HAKKIMIZDA

NEDEN YUNUS?

YUNUSLARIN ÖZELLİKLERİNİ NE KADAR BİLİYORUZ?

Yunusların özellikleri başında söylemek gerekir ki her şeyden önce zekiler:
Yunusların dünyanın en zeki hayvanları içerisinde olduğu haberlerini zaten duymuşsunuzdur. Oysa birçok bilim insanı, yunusların zekasını insanınkine eşit olarak düşünmek gerektiğini öne sürmektedirler. 2003 yılında yayınlanan Mississippi’deki Deniz Memelileri Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir çalışma bize zekalarının sınırları hakkında önemli ipuçları veriyor.

Çalışma şöyle:
Enstitü’deki yunuslar su yüzeyinden kağıtları toplamak ve eğiticilere götürmek üzere eğitilmişler. Götürdükleri her kağıt için de bir balık alarak ödüllendiriliyorlar. Bu yunuslardan biri bir gün bulduğu kağıdı kayanın dibine saklamış. Ve farklı zamanlarda kağıttan küçük parçalar koparıp götürerek, aynı kağıttan bir balık yerine çok sayıda balık almayı düşünebilmiştir. Derken bir gün havuza bir martı düşüyor, bizim yunus martıyı yakalıyor, eğitmenlerin gelmesini bekleyip, onlara martıyı veriyor. Eğitmenler de çok sayıda balık vererek, yunusu ödüllendiriyor. Ve o an şimşek çakmış. Martı=Çok sayıda balık ise, Evreka. Evet bizim yunusumuz ödül olarak verilen son balığı yemek yerine kağıdı sakladığı kayanın dibine balığı saklıyor. Etrafta eğitmen yokken balığı su yüzeyine bırakıyor. Ve o balıkla martı avlıyor, ödül olarak da çok sayıda balığına kavuşuyor. Ve bu kazançlı tekniği kendi yavrusuna ve diğer yavrulara öğreterek hem mideleri bayram ediyor, hem de biz insanoğluna düşünmenin gücünü gösteriyor. Benzeri bir ortam, insanlar için kurulsa, kaç insan bu yunusun yaptığını yapabilir acaba, merak etmeden duramıyorum?

Amerika Deniz Kuvvetleri’nin Rus denizaltıların yerini belirlemek ve fotoğrafını çekmek için yıllarca yunusları kullandığı bilinmektedir. Brezilya’da balıkları ağa yönlendirdikten sonra balıkçıya ağ atması için işaret veren yunusları duydunuz mu? Bu yunuslar da ağdan kaçan balıkları yiyerek ödülünü almaktadır.

Yunuslar, 25 milyon yıl öncesine dayanan insanınkinden daha kompleks bir beyne sahiptir. Ve yetişkin bir şişe burunlu yunusunun beyni ortalama insan yetişkin beyninden % 25 daha ağırdır, gibi teorik bilgilere sığınarak, sanırım bize ‘’yok ya biz de zekiyiz bir kere’’ demek düşüyor herhalde. Bence konu yunuslar ve yunusların özellikleri olunca biraz düşünmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  BİZ KİMİZ

 

Yunusların Özellikleri, Yunus, Dolfin

 

Sosyaller:
Yunusların özellikleri  500’e kadar ulaşabilen gruplar halinde yaşarlar. İnsanlar 80-1.100 Hertz ses üretmekte ve 20-16.000 Hertz sesleri duymaktadır. Yunuslar ise 1.000-120.000 Hertz ses üretmekte ve 150-150.000 Hertz sesleri duymaktadır. Yunusların ses dalgalarını kullanarak en fazla 5 kelimelik cümleler kurarak kendi aralarında konuştukları bilinmektedir. İşin ilginç tarafı bir yunus konuşurken diğer yunuslar konuşmamakta, sadece dinlemektedir. Her yunusun kendine özgü karakteri olduğu, birbirlerine isimleri ile hitap ettikleri ve sürü içerisinde arkadaş grupları kurdukları bilinmektedir.

Loyola Marymount Üniversitesi’nden filozof Prof. Dr. Thomas White, yunusları insan olarak düşünmek gerektiğini söylemektedir. Çünkü felsefecilerin insan olmayı gerektiren çevrenin farkında olma, duygulara sahip olma, karakteri olma, kendini kontrol edebilme, başkasına saygı duyma gibi özelliklerin çoğu yunuslarda bulunmaktadır. Ve insan haricinde bu niteliklere uyan tek canlı yunustur.

Yunusların özellikleri arasında en şaşırtıcı olanı yardımseverler:

Pelorus Jack adını duydunuz mu? Pelorus Jack Yeni Zelanda’da dar geçitlerde gemilere yol göstererek çarpmalarını engelleyen yunustur. Pelorus Jack dünyanın en meşhur balığı olarak bilinmektedir. 1888-1912 yılları arasında görülen bu balık Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington ve Nelson şehirleri arasında Admiralty Körfezi boyunca ilerleme ve dar bir geçit olan Fransız Geçidi’nin aşılmasında gemilere rehberlik etmiştir. Bu geçit Tazman Körfezi ile ve Admiralty Körfezinden gelen gelgit akıntılarının yüksek güçte çarpıştığı(Resimde size göre geçidin solunda) bir bölgedir.

Yunusların özellikleri, yunus, dolfinlerin özellikleri
Fransız Geçidi(Yeni Zelanda)

Sanırım, 1910’da Londra’daki bir derginin kapağında Pelorus Jack’ın resmedilmesi oluşturduğu etkiyi ifade etmek için yeterli olacaktır. Onun adına yapılan şarkı, 1920’lerde tüm dünyada salonlarda en çok çalınan parçalardandır. Bugün Fransız Geçidi’nde heykeli bulunan Pelorus Jack kim bilir kaç teknenin batmasını, kaç kişinin ölmesini engelledi? Ya da kaç kişinin yola güvenle çıkmasını sağladı?

İlginizi Çekebilir:  BİZ KİMİZ

 

Yunusların özellikleri, yunus, dolfinler
Pelorus Jack’i Resmeden Dergi ve Pelorus Jack’in Heykeli

Pelorus Jack Dansı 100 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen halen yapılmaktadır. Kaliforniya, Yeni Zelanda veya Kızıldeniz’de köpek balığı saldırısına uğrayan insanların etrafında bir çember oluşturarak, suya dalıp çıkarak veya kuyruklarını suya vurarak köpekbalığının yeniden saldırmasını engellemeleri geçmişte ve günümüzde defalarca karşılaşılan olaylardır. Yönlerini kaybeden balinalara yol göstermeleri ve balıkçı teknelerini balık sürülerine götürmeleri şapka çıkartılacak olaylardandır.

Sempatikler:
Yunusların özellikleri deyince insana huzur veren gülen yüzü  ilk akla gelen özelliklerdendir. Yunusun gülen yüzünü görmek bence insanın iyiliğe ve daha iyi bir dünyaya olan inancını arttırmaktadır. Yunus resmini gördüğümüzde içimizi kaplayan o his, başka hangi resimlerde şekillenmektedir? Bence alternatifi olmayan bir figürdür. Terapi vallahi, bildiğin terapi.

Yunusların özellikleri bir arkadaşınız da veya mesai arkadaşınız da arayabileceğiniz tüm özelliklere sahiptir. Umarım uzun yıllar sadece yunuslar değil tüm hayvanların doğadaki yaşam haklarına saygı duyarak beraberce yaşayabiliriz.

Bu sebepler ile yunusu kendimize figür seçtik, bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak mutlu ve kazançlı olmalarını düşlemekteyiz.

Söylemeden geçemeyeceğim; doğada özgürce yaşayan yunuslar 40 yıl yaşarken, yunus gösteri merkezleri olan dolfinaryumlarda yaşam süreleri 12 yıla inmektedir. Doğal yaşam alanlarında 100 kilometrekarelik bir alanda yaşayan yunuslara, dolfinaryumlar bu alanın milyonda birini sağlamaktadır. Lütfen bu esaretin bir parçası olmayalım..

(Bazı görseller Te Ara ve Fransız Geçidi Beachfront Villaları websitesinden alınmıştır)

Etiketler

Yunuss

Bloğumuzun ana amacı kişisel ekonomiye katkı sağlamak. Parayı kazanmak kadar etkin kullanmanın önemli olduğu günümüzde, ürün veya hizmet alımında edindiğimiz araştırma sonuçlarını ve tecrübeleri burada paylaşmak istedik. Ayrıca bloğu okuyanların eşe, dosta söyledikleri şunu şurdan al, bunu da böyle yap tarzı paylaşımları buradan da yapmalarını istiyoruz. Kısaca bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak karlı ve mutlu olacaklarını düşleyerek, bloğu kurduk. Kişisel ekonomi, gezi, sağlık ve yaşama dair paylaşımları bu blogda bulabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Sitenizin amacına uygun olarak güzel bir isim ve logo bulmuşsunuz. Tatil zamanı yaklaşıyor güzel tercübelerinizden ve bilgilerinizden yararlanmak için takipte kalacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı