GEZİPOPÜLER YAZILAR

GALATA KULESİ

Galata Kulesi, İstanbul’un 2 en önemli simgesinden biri. Diğeri tahmin edeceğiniz üzere Kız Kulesi. İşin ilginci boğazı süsleyen onca güzel yapı dururken bir kulenin simge haline gelebilmesi. Açık söyleyeyim ne mimarisi ne de diğer özellikleri kuleyi  güzel yapmıyor bence. İnşa edildiği alan ve boğaz ile eşsiz bir görüntüye kavuşması onu eşsiz kılan. Galata Kulesi’ni bir ovaya koysanız, bu güzelliğinin ne kadarını koruyabilir? Bu ifadelerimi kule hayranı olarak dile getirdiğimi de belirtmek isterim.

Diğer konu Galata Kulesi’ni güzel yapan dışarıdan kendisine bakmak mı, kuleden Boğaziçi’nin zarif görüntüsüne bakmak mı? Bence ikincisi daha güzel. Yalnız şöyle bir sıkıntı var panoramik o Galata Kulesi manzarasını daha doğrusu o havayı bir fotoğraf ile yansıtmak nerede ise imkansız.  O yüzden mutlak ziyaret ediniz..

Galata Kulesi Tarihi, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Kule Restoranı, Yeri
Galata Kulesi Manzarası

Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri. Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak ahşaptan yaptırılmış.

Anastasius’dan sonra Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı’nı yaptıran Bizans İmparatoru Justinianos imparator olmuştur. Yani kule Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Süleymaniye Cami ile aynı asırda yapılmış.

Kule döneme göre Roma, Venedik, Ceneviz ve Osmanlılar tarafından farklı  amaçlar ile kullanılmış. Peki hep söylüyoruz da kim bu Cenevizliler derseniz; 11. yüzyıldan 1797 yılına kadar İtalya Yarımadası’da bugünkü Cenova bölgesinde hüküm sürmüş bir şehir devleti. Denizcilik ve ticarette çok başarılı olan bu Cenevizliler’in Karadeniz’de çok sayıda kolonileri var. İstanbul’daki kolonisinin adı Pera, yani Galata Kulesi’ni de içine alan bir bölge.

Bizanslıların Büyük Kule olarak isimlendirdiği Galata Kulesi, 1204’deki 4. Haçlı Seferi’nde zarar görmüş. Bizans İmparatoru’nun izni ile Galata’da hem Ceneviz hem de Venedik Mahallesi bulunmakta imiş. Aslında Cenevizliler ve Venedikliler tüm Akdeniz’de ticaret yapan 2 rakip cumhuriyet imiş. Cenevizliler yasak olmasına rağmen Galata’yı surlarla çevirir, sur etrafına hendek kazarlar. Limana hakim bir tepeye de İsa Kulesi yani Galata Kulesi’ni dikerler. “Hristos Surları” olarak da adlandırılan Galata Surları’nın üçü kara tarafında, biri ise deniz tarafındadır. Galata Bölgesi’ne giriş ve çıkışlar; eskiden 12 ayrı kapıdan yapılıyormuş. Uzunluğu 14 kilometre olduğu söylenen Galata Surları’nın; 10-12 metre yüksekliğe sahip olduğu söylenmekte. Peki bu surlardan ve kapılardan günümüze ne kaldı derseniz:

İlginizi Çekebilir:  Karaburun İzmir Hakkında Bilgiler
Galata Kulesi, Giriş Ücreti, Nerede, Ziyaret Saatleri, Galata Kulesi Restoranı ve Fiyatları, Galata Kulesi Tarihi, Galata Kulesi Mimarisi ve Boyutları
Galata Surları ve Kapısı – Görsel Kaynağı: hayalleme.com

Bizans döneminde Galata Bölgesi bir Ceneviz kolonisi haline geldiği için 1348’de yığma taşlar ile yeniden yapılmış. Cenevizliler İsa Kulesi demişler. 1348 yılında İstanbul’un en büyük binası imiş.

Kule 1445-46 yıllarında yükseltilmiş.

Galata Kulesi 1509 “Küçük Kıyamet” olarak adlandırılan depremde büyük zarar görmüş. 1510’da devrin ünlü mimarı Murad bin Hayreddin tarafından onarılmış.

16. yüzyılın sonlarında Galata Kulesi‘nin tepesine rasathane eklenmiş. Daha sonra Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılan savaş esirlerinin hapishanesi olarak kullanılır. 1638 yılında Hezarfen Ahmet Çelebi kollarına taktığı tahta kartal kanatları ile Galata Kulesi’nden Üsküdar Doğancılar Parkı’na 6 km uçmuş.

16. yüzyılda kuleye gece yarısını haber vermekle görevli bir Mehterhane Ocağı yerleştirilmiş.

Kule 1717’den sonra artan İstanbul yangınlarını gözetleme amaçlı kullanılmış. Yangın halkın duyabilmesi için büyük bir davul çalınarak haber verilir imiş.

Galata Kulesi, Giriş Ücreti, Nerede, Ziyaret Saatleri, Galata Kulesi Restoranı ve Fiyatları, Galata Kulesi Tarihi, Galata Kulesi Mimarisi ve Boyutları

III. Selim döneminde kule onarıldıktan sonra, kulenin üst katına bir cumba eklenmiş.

Kule 2-3 Ağustos 1831 Galata Yangını’nda tekrar tahrip olmuş ve 1832’deki onarımla II. Mahmut kulenin üzerine iki kat daha çıkıp külah biçiminde olan ünlü dam örtüsüyle kulenin tepesini kapatıp büyük oranda bugünkü şeklini vermiş. Yapılan tamiri belirten şair Pertev’in 16 mısralık kasidesi giriş kapısı üstünde görebilirsiniz. Yapılan onarımda 14 pencereli bir kat yapılır, bunun üstüne kurşun kaplı sivri külah yerleştirilir, pencerelerin önüne demir bir korkuluk takılarak, İstanbul’u her yönden görme imkanı yaratan bir gezinti yeri oluşturulmuş olur.

1864’teki imar çalışmalarında eteğindeki avlusunu, kapılarını, kıyıya inen sur duvarlarını kaybetmiş, hendekler doldurulmuştur.

Ancak Sultan Mahmud’un yaptırdığı sivri külah  dayanıklı olmadığı için 1875’teki  bir fırtınada uçup gider.

Bu tarihten sonra kulenin külahsız yılları başlıyor. Külahsız da farklı bir güzelliği var:

Galata Kulesi, Giriş Ücreti, Nerede, Ziyaret Saatleri, Galata Kulesi Restoranı ve Fiyatları, Galata Kulesi Tarihi, Galata Kulesi Mimarisi ve Boyutları
Külahsız Galata Kulesi – Görsel: Guillaume Berggren / 1875

2 yıllık restorasyonla 1967’de bugünkü halini alır. Yani yaklaşık 90 yıl sonra kule ‘sivri külahını’ tekrar başına geçirmiş olur.

İlginizi Çekebilir:  BALIK RESTORANI MÜDAVİMLERİ İÇİN GÜMRÜK RESTORAN

1960 yılında tekrar restorasyon yapılır.

Yapı son olarak 1967’de onarım görmüştür.

 

Galata Kulesi Mimarisi ve Boyutları:

Kule uzunluğu 69.90 metre, kulenin iç çapı, zemin katında 8.95 metre. Dış çapı 16,45 metre. Duvar kalınlığı 3.75 metre.

Ağırlığı yaklaşık olursak 10.000 ton.

Girişte ki kitabede 16 mısralık methiye II. Mahmut döneminde yapılan restorasyondan dolayı II. Mahmut için.

Kapının üzerindeki yuvarlak kemerli pencere askerlerin gözetleme yeri imiş.

Yüksek giriş katından sonra 9 katlı bir yapı.

Bugün yapının üçüncü kata kadar olan kısmının Ceneviz, diğer katlarının Osmanlı karakteri taşıdığı gözlenmekte.

Evliya Çelebi 17. yüzyılda kulenin durumunu şu şekilde anlatır: “Kule 118 mimar arşını yüksekliğinde olup, kurşun kaplı bir külahla örtülüdür. İçi 10 katlı zindan ise de tersanenin gemi levazımatı ambarı olmuştur.”

Galata Kulesi, Giriş Ücreti, Nerede, Ziyaret Saatleri, Galata Kulesi Restoranı ve Fiyatları, Galata Kulesi Tarihi, Galata Kulesi Mimarisi ve Boyutları

Galata Kulesi Efsaneleri:

Bir efsaneye göre; Romalılar, bir kadın ve erkek Galata Kulesi’ne ilk kez birlikte çıkarsa onlar mutlaka birbirleri ile evlenmektedir. Fakat çiftlerden biri daha önce Galata Kulesi’ne çıktıysa bu tılsımın bozulacağına inanılır.

Diğer efsane biraz daha masalsı. Galata Kulesi ve Kız Kulesi birbirlerine aşık iki kule imiş. İki kule arasında yer alan büyük boğaz sebebiyle bu kulelerin kavuşmaları olanaksız imiş. Günden güne özlemleri daha da artan kuleler, bir gün Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kuleye tırmanması ile birlikte aralarındaki boğazın artık sorun olmaktan çıkacağını düşünür. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Avrupa yakasından Anadolu yakasına uçması da aslında iki kulenin aşkına bağlanmaktadır. Rivayete göre; Hezarfen Ahmet Çelebi, Galata Kulesi’nin yüzyıllardır biriktirdiği mektupları yanına alarak kanatlanmış ve uçuşu sırasında Kız Kulesi’ne bu mektupları bırakmıştır. Aşkının karşılıksız olmadığını anlayan Kız Kulesi ise mektuplardan sonra daha da güzelleşmeye başlamıştır. Galata Kulesi de sevgisinin karşılıksız ve tek taraflı olmadığını anlamıştır. Birbirlerine duydukları bu derin duygular ise onların yüzyıllara meydan okumasına yardımcı olmuş.

Galata Kulesi, Giriş Ücreti, Nerede, Ziyaret Saatleri, Galata Kulesi Restoranı ve Fiyatları, Galata Kulesi Tarihi, Galata Kulesi Mimarisi ve Boyutları

Galata Kulesi Restoranı ve Fiyatları

Haveran Restoran olarak hizmet veren restoranın manzarasını söylemeye gerek yok. 2018 fiyatları olarak ana yemekler 45-50TL, sınırsız çaylı serpme kahvaltı kişi başı 35TL. 2018 çalışma saatleri olarak haftanın her günü 09:00 – 22:30. Rezervasyonla çalışıyor.

İlginizi Çekebilir:  ALANYA DİM ÇAYI VE DİM MAĞARASI

Rezervasyon için telefon numarası: 0 212 293 81 80 (2-3 defa aramak gerekebilir)

Galata Kulesi Kahvaltısı
Galata Kulesi Kahvaltısı

 

Galata Kulesi 2018 Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri:

Galata Kulesi 2018 Giriş Ücreti öğrenciler 5 TL, yetişkin 10 TL, yabancılara ise 25 TL. 5 yaş üstü çocuklar ücrete tabii. Müze kart geçmiyor.

Ziyaret Saatleri:

09:00 – 20:30   Telefon: 0 212 293 81 80

Çıkarken asansör, inerken merdiven ile iniyorsunuz.

Hava güzelse aşağıda ciddi bir sıra olabiliyor. Yani 1 saat bekleyebiliyorsunuz, biz kalabalık olduğumuz için 1 arkadaş sırada bekledi, biz dolaştık. Yoğun saatte 45-60dk beklenebilir.

Galata Kulesi Fotoğrafları:

Kulenin en çok fotoğrafı aşağıdaki fotoğrafta gösterilen 1 nolu sokaktan çekilmekte. Bence en güzel 2. nokta 2 no ile gösterilen nokta. Bu yazıda her 2 noktadan da çekilen fotoğraflar bulunmakta. Eğer Galata Kulesi magneti, maketi vb. kuleye özgü hediyelik ürünler almak isterseniz 3 nolu yer tam size göre. Fiyatları ve esnaflığı iyi.

Galata Kulesi, Giriş Ücreti, Nerede, Ziyaret Saatleri, Galata Kulesi Restoranı ve Fiyatları, Galata Kulesi Tarihi, Galata Kulesi Mimarisi ve Boyutları

Galata Kulesi Nerede derseniz, tam olarak burada.

Galata Kulesi’ne yürüme mesafesinde meşhur Güllüoğlu Baklavacısı var. Zaten araçla geldi iseniz Güllüoğlu Baklavaları’nın binası İspark’ın çok katlı otoparkı. Aracınızı park edip gezip baklavanızı yedikten sonra hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Güllüoğlu Baklavaları’nın fiyatları şöyle.

Bu kadar yakınlaşmış iken Rahmi Koç Müzesi’ne mutlaka ama mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Orada neler var derseniz..

Sitemizin ana amacı takipçilere en iyi fiyatı sunabilmek. Hepimizin ayrı ayrı yerlerden hizmet alması yerine beraberce tek yerden hizmet alarak bunu başarabiliyoruz. Yurt içi ve yurt dışı otel rezervasyonlarınızda önce diğer acentelerden fiyat alıp sonra benden fiyat alarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Acentemiz Tatil.com,  Gezinomi, Jolly Tur, Tura Tur,  Kappa Tur, Pronto Tur ve Cafe Tur  resmi acentesidir. Aldığınız en iyi fiyatı, otel ve tarih bilgilerini  lütfen yunussnet@gmail.com’a bildiriniz, ücretsiz iptal sigortası ve bulabileceğiniz en iyi fiyatı sizinle paylaşalım.

Etiketler

Yunuss

Bloğumuzun ana amacı kişisel ekonomiye katkı sağlamak. Parayı kazanmak kadar etkin kullanmanın önemli olduğu günümüzde, ürün veya hizmet alımında edindiğimiz araştırma sonuçlarını ve tecrübeleri burada paylaşmak istedik. Ayrıca bloğu okuyanların eşe, dosta söyledikleri şunu şurdan al, bunu da böyle yap tarzı paylaşımları buradan da yapmalarını istiyoruz. Kısaca bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak karlı ve mutlu olacaklarını düşleyerek, bloğu kurduk. Kişisel ekonomi, gezi, sağlık ve yaşama dair paylaşımları bu blogda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Antalya Kundu’da Adalya Elite Lara Otel için 4-8 Ağustos 2018 arası 4 gece, 2 yetişkin, kara manzaralı oda için 4.320 TL fiyat aldım. Sizden de fiyat alabilir miyim? Teşekkür ederim.

    1. Belirttiğiniz fiyattan daha uygun fiyat + ücretsiz iptal sigortanızı mailinize gönderdim. Kartınıza göre taksit sayısını ögrenmek için yazdığım numarayı arayabilirsiniz. 7 turun acentesi ile en iyi fiyat yanınızda..

  2. Teşekkürler, sayenizde uygun fiyata tatil almış olduk. İlginiz için çok teşekkür ederim. Bundan sonra tatilde 1. tercihimizsiniz.

  3. Anlatımınız, sunumunuz, resimlerle desteklemeniz ve bazı ayrıntılara da değinmiş olmanız çok isabetli olmuş. Çok teşekkürler bilgileriniz için. Elinize sağlık

  4. İstanbul’un gözde mekanlarından. İstanbula gidipte galataya uğramayan istanbula gittim saymamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı