HESAP KİTAPPOPÜLER YAZILAR

DÜĞÜN HAZIRLIKLARI – SÜNNET DÜĞÜNÜ

Düğün hazırlıkları sürecinin başında iseniz size canı gönülden Allah Kolaylık Versin deyesim geliyor. Bu yol muhtemelen hesap ettiğinizden daha fazla emek gerektirmekte. Mutlu birkaç saat her şeye bedel diyorsanız, doğru yerdesiniz, bu yazı sizin için. Bu yazıda sünnet düğünü hazırlıkları paylaşıldı. Çoğu hazırlık normal düğün hazırlıkları ile aynı. Ve bugün düğün yapan yarın sünnet düğünü yapma potasına girmekte.

Düğün Salonu:

Bir tanıdığımız  önceki sene Ankara Ümitköy’de Wishes Garden adlı güzel bir düğün salonunda düğün yaptı. Hizmet güzel, yemekler hızlı gelmiş ve oynamak için süre kalmıştı. Biz de bir sonraki sene oradan fiyat alalım dedik. Tanıdığa sorduk, kişi başı 40 küsur dedi. İyi dedik, güzel rakam. Düğün salonu ile temasa geçtik, kişi başı 80 küsur lira dedi. İlk şoku atlattıktan sonra tekrar aradım. Dedim geçen sene rakam yarı fiyat idi. Bu sene nasıl bu kadar artıyor? Geçen sene açılış yılımızdı, tanıtım yapmak için % 50 indirim yapmıştık fiyatlarda dedi. Yeni düğün salonu açtığımızda düşük fiyat ile girip çok kişinin salonu görmesini sağlıyoruz dedi. Yani bölgenizde yeni açılan/açılacak olan düğün salonu olabilir, araştırmakta fayda var.

Düğün Hazırlıkları, Sünnet Düğünü, Düğün Salonu, Abiye Seçimi, Damatlık

Düğün salonu işini bence bir önceki yılın Ekim-Kasım ayında ayarlamanız gerekiyor. Aralık ayına kalırsa kafanızdaki tarihlerin yarısının dolduğunu görüyorsunuz. Biz Mayıs ayında düğün düşündüğümüz için istediğimiz tarihte sorun olmadı ama bir bakalım tutulmuş mu falan diyorlardı. Düğün salonu ile görüşmeye gittiğimizde bir kadın rezervasyon işlemi yapan arkadaşa canı yanmış şekilde konuşuyordu. Arada avukat lafları falan geçiyordu. Düğün salonu ve  avukat;  nasıl bir bağlantı olabilirdi. Biraz sonra konuyu anladık. O bayanın düğünü geçenlerde o düğün salonunda olmuş. Ve düğün salonu fotoğraf çekmeyi unutmuş. Düğün bitince olay anlaşılmış. Ve yapacak bir şey yok. Yani olmaz demeyin, aklınızda bulunsun fotoğrafçıyı kontrol edin..

Biz düğün hazırlıkları için Ankara Eryaman’daki neredeyse tüm düğün salonlarını dolaştık. Ada Restaurant’da yaptırmaya karar verdik. Düğünden sonra birçok arkadaş servisin hızlı, servis edilen gıdaların lezzetli olduğunu söyledi. Garson ekibi mükemmel diyebilirim, canla başla çalışıyorlar. Biz memnun kaldık.

Eğer 2, 3 düğün salonu arasında kalmış iseniz 1 düğün görmek istediğinizi söyleyip bu salonlardaki düğünlere katılıp, bizzat hizmeti değerlendirin bence. Bizim düğüne de bu şekilde bir çift gelmişti. En önemli bölüm olan temizlik, lezzet ve çalışanların güler yüzü konularını en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz.

İlginizi Çekebilir:  SALDA GÖLÜ: TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİ

Düğün Salonu ile pazarlıkta nelere dikkat edebilirsiniz:

  • Piyasaya ne kadar hakimseniz o kadar iyi pazarlık edebilirsiniz. Kokteyl veya yemek menüsü içeriklerini iyi şekilde karşılaştırın.
  • Düğün salonu işletmecilerinin otel erken rezervasyonu gibi belli dönemde belli bir düğün alma hedefi oluyor. Dolayısı ile bu baskı üzerinde olan salondan iyi fiyat alabilirsiniz.
  • Ben Eryaman’da düğün salonu ararken bir salona gittim fiyat alıyoruz. Görevli arkadaş atıyorum 6.000 TL dedi, konuşurken müdür geldi, dönemi vb. sordu. 4.000 TL’den ver gitsin dedi. Yani 200 TL inerler mi derken 2.000 TL birden indiler. Yani en son pazarlığı müdür ile yapmakta fayda olabilir.
  • Fotoğraf, orkestradaki kişi sayısı gibi konuları fiyatı indiremediğinizde devreye konulabilir. Karşı tarafında benzer taktikleri olduğunu unutmayalım.
  • Sözleşmeyi iyi okumakta, iptal vb. durumların yazılmasında fayda var.

Abiye:

Düğün hazırlıkları sürecinde en önemli konu düğün salonu değil tabii, sünnet kıyafetleri de değil tabii, abiye. Evet en çok mesaiyi buna harcarsınız diye düşünüyorum. Abiye seçimini hallettiniz mi, tüm işin %75’i çözülmüş oluyor. Matematik gibi bir şey yani..

Düğün Hazırlıkları, Sünnet Düğünü, Düğün Salonu, Abiye Seçimi, Damatlık
Abiye Seçimi – Görsel: Flickr: Genese Fashion

Abiye için Ankara’da bakılabilecek her yere baktık. İstanbul’dan bakmaya karar verdik. İstanbul’da abiye ve gelinlik mağazalarının merkezi olarak teyzem bizi Bakırköy’e götürdü. Bakırköy’de bir insan evladının yaradılışı gereği dolaşabileceği kadar mağazayı dolaştık. Burada en iyi mağazalardan biri Narin Moda diyebilirim. Abiye modellerinin kendi tarzları var ve abiye modellerinde tül çok şık ve dozunda kullanılmış. Biraz daha dolaşınca Fiyat & Kalite & Tasarımda üçlemesinde en iyi mağazayı bulduk. Burası Bakırköy’de Xtanbul. Mutlaka buraya gidin. Yani 750-1000TL’lik fark benim için önemli diyorsanız, burası tam sizlik. Modeller, işçilik gerçekten güzel.  Büyük beden abiye de var. Kargo ile ürünü üzerinizde deneyip 24 saat içerisinde beğenmediğinizde geri gönderebiliyorsunuz. Burada iyi pazarlık yapın, karşı taraf iyi biliyor bu işi.

Belirttiğim gibi Bakırköy’deki birçok abiye mağazasına girdik, en iyisi Narin Moda. Özellikle tülün şık olarak kullanıldığı abiye düşünürseniz tavsiye ederim. İstanbul’da 6 şube, İzmir, Antalya, Erzincan’da mağazaları var. 32 ilde onlarca satış noktası var ve ABD, Avrupa ve Ortadoğu’da da satış noktaları var. Yani hiçbir şey tesadüf değil hayatta.. Ve müşteri üzerinde baskı oluşturmadan deneyin deneyin bunu da deneyin diyerek güzel satış yapıyorlar. Narin Moda ile Xtanbul abiye modelleri arasında 1.000TL’lik fark var. Narin Moda daha pahalı. 2 mağazada da fiyatlar abiye ve gelinlik modelleri ile orantılı. Xtanbul’da beğendiğimiz model aşağıdaki modeldi. Nasıl?

İlginizi Çekebilir:  BALIK RESTORANI MÜDAVİMLERİ İÇİN GÜMRÜK RESTORAN

Abiye Seçimi - Görsel: Flickr: Genese Fashion

Peki biz ne yaptık; Xtanbul derken, Narin Moda derken ikisinden de almadık. Annemin iyi terzi (Mesleği) olması sebebi ile Sultan Ahmet Yeni Cami arkasına gidip, 1 abiye fiyatından daha düşük bir fiyata tüm kumaşları aldık. Bu kumaşlar ile  annem 3 abiye ve kızıma 1 elbise dikti. Bu kadar dolaştığımız neye yaradı derseniz, işte size bilgi sunmaya yaradı piyasayı görmeden de karar veremiyorsunuz tabii.

Düğün Hazırlıkları, Sünnet Düğünü, Düğün Salonu, Abiye Seçimi, Damatlık

Damatlık, Smokin:

Şöyle söyleyeyim, en az 5 AVM’de ne kadar mağaza varsa dolaştık. Açık ara en şık takımı Fiyat & Kalite & Tasarım açısından İGS’de bulduk . Arkadaşım da o sene oğluna sünnet düğünü yapacaktı. O da İGS’den almış. İGS’nin İstanbul Yolu’nda (Ankara’da) fabrika satış mağazası var. Aynı zamanda Türkiye’deki en büyük İGS mağazası. Orada VIP kısmına da mutlaka bakın bence. Bu fabrika satış mağazasının yanında seri sonu ve defolu ürünlerini satıyor. Hemen oouu demeyin. Ayakkabıda sadece mağazada denenmiş diye yaklaşık yarı fiyatına cazip fiyatlar bulabiliyorsunuz..

Sünnet Kıyafetleri:

Bilenler bilir Ankara’da sünnet kıyafetleri merkezi Ulus Anafartalar Çarşısı ve Çıkrıkçılar Yokuşu’dur. Bu 2 yerdeki bütün sünnet kıyafetleri mağazalarını dolaştık, internetteki bütün websitelerine baktık.  Benzer ürünler için çok farklı fiyatlar söylendiğini belirteyim. Biz sunnetkiyafeti.com ‘dan aldık. Ürünler güzel. Çalışanlar ilgili. O zamanlar Ankara’da mağazası vardı. Şimdi İstanbul’da sadece 2 mağazası var. Ankara’yı niye kapattınız dedim. Kargo ile gönderiyoruz, olmazsa değiştiriyoruz, geri alıyoruz, mağazaya gerek kalmıyor dedi. Mağazadan Murat Bey ile görüşebilirsiniz, ilgili ve insani yönleri kuvvetli bir satıcı.

Düğün Hazırlıkları, Sünnet Düğünü, Düğün Salonu, Abiye Seçimi, Damatlık

Düğün Davetiyesi:

Düğün hazırlıkları için her işi araştırıyoruz da düğün davetiyesi işini mi araştırmayacağız. Üstelik düğün davetiye basımını direkt matbaada yaptırmış biri olarak. Fiyat&Kaliteye bakıldığında en iyi ürünü Elissa Davetiye ‘de bulduk. Ürün beklediğimiz gibi geldi, tavsiye ederiz. Eğer davetiye bakmaya gidecekseniz, menü çok geniş, geniş bir vakitte gitmekte fayda var. Davetiye bastıracağım bari faydam olsun derseniz Tema Vakfı ‘na katkıda bulunarak davetiye bastırabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLERİ - ÇANAKKALE MÜZELERİ - ÇANAKKALE'DE GEZİLECEK YERLER

Aksiyon olur, düğünden sonra dilek balonu uçuralım dedik. İnternetten sipariş verdik, bunların önemli bir kısmı delik, yapışık vb. çıkıp uçmayabiliyor. Fazla sipariş etmekte fayda var.

Malumunuz sünnet düğünü için  havlu yaptırılıyor. Havluyu arkadaşım Özcan Havlu ’ya yaptırmıştı, bende oraya yaptırdım. Gayet güzel. Tavsiye ederim. Hafif pazarlık yapabilirsiniz. Benden de bahsedebilirsiniz. Halen aşağıdaki havlu internet sitesinde duruyor.

Düğün Hazırlıkları, Sünnet Düğünü, Düğün Salonu, Abiye Seçimi, Damatlık
Sünnet Düğünü Havlusu Görsel: Özcan Havlu

Sünnet İçin En uygun Yaş:

Belki de en önemli konu bu..

Uzmanlar diyor ki;

”Hem kız hem de erkek çocuklar için psikoseksüel gelişimin gerçekleştiği ve çevreden gelecek olan travmalara en çok açık olunan yaş aralığı 3–6 yaştır. 3–6 yaş dönemi beden bütünlüğünün önem kazandığı, en küçük yaralanmaların bile korku ve büyük endişelerle karşılandığı bir dönemdir. Bu nedenle 3–6 yaş dönemi sünnet için uygun bir dönem değildir. Sünnet için 3 yaş öncesi ya da 6 yaş sonrası daha uygundur.”

Türkiye’nin en ünlü sünnetçisi bildiğiniz gibi Allah rahmet eylesin Kemal ÖZKAN’dır. Kemal ÖZKAN’ın da ne kadar para verilirse verilsin bu şekilde riskli  yaş aralığındaki bir çocuğu sünnet etmeyeceğini söylemişti. Şimdi işin başında oğlu Ürolog Doç. Dr. Levend ÖZKAN var. O da röportajında şöyle demiş (Harfiyen koyuyorum aşağıya).

Doğru yaş nedir sünnet için? Bebeğin 40’ı çıksın mı?

”Evet. 2-3 ay civarı diyorum aileye. Bebek 5-6 kiloya ulaşıyor, istediğim lokal anestezi dozlarımı kullanabiliyorum. Herkes kopyala yapıştır misali 2-6 yaş arası yaptırmayın der. 2 yaşın altı çocuğun hatırlamaması içindir. Aradaki yaşlar zordur bir erkek çocuğa bakmak için. O yüzden diyorum ki, ya 2-3 ay civarı, ya da okul çağına gelmiş olması gerekin sünnet için.”

Ayrıca ben çocuk doktorumuza merak ettim sordum. Yapılmayan denilen yaş aralığında sünnet yaptıranlarda nelerle karşılaşıyorsunuz dedim. Çocuğun biri sünnet sonrası stresten tüm saçlarını döktü dedi. Aile saçı bir daha çıkmayacak diye bayağı korktu ama sonradan çıktı dedi.

Sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım..

Gönlünüzce bir düğün yapmanızı, hem düğün hazırlıkları sürecinden hem de düğünden keyif almanızı dilerim..

Etiketler

Yunuss

Bloğumuzun ana amacı kişisel ekonomiye katkı sağlamak. Parayı kazanmak kadar etkin kullanmanın önemli olduğu günümüzde, ürün veya hizmet alımında edindiğimiz araştırma sonuçlarını ve tecrübeleri burada paylaşmak istedik. Ayrıca bloğu okuyanların eşe, dosta söyledikleri şunu şurdan al, bunu da böyle yap tarzı paylaşımları buradan da yapmalarını istiyoruz. Kısaca bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak karlı ve mutlu olacaklarını düşleyerek, bloğu kurduk. Kişisel ekonomi, gezi, sağlık ve yaşama dair paylaşımları bu blogda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. xtanbul abiye mağazası bakırköy’deki en iyi mağaza diyebilirim personeli ilgili ve ürünün arkasında duran bir firma yeğenimin düğünü için abiyeyi oradan aldık ve inanılmaz güzel modelleri var kesinlikle bu mağazayı tavsiye edebilirim. İnstagram ve xtanbul.com.tr üzerinden de 9 taksitle alabiliyorsunuz, ben hiç sipariş vermedim ama sitesi çok kaliteli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı