GEZİ

Çeşme: Çeşme Kaplıcaları, Çeşme Ilıcaları – Alaçatı – Erythrai

ÇEŞME KAPLICALARI VE ILICALARI

Çeşme ılıcaları ve kaplıcaları İzmir-Çeşme karayolu üzerinde ve ilçeye 5 km. uzaklıkta bulunmaktadır, deniz kıyısındadır. 58’i karada, 28’i deniz içinde olmak üzere toplam 86 kaynak mevcuttur. Suların sıcaklığı 50-60 derece arasında değişmektedir, erimiş halde sodyum klorür, potasyum klorür, magnezyum klorür ihtiva eder. Radyoaktivitesi çok yüksektir, 13-62 eman arasında değişir. Yaz aylarında buralara akın vardır, zira suları romatizma ile cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaynakların bulunduğu yerlerde oteller vardır, buraya gelenler kaynakların yanı sıra denizden de yararlanırlar.

Şifne Kapılıcaları

Şifne Kaplıcaları ise Çeşme kaplıcalarının kuzey doğusunda bulunmaktadır, 3 içme, 1 kaplıca ve 1 çamur banyosundan ibarettir. Bu kaplıca modern tesislere sahiptir, yaz aylarında ziyaretçisi fazla olmaktadır.

Çeşme Bornova’ya 93, Bergama’ya 181, Bayındır’a 151, İzmir’e 81, Dikili’ye 191, Foça’ya 150, Karaburun’a 93, Karşıyaka’ya 95, Kemalpaşa’ya 110, Kınık’a 205, Kiraz’a 216, Menemen’e 114, Ödemiş’e 187, Seferihisar’a 79, Selçuk’a 151, Tire’ye 158, Torbalı’ya 123, Urla’ya 47 Km. uzaklıkta bulunmaktadır.

Çeşme ilçesinin yüzölçümü 260 Km2’dir. Km2’ye ortalama olarak 39 kişi düşmektedir. Alaçatı isminde bir bucağı vardır, çok eski tarihlerden bu tarafa ilçedir.

Çeşme Müzesi

Çeşme Müzesi 1965 yılında kurulmuştur, müze içinde Osmanlılar çağından kalma bazı silâhlar ile denizden bulunan diğer eserler yer almaktadır. Müzede 1770 yılında Çeşme önlerinde Cebelitarık boğazını geçerek Osmanlı donanmasını batırıp yaktığı, savaşın kalıntılarından bazı toplar da teşhir edilmektedir, bu tarihte donanmamızı Rus donanması batırmıştı.

ÇEŞME’DE BELEDİYE:

Çeşme ilçesinde belediye teşkilâtı 1882’de kurulmuştur, ilçe elektriğe 1949 yılında kavuşmuştur. Belediyenin sıcak banyolu Huzur Oteli, Sıcak su banyo ev yüzme havuzlu turistik Şifne Oteli, Termal plajı vardır. İçme suyu 1949 yılında verilmiş, 1956’da takviye edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Karaburun İzmir Hakkında Bilgiler

ÇEŞME — ALAÇATI BELEDİYESİ:

Alaçatı’da Belediye 1873’te kurulmuştur. Elektrik-Su işletmesi vardır. 1954’te Diesel Santral ile elektriğe kavuşmuştur. 1967’de şebeke enterkonekte sisteme bağlanmıştır. Su tesisleri 1956’da yapılmıştır. 1967’de Çifte kuyu, Halilağa ve Lâtif kuyularından temin edilen sular Alaçatı’ya aktarılmıştır. İlk imar planı 1952’de yapılmıştır, 1964’te değişiklik görmüştür.

ERYTHRAİ ÇEŞME ILDIRI KÖYÜ’NDE BULUNAN ANTİK BİR KENTTİR

Çeşme ılıcalarının 20 km. kuzeyinde Karaburun dağlarının arkasında Ildırı Köyü’nün yanında bulunmaktadır. Erythrai 12 İon şehrinden birisidir. Eski yazarlar buranın ahalisinin Atina ve Girit’ten geldiğini yazarlar, arkeolojik bulundular M.Ö. 700 yıllarından daha eskilere gitmiyor. Ama buluntular Erythrai’nin M.Ö. 600 yıllarında gelişmiş bir şehir olduğunu da ortaya koyuyor, burasının Mısır, Kıbrıs ve Batı ülkeleri ile ilişkiler kurduğu anlaşılıyor.

Erythrai’nin ortasındaki yüksek tepede Akrapol bulunuyordu, orada belki Athena Pallas Tapınağı yükseliyordu. Kazılarda bu tapınağa adak olarak sunulmuş pek çok heykelcik bulunmuştur, bu eserler halen İzmir Arkeoloji Müzesi’ndedir. Akrapol tepesinin kuzey tarafında tiyatro kalıntıları ile görülüyor, civar tepelerde surlardan bazı parçalar yer alıyor.

Erythrai zamanında koruyucu bir limandı, zira Khios (Sakız Adası) ile Çeşme yarımadası arasında poyraza açık bir geçit vardı. Burada rüzgâr çok sert ve acı eser, eski yelkenli gemiler bu geçidi çok zor geçerlerdi. Geçemedikleri zamanda Sakız Limanı‘na veya Erythrai limanına sığınmak zorunda kalırlardı, Ildırı Köyü ise Akrapol tepesinin batı yamacına düşmektedir.

ÇEŞME YAZ AYLARININ GEÇİRİLECEĞİ ENFES KIYILARA SAHİPTİR

Çeşme kıyıları yaz tatilinin geçirileceği güzel kıyılara sahiptir, Çeşme’nin barbunya balığı ünlüdür. Denize girmek için sayısız plaj ve koy vardır, sular kükürtlü olduğundan ılıktır. Modern oteller, lokantalar mevcuttur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çeşmeye tatile gitmiştim deniz için. bir sonraki gidişimde uğrarsam çeşmeye kaplıcalara da bi uğrayacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı