda orijinal parça ile bedelsiz değiştiriyoruz, 3 yaş üzeri araçlarda orijinal parça takıp, sigortanız yan sanayi parçası verdiği için Orijinal – Yan Sanayi farkını sizden alıyoruz, yani kesin olarak sizden para alınmaktadır, dedi. Birden aklıma ülkemizde yan sanayiden(üretim ve satış) geçimini temin eden on binlerce insan geldi ve yan sanayi parçanın takılacağı servise mutlu ve huzurlu şekilde yol almaya başladım.

Her sene trafik sigortası ve kasko poliçemi 22 Mart’ta yenilemekteyim. Her sene sonuçları sizinle paylaşacağım.

2018 yılında en uygun trafik sigortası ve kasko için 19 firmadan teklif aldım. Trafik Sigortası’nda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi‘nde en uygun fiyatı Generali Sigorta vermekte idi, daha uygun fiyat veren firma çıkmadı. Generali Sigorta’ya yaptırdım. Yalnız Generali Sigorta birkaç defa istememe rağmen sigortayı posta ile göndermedi, e-posta ile göndermeyi yeterli buluyor herhalde. Kasko’da ise İMM Bedeli, hasar onarım merkezi, cam değiştirme vb. seçenekleri sabit tutarak en iyi rakamları Sigorta Cini ve Sigortamjet verdi. Sigorta Cini’ne yaptırdım. Vaktiniz az ise bu firmalara odaklanabilirsiniz. En uygun trafik sigortası ve kasko fiyatını araştırırken göreceksiniz firmalar sigorta yanında  konut sigortası (Sigorta Pratik) , powerbank, araç içi kamera, akıllı saat (Çayyolu Sigorta), benzin çeki, alışveriş çeki (Sigorta Cini dönem dönem veriyor) hediye etmekteler. 2018 yılında özellikle konut sigortası ön plana çıkmış diyebilirim.

Takip eden senelerde de en az 18-20 sigorta acentesi arasında aldığım en iyi fiyatları ve içerikleri buradan paylaşacağım..

Kazasız ve mutlu yolculuklar dilerim..

(Bazı görseller Car accident lawyers sitesinden alınmıştır)


Etiketler

Yunuss

Bloğumuzun ana amacı kişisel ekonomiye katkı sağlamak. Parayı kazanmak kadar etkin kullanmanın önemli olduğu günümüzde, ürün veya hizmet alımında edindiğimiz araştırma sonuçlarını ve tecrübeleri burada paylaşmak istedik. Ayrıca bloğu okuyanların eşe, dosta söyledikleri şunu şurdan al, bunu da böyle yap tarzı paylaşımları buradan da yapmalarını istiyoruz. Kısaca bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak karlı ve mutlu olacaklarını düşleyerek, bloğu kurduk. Kişisel ekonomi, gezi, sağlık ve yaşama dair paylaşımları bu blogda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Yazı biraz eski ama kasko hakkındaki bilgiler hala güncelliğini korumakta. Nedir, ne değildir anlamında güzel bilgiler mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı