GEZİPOPÜLER YAZILAR

ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLERİ – ÇANAKKALE MÜZELERİ – ÇANAKKALE’DE GEZİLECEK YERLER

Çanakkale Şehitlikleri

Çanakkale;

1 metrekareye 6.000 merminin düştüğü ve mermilerin havada çarpıştığı cepheler. Karşılıklı siperler arası mesafenin 8 metreye indiği bir mücadele. 13, 14 yaşlarındaki yiğitlerin Çanakkale Geçilmez diye haykırdığı mahşer alanı.

Çanakkale’de nerelere giderek tarihe tanıklık edebilirim derseniz, buyurun yazımıza..

Çanakkale Müzeleri – Çanakkale Deniz Müzesi:

Çanakkale’de feribot iskelesine yakın Çanakkale Deniz Müzesi bence mutlaka görülmeli. Çanakkale deniz savaşının kaderini değiştiren Nusret Mayın Gemisi’nin birebir maketi, (İçinde savaşı anlatan etkileyici bir video gösterilmekte) savaşta kullanılan denizaltı, toplar, teleskoplar ve Çimenlik Kalesi’ni (Rehber eşliğinde gruplar halinde gezdiriliyor) gezebilirsiniz. 2018 için ücret 8,50 TL. Müze kart maalesef geçmemekte. Askeri kimlik kartı sahipleri, öğrenciler ve 60 yaş üzeri ücretsiz. Pazartesi günleri müze kapalı. Müzeye son giriş saati 16:30. Çünkü 17:00’da kapanıyor. Rehberler bilgili ve çalışanlar yardımsever.

Çanakkale Deniz Müzesi Telefon: 0 286 2131730

Çanakkale Şehitlikleri, Nusret mayın Gemisi, Çanakkale müzeleri, Çanakkale turları, gezi
Çanakkale Deniz Müzesi – Nusret Mayın Gemisi – Kaynak: privatetour.com

Çanakkale Müzeleri – Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi

Kale Grubu 2016’da bu sergiyi açmış. İlk açıldığı aylarda ayda 50 bin ziyaretçişi oluyormuş. Bu sergide gazilerin ses kayıtları, arşiv belgeleri, 500’ü aşkın ilgi çekici objeyi özel olarak tasarlanan hologram teknolojisiyle görme imkanı bulunuyor, gerçekten kalbinize dokunan bir sergi. Çok emek verildiği belli. Türkiye’nin ilk dijital savaş müzesi olma özelliğinde olan sergi 2016’da “En Yaratıcı Sosyal Sorumluluk Kampanyası” ile kristal elma ödülü de almış.

Sergi, merkezde iskelede küçük bir alanda bulunuyor. Yeri çok merkezi, giriş ücretsiz, 6 yaş üstü girebiliyor. Çalışanlar ilgili, yardımsever. Teşekkürler Kale Grubu.

Sergide neler var derseniz..

çanakkale şehitlikleri, çanakkale'nin evlatları interaktif deneyim sergisi, çanakkale müzeleri, çanakkale turları, gezi
Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi

Çanakkale’de Gezilecek Yerler – Aynalı Çarşı:

Atların görüş açıları çok geniş. Atlar sadece önünü görsün, sağında ve solundan ürkmesin diye at gözlüğü yada ayna denilen bir malzeme ile görüş açıları daraltılıyor. Bu çarşıda  eski tarihlerden beri at malzemeleri ve at gözlüğü/ayna satıldığı için aynalı çarşı denilmiştir.

Çanakkale Savaşına katılan Kastamonulu bir askerin “Çanakkale içinde Aynalı Çarşı, ana ben gidiyom düşmana karşı…” türküsünü söylemesi ile meşhur olan çarşı. 1889’da yapılmış bir çarşı. Çarşıyı gezdiğimde fiyatların düşüklüğü beni şaşırttı. Çanakkale dönüşünde arkadaşlarınıza verebileceğiniz magnetler 2018 yılı için ortalama 3 TL. Yaklaşık 25 dükkan var, yani küçük bir çarşı. Çanakkale ile ilgili hediyelik eşya, şehir ve savaşla ilgili eşyalar bulabileceğiniz benzer  ürünlerin satıldığı bir çarşı, hediyeliklere isim de yazdırabiliyorsunuz. Ben küçük de olsa eşya aldığım esnafın gülmesini, işini keyifle yapmasını isterim. Çarşıda 44-45 numarada hizmet veren Gözde Hediyelik  (Tel: 0 286 217 48 49) var, yüzünde güller açan bir abla satış yapıyor, alışveriş yapmanızı tavsiye ederim.

Feribot iskelesinden çarşıya yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

çanakkale şehitlikleri, aynalı çarşı, çanakkalede gezilecek yerler,çanakkale müzeleri, çanakkale tur, gezi
Çanakkale Aynalı Çarşı

Truva Atı:

Truva şehri MÖ 30-20 yüzyıl arasında medeniyet ve ticaret merkezi imiş. Bu şehir Çanakkale Boğazı’nın Ege’ye açıldığı yerde kurulmuş. Boğazı geçmek isteyen yelkenli gemiler uzun süreler yeterli rüzgar olmadığı için burada konaklarmış. Ve Truva şehri bu sayede iyi paralar kazanırmış. Bu yüzden diğer ülkeler bu şehri ele geçirmek istermiş.  Daha sonra zamanla bu kente Persler, Büyük İskender, Romalılar gibi uluslar yerleşmiş.

çanakkale şehitlikleri, truva atı, gezi, çanakkale müzeleri, çanakkale savaşı
Truva Atı

Hikayemiz MÖ 12. yüzyılda geçmekte. Akhalılar ile Truvalılar arasında 10 yıldır süren bir savaş vardı. Akhalıların kurnaz komutanı Odysseus planını yapar. Büyük tahta bir at yapar, içine askerleri yerleştirir ve askerleri çekerek savaşı bırakmış, bölgeyi terk etmiş bir görüntü verir. Plan bu kadar basit değil.  Planın en önemli tarafı Truvalılara esir düşmesini istedikleri Sinon isimli birisini oraya bırakırlar. Truvalılara numaradan esir düşen Sinon Truvalılara şunu söyler: ”Şehrin ön kapısında duran tahta atı Tanrı Athena’ya kutsal bir sunak olarak yaptık. Truvalılar kentin içine alamasın diye bu kadar büyük yapıldı. Akhalılar, Truvalılar tarafından  atın yakılacağını ve Tanrı Athena’nın size lanet yağdıracağını planlamakta. Eğer siz atı içeri alırsanız Tanrı Athena’nın hediyelerine ve lütfuna kavuşacaksınız”

İlginizi Çekebilir:  AKDAMAR ADASI ve AKDAMAR KİLİSESİ - VAN KAHVALTISI

Bu sözleri duyan Truvalılar atı içeriye alarak hem zafer hem alkol sarhoşu olurlar. Gecenin ilerleyen saatlerinde atın içinden çıkan Odysseus ve arkadaşları nöbetçileri öldürüp, kapıları açar ve Akhalı savaşçılar Truvalı arkerleri uykuda iken öldürürler. Peki atın içerisindeki askerlerin aldığı riske bakar mısınız? Ya Truvalılar askerleri fark etse idi? Odysseus’da planını ilmek ilmek örmüş yani..

Daha sonra 2004’te Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom’un oynadığı Truva (Orijinal ismi Troy) filmi çekiliyor. Ve filmde kullanılan at Çanakkale halkına hediye ediliyor. O at da şu anda Çanakkale sahilde bulunmakta.

Çanakkale’den Gelibolu’ya (Kilitbahir) araba feribotu ile otomobil geçiş ücreti 2018 için 35 TL’dir. Diğer ücretler ve sefer saatleri şu şekilde.

Namazgah Tabyası:

Kale askerleri tabyanın olduğu alanda yazın namaz kılarlarmış. Tabya inşa edildikten sonra da adı Namazgah olarak kalmış. 26 bonet (Top yerleştirilip üstü toprakla kapatılan oda) tabyayı oluşturmaktadır.

Çanakkale Boğazı’nın en dar noktasına yaptırılan ilk ve en büyük tabyadır. Tabyanın savaş döneminde Savaş Harekat Merkezi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

çanakkale şehitlikleri, namazgah tabyası, çanakkale savaşları, canakkale gezi
Namazgah Tabyası – Kaynak: tr.sputniknews.com

Müzede silah,  savaş objeleri sergilenmektedir. 7 dakikalık Deniz Muharebeleri’nin anlatıldığı kısa bir video gösterimi yapılmaktadır. Savaş dönemi istihbarat haberleşmesini canlandıran ses düzeneği ziyaretçilere dinletilmektedir. Aynı bölümde yine müttefiklere ait batırılan gemilerin fotoğrafları ve savaşta kullanılan matara, kaşık, tabak vb. sergilenmektedir.

2017 için müzeye giriş 3,00 TL, ilkokul öğrencisi ücretsiz, ortaokul ve üstü öğrenciden 2,00 TL alınıyor. Ocak 2018’de Namazgah Tabyası bakıma alındı. Bakımın bitmesinin 2019’a sarkması tahmin ediliyor.

Namazgah Tabyası Müzesi’ni sanal tur ile gezmek isterseniz.

Rumeli Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı Heykeli

Balıkesir Havran’lı Seyit Ali Çabuk veya Seyit Ali Onbaşı ‘Bir mıh bir nalı kurtarır, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir ülkeyi kurtarır’ sözünün örneği gibi. Bir kişinin inancı, memleket sevdası savaşın yönünü değiştirebilir mi? Veya bir er savaşın yönünü değiştirebilir mi? İyi ama nasıl?

Çanakkale Şehitlikleri, Çanakkale Müzeleri veya Çanakkale Savaşları‘nın  sembol isimlerden biri  Seyit Ali‘dir. Seyit Ali Çanakkale’de Kilitbahir yani ‘Denizin kilidi’ anlamına gelen Rumeli’deki Mecidiye Tabya’sında topçu eri olarak görevli imiş. Savaş en yoğun hali ile devam ederken Queen Elizabeth zırhlısından atıldığı tahmin edilen bir top mermisi Mecidiye Tabyası’na isabet ediyor. Tabyadaki 16 er şehit, 24 er yaralı şekildedir. Sadece batarya komutanı ile Niğdeli Ali, bir de bizim Seyit yara almıyor. Bataryada sağlam kalan tek topun da vinci kırık olduğu için mermileri namluya sürme imkanı bulunmamakta imiş. Yüzbaşı Hilmi Bey, yardım istemek  düşüncesi ile bataryadan uzaklaşıyor. Niğdeli Ali ve Koca Seyit çaresiz şekilde kalakalıyor. Seyit “Ulu ve yüce Allah’tan başka hiçbir güç kuvvet yoktur ki”, duasını tekrar tekrar okuyarak top mermisini getirip namluya sürüyor. Bu arada yanındaki Seyit’in göğüs ve omzundaki kemiklerden çatırdama sesleri gelmektedir. Seyit’in ilk attığı top uzun düşüyor, ikinci top kısa düşüyor, nihayet 3. top mermi ile Ocean zırhlı gemisini dümen kısmından vuruyor. Geminin batması moda tabir ile kırılma noktası oluyor ve psikolojik üstünlük bize geçiyor.

çanakkale şehitlikleri, seyit onbaşı heykeli, çanakkale müzeleri, çanakkale turları, çanakkale savaşı
Seyit Onbaşı Heykeli

Anıtta mermi Seyit onbaşının kucağında gibi gözükse de gerçekte Koca Seyit mermiyi sırtına alarak kaldırmıştır.

Seyit onbaşı 1909’da askere alınıyor, 1912’de Balkan Savaşı, ardından 1. Dünya savaşı derken 9 yıl askerlik yapıyor. Köye döndüğünde 8 yaşındaki kızını ilk defa görmüştür.

Çanakkale Şehitlikleri – 57. Alay Şehitliği:

57. Piyade Alayı Yarbay Mustafa Kemal’in komuta ettiği 19. Fırkaya bağlıdır. 57. Piyade Alayı yedek kuvvet olarak 26 Mart 1915’te Bigalı Köyü’ne geçmiştir. 19. Fırka’nın bağlı olduğu Enver Paşa’nın yönettiği 5. Ordu Komutanlığı, 57. Piyade Alayı’nın yerini değiştirmek istedi fakat düşman kuvvetlerin çıkartma yapacağı noktaya en yakın yerlerden biri olmasından dolayı Mustafa Kemal, 57. Piyade Alayı’nın Bigalı Köyü’nde kalmasında ısrarcı oldu ve bunda da başarı sağladı. 25 Nisan 1915 sabahı Mustafa Kemal, kendisine herhangi bir emir gelmemiş olmasına rağmen Arıburnu mıntıkasına çıkan ANZAK kuvvetlerinin çıkartmasını haber alır almaz kişisel inisiyatifiyle Conkbayırı’na doğru hareket etmiştir. Conkbayırı’na hareket eden 3 taburu ve bir dağ bataryasını oluşturan yaklaşık 3000 subay ve askeriyle 57. Piyade Alayı, bizzat Mustafa Kemal’in yönetiminde kendisinden yaklaşık 5 kat daha büyük bir düşman gücüne karşı saldırıya geçmiştir. Conkbayırı’nda düşmanı karşılayan alay savaşın seyrini değiştirmiştir. 57. Piyade Anzaklara ilk dersini vermişti.

İlginizi Çekebilir:  Kayak Merkezleri - En İyi Kayak Merkezi Hangisi?
çanakkale şehitlikleri, 57. alay şehitliği, çanakkale müzeleri, çanakkale savaşı, tur, gezi
57. Alay Şehitliği

57. Alay, çatışmalarda mevcudunun üçte ikisini kaybetmiş, savaşın ortasında takviye edilmiştir. 13 Ağustos 1915’te 57. Alay Komutanı olan Hüseyin Avni Bey, karargaha düşen bir top mermisiyle şehitlik mertebesine ulaşmıştır. 57. Alay daha sonra Galiçya cephesi’nin (Galiçya, Birinci Dünya Savaşı sırasında, Avusturya – Macaristan İmparatorluğunun bir eyaleti durumundadır) gitmiş. Burada mevcudunun çok büyük bir kısmını çatışmalarda kaybedilmiştir. Ardından eksikleri giderildikten sonra Sina ve Filistin Cephesi’ne gönderilmiş. 57. Alay burada da çok faydalı olmasına rağmen İngilizler tarafından çembere alındığı için mevcudu iki gün içerisinde sadece 260’a düşmüştür. Ve bu 260 asker de esir edilmiştir.

Çanakkale’de 57. Alay‘da şehit olan 1.868 kişinin ismi şehitliğe yazılmıştır.

çanakkale şehitlikleri, 57. alay şehitliği, çanakkale müzeleri, çanakkale savaşı, tur, gezi
57. Alay Şehitliği

Bu kahramanların anısına o günden beri Türk ordusunda 57. Alay bulunmamaktadır. 57. Alay, dünyanın en kahraman alayı olarak kabul edilmekte olup dünya üzerinde en çok madalya sahibi olan alaydır.

Şehitliğin yapımı esnasında birbiriyle boğuşurken ölen iki asker bulunmuştur. Bu askerlerden biri Şehit Erzincanlı Mustafa ASIMA, diğeri ise Anzak Kolordusundan Yüzbaşı  Woiters olup anıtın önüne defnedilmiştir.

En Yaşlı Gazi Hüseyin KAÇMAZ Anıtı:

Şehitlik girişinde elinden bir kız çocuğunun tuttuğu  Gazimiz Hüseyin Kaçmaz’ın heykeli var. Kendisi Balkan Harbi’ne katılıp esir düşmüş ve tırnakları Sırplar tarafından sökülmüştür. Daha sonra Çanakkale savaşlarına iştirak etmiş Conkbayırı Muharebeleri’nde yaralanmıştır. Dumlupınar Meydan Muharebesi’ne de katılan gazimiz İstiklal Madalyası ile onurlandırılmıştır. Zonguldak Ereğli Kestaneci Köyü’nden olan Gazi Hüseyin KAÇMAZ 110 yaşında, 10 Eylül 1994 yılında vefat etmiştir.

çanakkale şehitlikleri, 57. alay şehitliği, çanakkale savaşı, çanakkale turları, gezi
57. Alay Şehitliği – En Yaşlı Gazi Anıtı

Çanakkale Şehitlikleri – Çanakkale Şehitleri Anıtı (Abidesi)

Anıtın ilginç bir yapılış hikayesi var. 1938 yılında fikir doğuyor, 1944’de projelendiriliyor, 1954’de ihaleye çıkılıyor. 1955’de müteahhitin şartnameye uygun yapmadığı gerekçesi ile inşaat durduruluyor. 1957’de tekrar başlanıyor, parasızlık sebebi ile 1958’de inşaat yarım kalıyor. Bunun üzerine yeniden açılan 45 günlük bir gazete ve radyo kampanyası sonunda  1.686.251 lirası halktan ve müesseselerden; 600.000 lirası Büyük Millet Meclisi’nden, 100.000 lirası İstanbul Belediyesi’nden olmak üzere 2.386.251 lira toplanıyor. Böylece inşaat 15 Mart 1958 günü yeniden başlıyor. Sadece gövde kısmı yapılarak 1960’da açılıyor. Namazgah ve diğer ekleri 1992’de tamamlanıyor. Şehitlikte Çanakkale Savaşı sırasında şehit olan ve bugüne kadar isimleri tespit edilebilmiş 59.408 şehidimizin isimleri yazmaktadır.

çanakkale şehitlikleri, çanakkale şehitleri anıtı, çanakkale müzeleri, çanakkale savaşı, tur, gezi
Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Şehitler Anıtı‘nın 42 metre yüksekliği bulunmakta. Anıt tüm coğrafyalardan gelen şehitlerimizin toplu bir şekilde göğe yükselişini temsil etmektedir.

Çanakkale Şehitler Abidesi’nde Nisan 2017’den beri Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından Çanakkale Savaşları ile ilgili bir oyun sergileniyor. Günde 10 defa sergileniyor, yaklaşık 25 dakika sürüyor. Oyuncular asker değil, tiyatrocu. Aynı oyunu günde 10 defa oynamalarına rağmen çoğu arkadaş müthiş bir performans sergiliyor. İzleyenler çok etkileniyor. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı gerçekten çok güzel bir iş yapmış. 2018 yılı için bu tiyatro çalışması maalesef kaldırılmış. Aslında etkileyici bir oyundu, tekrar konulsa çok iyi olur.

çanakkale şehitlikleri, çanakkale şehitleri anıtı, çanakkale müzeleri, çanakkale turları, çanakkale savaşı
Çanakkale Şehitleri Anıtı
çanakkale şehitlikleri, çanakkale şehitleri anıtı, çanakkale müzeleri, çanakkale turları, gezi
Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi – Çanakkale’de Gezilecek Yerler:

2012’de  hizmete açılmış. İleri simülasyon teknikleri ile 11 ayrı canlandırma odasının ikisinde üç boyutlu gösterim yapılmakta ve üç ayrı odada da hareketli platformlarla Çanakkale Savaşları’nın önemli kesitleri 63 dakikalık gösterimle anlatılmakta. Yabancı ziyaretçiler için yedi ayrı dilde kulaklıklı (İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Japonca, İtalyanca ve Arapça) anlatım da yapılmaktadır. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi yılın her günü açık. Randevu sistemiyle bilet uygulaması yapılmaktadır. Her seans 50 kişilik olup boş seans bulunabilmesi için ziyaretçilerin mutlaka 0286 810 00 50/51 numaralı telefondan önceden rezervasyon yaptırmaları önerilmektedir. 2018 için simülasyonlar 13TL, müze 3TL. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsiz. Eğer üniversitesi öğrencisi (Açık Öğretim Dahil) iseniz % 50 indirimli. Müzekart varsa (Sadece Kültür Bakanlığı geçerli,  anlaşmalı bankaların kartları geçersiz) müze gezisi ücretsiz, simülasyonlar 13TL.

İlginizi Çekebilir:  Dikili Nerede? Dikili İzmir Hakkında Bilgiler
çanakkale şehitlikleri, çanakkale destanı tanıtım merkezi, çanakkale müzeleri, çanakkale savaşı
Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi – Kaynak: http://catab.kulturturizm.gov.tr

Helles Anıtı: Çanakkale’de bulunan en büyük İngiliz anıtı Helles Anıtı’dır. 1926 yılında tamamlanmıştır. İngilizlerin bölgeye ilk çıktıkları ve en son terk ettikleri yere anıt dikilmiştir. Anıt üzerinde savaşta yer alan tüm gemilerin isimleri ve 18.985 İngiliz askeri, 248 Avustralya askeri ve 1530 Hindistan Ordusu askeri, görev yapan tüm birlik ve birimlerin isimleri yazılmıştır. Tümen isimleri savaştıkları bölgelere denk getirilerek yazılmıştır.

çanakkale şehitlikleri, helles anıtı, ingiliz anıtı, çanakkale müzeleri, çanakkale tur, gezi
Helles Anıtı

Çanakkale Turları – Çanakkale’de Gezilecek Yerler:

Çanakkale’deki gezi turları her geçen yıl katılımın arttığı bir tur. Ben Gelibolu Yarımadası’na geçtikten sonra rehber eşliğinde dolaşan grupları gördüm. Biz çok çocuklu gezdiğimiz için bize uymazdı zaten. Ama yetişkinlerin bu turlar ile dolaşmasını tavsiye ederim, çünkü ben rehberlerin anlatımlarına baktım, gerçekten bilgi ve duygu doluydu. Özellikle bu savaşta gün gün nasıl, nereden saldırmışlar, biz neler yapmışız noktasında, verilen mücadeleyi kavramada Çanakkale rehberi şart diye düşünüyorum. Ben kendim hakkını vererek dolaşayım, derseniz Gelibolu için 3 gün ayırmanız gerekli bence.

Günlük turun fiyatı 2018 yılı için  kişi başı 60 TL. 6 yaşa kadar ücretsiz, 6-11 yaş arası 40 TL. İskele’den sizi alıyorlar gezi 09.00-18.00 saatleri arası sürüyor. Öğle yemeği tur ücretine dahil. İstanbul çıkışlı turlarda var. 2 gün, 1 gece, konaklamalı, 2018 yılı için kişi başı 190 TL. Yani zamanı iyi değerlendirmek için ya gitmeden iyi hazırlanmak ya da rehberden faydalanmak lazım..

 

çanakkale şehitlikleri, çanakkale müzeleri, çanakkale savaşı, çanakkalede gezilecek yerler, gezi

Çanakkale’de Nerede Kalınır – Konaklama?

Çanakkale merkezde konaklamak için en güzel yerlerden birisi Çanakkale Polis Evi. Sahile sıfır konumu talebi arttırıyor. Kamu personeli yanında kamu personeli olmayan kişiyi de konaklattırabiliyor. Talep çok olduğu için rezervasyon için en az 3 gün önceden aramak gerekiyor. Polis Evi’nde tek kişilik oda yok. Kamu personeli 2 veya 3 kişilik odada 2018 için kişi başı 28 TL’ye konaklayabiliyor. Kahvaltı konaklama ücreti içinde değil, ücretli yapabiliyorsunuz. Telefon numarası 0 286 213 80 89.

Polis Evi’nde yer olmadığı için biz Çanakkale Boğaz Otel’de kaldık. 2 kişilik odada kişi başı olarak 2018 için  70,00 TL ücreti var. Güzel bir kahvaltı fiyata dahil. 10 yaş üstü çocuğa yatak açarak normal kişi ücreti alıyorlar. 10 yaş altı ücretsiz. Temiz bir otel, aracınızın parkını takip ediyorlar, tavsiye ederim. Telefonu 0 286 214 00 50-51. Otel websitesi için lütfen tıklayınız.

Bu yazıda görülmesi gereken yerlerin bir kısmını anlatabildim. Çanakkale ve Gelibolu’da 32 şehitlik ve anıt, 4 kale, 5 tabya, 2 müze, 34 yabancı mezar ve anıt bulunmaktadır. Tamamı hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Şehitlikleri 360 derece ile görüntülemek için lütfen tıklayınız.

Çanakkale’deki savaşı mı diyelim vahseti mi diyelim en iyi anlatanlar savaşa katılan gaziler. Onlar şöyle anlatıyor.

Çanakkale’de gün gün ne olmuş anlamak isterseniz.

Çanakkale boğazı rüzgarlı olduğu için sıkı giyinmek, mevsime göre yağmurluk götürmek faydalı olabilir. Gelibolu’da kafeterya ve lokantalar var, özellikle 1 gün gibi sınırlı bir sürede geziyorsanız vakit kaybetmemek adına atıştırmalık almanızı tavsiye ederim.

OPET Gelibolu Yarımadası’nda bazı Çanakkale Şehitlikleri yapımını üstlenmiş. Duyarlılığı için teşekkür ediyoruz.

Dedikleri gibi; bir bildiği var bu çocukların, kolay değil çocukken şehit olmak..

Bu coğrafyada yaşayan kişiler olarak, hepimizin ataları Yemen’de, Libya’da, Plevne’de, Kırım’da, Çanakkale’de, Kıbrıs’ta.. savaşmış, şehit olmuş, gazi olmuş. Umarım onlara layık evlatlar olabiliriz..

 

Etiketler

Yunuss

Bloğumuzun ana amacı kişisel ekonomiye katkı sağlamak. Parayı kazanmak kadar etkin kullanmanın önemli olduğu günümüzde, ürün veya hizmet alımında edindiğimiz araştırma sonuçlarını ve tecrübeleri burada paylaşmak istedik. Ayrıca bloğu okuyanların eşe, dosta söyledikleri şunu şurdan al, bunu da böyle yap tarzı paylaşımları buradan da yapmalarını istiyoruz. Kısaca bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak karlı ve mutlu olacaklarını düşleyerek, bloğu kurduk. Kişisel ekonomi, gezi, sağlık ve yaşama dair paylaşımları bu blogda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı