GEZİPOPÜLER YAZILAR

SALDA GÖLÜ: TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİ

Salda Gölü ile ilgili youtube’daki şu ve bu gibi videolarını seyrettikten sonra kelimenin tam anlamı ile vurulduk. Ve ilk fırsatta gölü görme arzusu yüreğimizi kapladı.

Salda Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Göller Bölgesi içerisinde yer alan bu tatlı su gölü Burdur’un Yeşilova İlçesi’ne 4 km, Ankara’ya 463 km, Antalya’ya 159 km, Burdur’a  64 km, Denizli’ye 98 km mesafede olup tam olarak şurdadır. Haziran ayından başlayan yüzme sezonu Eylül ayı ortalarına kadar devam etmekte. Gölün yaklaşık 10 km uzağında ise Salda Kayak Merkezi bulunmakta olup kışın değerlendirilebilir.

Göle yaklaşırken birkaç tane Salda Gölü tabelası var. Yeşilova İlçesi’nin içerisinde ise Yeşilova Halk Plajı tabelası konulmuş, yani bu ad ile sizi yönlendiriyor, ilçe içerisinde Halk Plajı tabelasını takip etmelisiniz.

Salda Gölü’nün Özellikleri:

Kumsalın beyaz rengi gölde yaşayan bakteriler tarafından magnezyumun beyaz renkli hidromanyezit minareline çevrilmesinden kaynaklanmakta imiş.

Salda gölü, salda gölünde yüzme, burdur
Salda Gölü Kumsalı – Kaynak: Flickr Teknisyen Arif

Göl suyu soda ve magnezyum açısından zengin.  Sahildeki beyaz taşlar sayesinde Mars’a benzetilen dünyada 2 noktadan birisi. Diğeri Kanada’nın kuzey bölgesinde. Bu 2 nokta sayesinde bilim insanları Mars’taki benzer bölgenin önceden deniz ya da göl olabileceği ve ilerde Mars’ta hayatın başlayabileceği iddialarını ortaya koymaktadır. Göl bayağı derin, tam 184 metre derinliği var. Bölgede yaşayanlar gölün orta kısım derinliklerinde 500 kg’a ulaşan aynalı sazan yaşadığını söylemekteler.

Salda Gölü sit alanı ilan edildiğinden yapılaşma yasak imiş.

Göle geldiğimde özellikle Antalya plakalı araçların çokluğu dikkatimi çekmişti. Yani denizi olan bir şehirden göle bu kadar insan neden geliyordu?

Bir yerin güzel yada kötü bulmanız beklentiniz ile ilgili. Biz youtube’da bomboş sahilleri gösteren videoları görünce öyle bir sahil bulacağız sandık. Hayaller keşfedilmemiş bir gölde kendi başımıza yüzmekti. Biz 12 Ağustos 2017 Cumartesi günü göle gittik. Yani sahilde yaklaşık 80 araba vardı. Biz izin verilen en tenha kesimden göle girmeye çalıştığımız için en uca geldik. Bu sebeple fotoğraflarda çok kişi yok. Salda Gölü özellikle 2014 yılından sonra bilinmeye başlamış ve ziyaretçileri artmış.

İlginizi Çekebilir:  RAHMİ KOÇ MÜZESİ NEREDE? 2019 GİRİŞ ÜCRETİ? NASIL GİDİLİR? ZİYARET SAATLERİ?

salda gölü, salda gölünde yüzme, fiyatlar

Salda Gölü’nde Yüzme:

Göl etrafında Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı  yüzmeye en elverişli plajlar olarak belirlenmiş.  Bu bölgeler tehlike içermediği için buralardan göle girebiliyorsunuz. Salda Gölü volkanik bir göl olduğu için gölün tabanı hareketli bir yapıda. Ayağınızı bastığınızda bir anda derine çekilebilirsiniz. Ayrıca tabandaki bazı kraterlerin içinde küçük boyutlu baca çıkışları olması sebebi ile girdaplar oluşabiliyormuş. Bu alanlar iyi yüzenler için bile tehlikeli denilmekte. Bu sebeple belirlenen alanlar dışında yüzmemenizi tavsiye ederim. Netice itibari ile boğulan kişiler başlarından geçeni anlatamıyor. Bir de su yılanı yüzerken denk gelebilir, yüzülen yerin otel havuzu olmadığı ve gölün onların da yaşam olduğunu hatırlamakta fayda var.  Bir de Salda Gölü tatlı su olduğu için suyun kaldırma kuvveti az, bu yüzden denize göre daha çok efor sarf ederek çok daha az mesafe yüzülmekte.

Kamp alanları haricinde Denizli İli yönüne doğru  Göl boyunca devam ettiğinizde Maldivler’e daha çok benzeyen daha fotoğrafik bir sahil bulunabiliyor.

İki plaj arasındaki mesafe yaklaşık 3 km. Göl zemininin bazı yerlerde bataklı olması boğulma riski de oluşturmaktadır.  Eğer Orman Plajı’nı tercih ederseniz, 10-15 metreden daha fazla açılmamanız tavsiye ediliyor. Ayrıca koyu renkli alanlarda yüzmenin oldukça riskli olduğu belirtilmektedir.

Ya da sabah erkenden de gelinip güneşin doğuşu seyredilebilir.  Bu arada aracı park ettiğimiz yer göle 15 metre. Önce araba gitmiyor diye uzağa park ettik, sonra dibine kadar yaklaştık. Yani göl kenarına kadar gelebiliyorsunuz.

salda gölü, gölde yüzme, burdur, fiyatlar
Salda Gölü – Kaynak: Flickr – Cem KIVIRCIK

Salda Gölü Tabanı:

Biz 7 yetişkin, 7 çocuk gittik. Gölün tabanı bataklık gibi bir malzeme ile kaplı. Yer yer bu sertleşiyor, yer yer yumuşuyor ve ayağınız 10-15 cm içine girebiliyor. Bu durum 7 kişiden 2 kişiyi rahatsız etti ve yüzemediler. Göl ile ilgili araştırma yapınca gölün bazı yerlerinin zemininin bataklık olduğunu bazı yerlerde bataklık olmadığını okudum. Yani yumuşak bir şeye batma hissi oluyor yani, bilginize. Özellikle kıyıdan açıldığınızda(Yaklaşık 12-15 metre) zemin nispeten daha sertleşiyor, en azından bizim girdiğimiz alan öyle idi.

İlginizi Çekebilir:  İzmir'deki Hastaneler

Salda Gölü’nün Suyundaki  Bulanıklaşma:

Suya girmeden kenardan baktığınızda su berrak, gerçekten temizlikte son nokta. Ama zemin yapısından adım attığınız yer fotoğraftaki gibi bulanıklaşıyor ve berraklık anında kayboluyor. Yani hiç yere basmadan yüzerseniz berraklığı kaybolmadan seyredebilirsiniz.

salda gölü, gölde yüzme, burdur, fiyatlar

Salda Gölü Konaklama:

Göl yakınında belirlenmiş alanda çadırlar kurulmuş, insanlar kamp yapıyorlar.  Ayrıca çadır kampı için herhangi bir ücret talep edilmiyor ve elektriği ücretsiz kullanabilmektesiniz. İsterseniz 2018 yılı boyunca günlük 30 TL’ye 2 kişilik çadır kiralayabilirsiniz. Çadırlarda kalacak kişi sayısına göre ücret değişmiyor. Göl yakınındaki Tabiat Parkı’nda  piknik de yapabilirsiniz; wc, duş, soyunma kabini, restoran, market, çeşme bulunmakta. Gece kalmak için Belediye Halk Plajı’nda tuvalet ve banyosu içinde olan gecelik konaklama bedeli 75 TL’lik (2018 Yılı) bungalov evler bulunmakta. Bu evlerde kalacak kişi sayısında bir sınırlama yoktur. Ayrıca Salda Gölü kenarında kahvaltı dahil, dağ manzaralı, tek kişilik oda fiyatı 150 TL (2018 Yılı) olan Hotel Lago Di Salda oteli (0 248 618 04 80) bulunmaktadır.

İçeriğindeki magnezyum, soda sebebi ile kil maskesi yapabilirsiniz. Sivilcelere iyi geldiği söylenmekte.

Salda Gölü’nde yamaç paraşütü yapılmaya başlanmış, biz de 1 ekip gördük.

Göl yanında bol sayıda mangal yapanlar da bulunmakta.

Tatlı su yüzmesi güzel, göz yakmıyor, adeta boşlukta kol sallıyormuş hissi ile yüzüyorsunuz, manzara güzel ama yukarıda izah ettiğim yönleri düşünerek gelmenizde fayda var. Ben bir daha gidersem hafta içi veya hafta sonu çok erken saatte giderim diye düşünüyorum.

Son önerim güneş kremi  sürmek faydalı olur, çünkü güneş sinsice yakabiliyor.

Total olarak Salda Gölü’nün ıssız, kolay yüzülebilir ve her daim berrak görüntüsünü bulamadık. Günün sonunda göle gelirken getirdiğimiz hayallerimizi gölün yanına bırakarak sessizce uzaklaştık.

İlginizi Çekebilir:  Termal Kaplıcalar - En İyi Termal Kaplıca Nerede?

Yunuss.net takipçilerini tatil.com,  Gezinomi, Jolly Tur, Tura Tur,  Kappa Tur, Pronto Tur ve Cafe Tur  acentesi olan bir tur firmasına yönlendirmekteyiz. Yurt içi veya yurt dışı tatile çıkmayı düşünürseniz ek indirim ve ücretsiz iptal sigortası için lütfen yunussnet@gmail.com üzerinden iletişime geçiniz. Tüm yurt içi ve yurt dışı otel rezervasyonlarınızda doğru bilgi ve kaliteli hizmetin yanında daha uygun fiyata oda alabilirsiniz.

Ana resim olarak  wowturkey.com, Aykud UĞUR’un resmi kullanılmıştır.

Etiketler

Yunuss

Bloğumuzun ana amacı kişisel ekonomiye katkı sağlamak. Parayı kazanmak kadar etkin kullanmanın önemli olduğu günümüzde, ürün veya hizmet alımında edindiğimiz araştırma sonuçlarını ve tecrübeleri burada paylaşmak istedik. Ayrıca bloğu okuyanların eşe, dosta söyledikleri şunu şurdan al, bunu da böyle yap tarzı paylaşımları buradan da yapmalarını istiyoruz. Kısaca bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak karlı ve mutlu olacaklarını düşleyerek, bloğu kurduk. Kişisel ekonomi, gezi, sağlık ve yaşama dair paylaşımları bu blogda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Hem olumlu hem olumsuz taraflarını yazmışsınız. Gidersek en azından ne ile karşılaşabiliriz, artık biliyoruz.

  2. merhaba, bizde eşim ile birlikte gitmek istiyoruz. hiç kamp yapmadık ama kendi arabamızın içinde bir gece konaklamak istiyoruz. gölün yakınında araba ile sabahlayabilir miyiz, bilginiz var mıdır?

    1. Merhaba,
      Arabanızı göle 15 metrelik bir uzaklığa park edebiliyorsunuz. Yazımda bahsettiğim gibi kamp alanı içerisinde çadır kiralayabilirsiniz. Burada kampta kalan kişilerin yorumlarında yakındaki kasabadan gelen kişilerin alkol alıp, sesli konuştuklarını okumuştum. Antalya Konyaaltı Plajı’nda biliyorsunuz plajda geceleyin konaklayan onlarca kişi var, kalabalık oldukları için rahatlar. Eğer tek olarak konaklama durumu şekillenirse bu doğru olmayabilir diye düşünüyorum. Göl etrafını dolaşabilirsiniz, sabah erken gidebilirseniz daha sakin bir plaj bulabilirsiniz.
      Gönlünüzce bir tatil geçirmeniz dileği ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı