GEZİ

Kış Tatili İçin En İyi Tatil Merkezleri

Abant – Bolu

Kış tatili için sitemizde Bolu civarında verdiğimiz alternatiflerin bolluğu dikkatinizi çekecektir. Bu çevrede öyle zengin bir doğal ve geleneksel yaşam var ki günlerce gezmek mümkün.

Abant Gölü’nü görmek için özellikle karlı bir zamanı seçin. Sazlıklar, ağaçlar, yollar, baharda piknik yapılan banklar, hepsi bembeyaz bir örtüyle kaplanır.

Çevresi 7 kilometre olan gölün kıyısındaki ahşap iskelelerde manzarayı izleyerek biraz romantizm yaşayabilir, battaniyeler altında faytonla bir gezinti ya da karda yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca göl kıyısında piknik, kamp, sportif olta balıkçılığı da yapanlar oluyor.

Abant Gölü, Abant Dağları üzerinde doğal bir göl. Toprak kaymaları ve volkanik patlamalar sonucu oluşmuş. Denizden 1325 metre yükseklikte. Yeraltı sularıyla civardaki derelerden besleniyor. Gölün su seviyesi ilkbahar aylarında 25-30 cm kadar yükseliyor, kış aylarındaysa bazen donuyor. Gölün en derin yeri yaklaşık 18 metre.

Gölün çevresi zengin bir bitki örtüsüyle kaplı. Çevredeki çam, köknar, meşe, böğürtlen, gürgen, akçaağaç ve kayın ağaçlarıyla kaplı ormanlarda zengin bir doğal yaşam var. Özelikle kış aylarında tavşan, tilki, çakal, kurt, yabandomuzu ve sincaplara rastlayabilirsiniz.

Ayrıca yaban kazı, yaban ördeği, karabatak, balıkçıl gibi su kuşları ya da şahin, doğan, atmaca, baykuş gibi yırtıcılar da bu çevrenin sakinleri arasında. Buradaki ormanlar, geyikler için de uygun yaşam alanları.

Gölde bulunan meşhur Abant alabalığının, nisan-ekim döneminde, ücret karşılığında oltayla avlanmasına izin veriliyor.

Trekking meraklıları için, Abant-Samandere geçişi, Çiğdem Yaylası, Doğançay Çağlayanı ve şelaleler bölgesi Samandere-Çiçekliyayla ile Abant-Taşkesti parkurları var.

Abant Tabiat Parkı, Bolu’nun 34 kilometre güneybatısında. En yakın havaalanları İstanbul ve Ankara’da.

Göl civarında beş yıldızlı 2 otel, bungalov evler, kamp ve piknik alanlarıyla lokantalar bulunuyor.

Ayrıca anayoldan sapınca göle kadar devam eden 22 km’lik Abant yolu üzerinde pansiyonlar, alabalık lokantaları ve sucuk-ekmek satış yerleri de var.

İlginizi Çekebilir:  AKDAMAR ADASI ve AKDAMAR KİLİSESİ - VAN KAHVALTISI

KAÇIRMAYIN: Dışarıda kar yağarken şömine başında kitap okuyun. Çam kokulu dağ havasına uyanın. Abant’tan ev yapımı erişte ve dağ çileği reçeli alın. Karacasu’daki termallere girin. Donmuş Gölcük’ün derin sessizliğini dinleyin, bol bol fotoğraf çekin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı