GEZİ

Termal Kaplıcalar – En İyi Termal Kaplıca Nerede?

Yalova Termal Kaplıcaları – Yalova

Üzerinize kar yağarken termal bir havuzda olmak size çılgınca gelebilir. Ama bu görüntüye, kışın Yalova Termal Kaplıcaları‘nda rastlamanız mümkün. Yalova’ya 12 km mesafedeki termale çınar ağaçlarının arasından geçerek ulaşabilirsiniz.

Yalova Termal Kaplıcaları, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşamış ve bugüne dek işlevini korumuş. 1911’de Roma’da yapılan kaplıcalar arası yarışmada “suları en şifalı kaplıca” seçilmiş. Samanlı Dağları eteklerindeki termalin bulunduğu 3800 dönümlük park, bahçe ve koruluğun içinde, Bizans dönemine ait Kurşunlu Sauna-Hamam, Bizans İmparatoru Konstantin tarafından yaptırılan ve Sultan Abdülmecit’in annesi Valide Sultan için onarttığı Valide Banyo (kadın-erkek ayrı Türk hamamı) gibi bölümler var. Ayrıca tamamıyla termal suyla doldurulan ve sürekli sirküle edilen 37 derecelik suyuyla açık havuz, yaz kış kullanılıyor.

Dışarıdan gelenlere de açık olan kaplıcalarda havlu ücretsiz, kiralık mayo var. Tesis otellerinde kalanlar, termalden ücretsiz yararlanabiliyorlar. Kaplıca alanında konaklamak için Çamlık Otel ve Çınar Otel’in yanı sıra apart daireler de var.

KAÇIRMAYIN: Atatürk Köşkü Müzesi’ni gezin (0226 6757028). Karaca Arboretum’da (Turlar, cumartesi ve pazar günleri 0226 8337767) olağanüstü doğa çeşitliliğini görün. Termale 8 km mesafede, kestane ve ıhlamur ağaçları arasından geçerek Su Düşen Şelalesi ve oluşturduğu gölün çevresinde dolaşın.

İlginizi Çekebilir:  İzmir Urla İlçesi ve Köyleri
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İlk kez Erzurum’da gitmiştim kaplıcaya böyle birşey yok müthiş rahatlatıyor insanı kaplıcalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı