Altın

Yatırım Amaçlı Gram Altın Zarar Eder Mi?

Altın yatırımı denince akla ilk gelen evde altın biriktirmek oluyor. Fakat içinde bulunduğumuz dönem itibariyle yastık altı altın birikimi güvensiz hale gelmekte ve getirisi az olmaktadır. Bu sebeple gram altın yatırımına yönelimler giderek artmaktadır. Diğer altın yatırımı yöntemlerine göre daha esnek yapıda olan ve altın birikimlerini aktif bir şekilde yönetmen isteyenler için en ideal yatırım araçlarından biri olan gram altını, banka altın hesabı açarak değerlendirmek mümkün. Peki yatırım amaçlı gram altın zarar eder mi, nelere dikkat etmek gerekir, inceleyelim.

Yatırım Amaçlı Gram Altın Nedir?

Altın yatırımı yapmak isteyenlerin önünde birden fazla seçenek mevcuttur. Bunları; çeyrek altın biriktirme, bilezik biriktirme, gramlık külçe altın biriktirme şeklinde sıralayabiliriz. Son yıllarda giderek popüler hale gelen ise gram altın yatırımıdır. Yatırım amaçlı gram altın, bilhassa banka altın hesabı açılarak yürütülen bir yatırım yöntemidir. Banka altın hesabı açıldıktan sonra aylık gelire ve bu gelirden yatırım için ayrılan bütçeye göre istenilen miktarda gram altın alımı yapılabilmektedir. Banka altın hesabı açılarak yatırım amaçlı gram altın biriktirmenin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Bütçenize göre isteğiniz miktarda alım yaparak yatırımınızı şekillendirebilirsiniz. 100 liranız olsa dahi buna denk gelen tutarda gram altın alabilirsiniz.

Altın birikiminizi olası acil nakit ihtiyacı durumunda anında nakite çevirebilirsiniz. Banka altın hesabında yer alan altın birikimleriniz 24 ayar olarak yer aldığı için alış-satış farkı da az olur.

→ Birikimleriniz banka hesabında bulunduğu için güvenlik problemi yaşamazsınız. Ayrıca kasa kiralama,vb. maliyetleriniz de olmaz.

Yatırım amaçlı gram altın hesabınızı kolayca yönetebilirsiniz. Gram altın fiyatları üzerinde ani değişiklikler olması durumunda hızlıca müdahale edebilirsiniz.

Banka altın hesabı içinde yer alan birikimlerinizi dilerseniz vadeli altın hesabı ile değerlendirebilirsiniz.

Gram altın avantajları incelendiğinde, tercih edilebilecek bir yatırım aracı olduğu ortaya çıkıyor. Peki altın hesabı açtığımızda gram altın zarar eder mi? Altın satışında kuyumcular mı banka mı avantajlı, inceleyelim.

Yatırım Amaçlı Gram Altın Zarar Eder Mi?

Banka altın hesabı açtığımızı ve içerisine tüm altın birikimlerimizi atarak ay be ay gram altın biriktirdiğimizi varsayalım. Peki bu yatırım sonucunda gram altın zarar eder mi? Her yatırımda olduğu gibi gram altın yatırımında da zarar ihtimali bulunmaktadır. Fakat banka gram altın hesabı üzerinden yürütülen bu yatırım, diğer altın yatırımı yöntemlerine göre en az zararı içermektedir. Nitekim yukarıda sıraladığımız faktörlerde de banka gram altın hesabının esnek bir yapıda olduğunu belirtmiştik. Bankadaki gram altın alış-satış farkı daha az olduğundan ve anında müdahale etme imkanı bulunduğundan zarar etme ihtimali düşük seviyelerdedir.

Gram Altın Satarken Zarar Edilir Mi?

Gram altın birikimi yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konular arasında olası kâr-zarar durumları başı çekiyor. Özellikle gram altın satarken zarar edilir mi sorusu sıklıkla dile getiriliyor. Gerek döviz unsurları, gerek çeyrek altın gerekse de gram altınla yapılan işlemlerde, alış-satış fiyatı arasında belli oranda fark bulunmaktadır. Fakat fiziki olarak elimizde bulunan çeyrek altın ya bilezik gibi ürünleri kuyumcularda satarken zarar etme oranımız çok yüksektir. Nitekim kuyumcularda altın alış-satış fiyatı farkı çok yüksektir ve altın bozdurma işlemini daha düşük fiyattan yaparlar. Banka altın hesabı içindeki gram altınları ise çok küçük fiyat farklarıyla bozdurma imkanı elde ederiz. Bankalardaki gram altın alış-satış fiyat farkı çok daha az olup satış esnasında zarar ihtimali daha düşüktür.

Gram Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Finans piyasalarında yer alan yatırım araçları arasında, güvenli liman olarak bilinen altın; gerek kurumsal gerek bireysel yatırımcının gözdesi olmaya devam etmektedir. Özellikle küresel anlamda ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği zamanlarda, altın ürünlerine talep çok yükselmiştir. Bu da gram altın fiyatlarının yükselmesini tetiklemiştir. Peki bireysel yatırımcılar altın yatırımında nelere dikkat etmelidir? Global anlamda ve ülke bazında altın fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir, inceleyelim.

Ons Fiyatındaki Yükselişler

Küresel çapta altın fiyatları ons bazında ölçülmekte ve dolar bazında fiyatlandırılmaktadır. Öncelikle ons nedir, açıklayalım. Uluslararası piyasalarda başta altın, gümüş, platin gibi değerli metaller olmak üzere elmas, vs. değerli taşların ölçümünde kullanılan ağırlık birimine ons denilmektedir. 1 ons ölçüsüne denk gelen birim yaklaşık 31,103 gramdır. Dolayısıyla şu an piyasalarda altın ons fiyatı 1290 dolar seviyelerinde bulunmakta ve bu tutar 31,103 gr. saf altın değerini ifade etmektedir. Gram altın fiyatları da bu fiyatlama üzerinden hesaplanarak oluşturulmaktadır.
Ons fiyatındaki yükselişler, gram altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında önemli bir yer tutar. Kaba bir hesap yapacak olursak; diğer faktörlerin sabit olduğunu varsaydığımızda ons fiyatlarındaki 10 dolarlık bir artış gram altın fiyatlarını yaklaşık 2 lira yükseltmektedir. Peki ons fiyatları neye göre yükseliyor? Bu konuda çok sayıda faktör bulunmakla birlikte küresel anlamda ekonominin yavaşlaması, ons fiyatlarındaki yükselişi tetiklemektedir.

Dolar Fiyatındaki Yükselişler

Gram altın fiyatını etkileyen faktörler arasında yer alan ons fiyatlarının oluşumu, küresel ekonomik değişkenlere bağlıyken; döviz kurundaki yani dolar fiyatındaki yükselişler ise daha ziyade ülke içi ekonomik göstergeler, siyasi vb. gelişmeler doğrultusunda oluşmaktadır. Ons fiyatları da dolar bazında fiyatlandığı için dolar/tl fiyatındaki dalgalanmalar altın fiyatlarını direkt etkilemektedir. Dolardaki yükselişin gram altın fiyatlarına etkisini şöyle bir örnekle canlandırabiliriz; şu an dolar yaklaşık 6 tl seviyesinde ve ons fiyatı da 1290 dolar düzeyinde. Diğer faktörlerin değişmediğini varsayarak dolardaki 10 kuruşluk bir artış olması durumunda, gram altın fiyatları yaklaşık 4 tl artmaktadır.

Ons Üzerinden Gram Altın Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ons üzerinden gram altın hesaplama işlemi oldukça basittir. Yazı içerisinde 1 onsun 31,103 grama denk geldiğini ve ons değerinin dolar üzerinden ifade edildiğini belirtmiştik.

Örnek üzerinden basit bir hesaplama yapalım. Şu anda altın ons fiyatı yaklaşık 1290 dolar olarak işlem görmektedir. Bu durumda gram altın fiyatı kaç tl olur?
Gram altın fiyatı = [Ons Fiyatı x Dolar fiyatı]/31,103 gr
Formülde de görüldüğü üzere 1 gram altın fiyatı; ons fiyatı ile dolar çarpımının 31,103 grama bölünmesiyle elde edilir.

Yani;
Gram altın fiyatı = [1290 x 6 tl(şu an ki dolar fiyatı)]/31,103 gr
Gram altın fiyatı = 248,8 liraya denk gelmektedir. Bu fiyat 24 ayar saf altın gram fiyatıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı