GEZİ

İzmir Urla İlçesi ve Köyleri

URLA

Urla’ua bağlı köylerin isimleri: Bademler, Balıklıova, Demircili, Denizli, Gödence, Gölcük, Gülbahçe, Güvendik, Kuşçular, Ovacık, Özbek, Yağcılar, Zeytinalan’dır.

Urla Uzunkuyu bucağına bağlı köylerin isimleri ise: Barbaros, Birgi, Kadıovacık, Nohutalan, Uzunkuyu, Zeytineli, Zeytinler’dir.

Urla’da Belediye teşkilâtı 1888’de kurulmuştur, belediye hizmet binası 1952’de yapılmıştır. Beldenin 12 mahallesi vardır, 1967 de ilçeye elektrik verilmiştir. 1955’te yapılan içme suyu Akpınar kaynağından gelmektedir, imar planı 1959’da yapılmıştır. İtfaiye teşkilâtı bulunmaktadır, belediyenin bir adet kafeteryası mevcuttur.

Urla’da Yeşil Urla ve Halkın Sesi Hakkın Sesi isimlerini taşıyan iki gazete yayınlanmaktadır, Urla Çocuk Kütüphanesi ise 15 Ekim 1962 yılında eski Osmanlı ilkokulunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

Urla, Aydın vilâyetinin İzmir sancağına bağlanan ilçeleri arasında bulunmaktadır, eski bir ilçedir. Yüzölçümü 728 Km2’dir. Denizden yüksekliği 125 metredir. Km2’ve 29 kişi düşmektedir. Barbaros isimli bir bucağı vardır. 11 mahallesi, 20 köyü mevcuttur.

Urla’da Malkoça İçmeleri ile Gülbahçe Ilıcaları vardır. Malkoça içmeleri İzmir Urla şosesi üzerinde Urla’ya 10 Km. uzaklıktadır. Sularında bir miktar CO2 ve sodyum klorür bulunmaktadır. Acı müshil suları grubuna girmektedir. Yazın rağbet görür, bir Kısım tesisleri vardır.

Gülbahçe Ilıcaları aynı ismi taşıyan köyün 200 metre uzağında ve deniz kıyısında bulunmaktadır, debisi azdır. Suyunun sıcaklığı 17 derecedir, yaz aylarında ilgi görmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Dikili Nerede? Dikili İzmir Hakkında Bilgiler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı