GEZİPOPÜLER YAZILAR

BALIK RESTORANI MÜDAVİMLERİ İÇİN GÜMRÜK RESTORAN

Ege’de balık restoranları arasında en iyisi nerededir? Alaçatı, Urla, Karaburun, Ayvalık dediğinizi duyar gibiyim.

Bir balık restoranı düşünün, restoran değil de adeta mola yeri. Yoruldum hayattan şurada bir şarj edeyim kendimi diyebileceğiniz bir yer. Huzurun dibini ekmekle sıyırabileceğiniz bir yer, zamanın memnuniyet ile duracağı bir yer..

Böyle anlatıyorum, çünkü okuyan herkesin gitmesini çok istiyorum.

Balık restoranları, aydın, doğanbey, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti
Doğanbey Köyü Karina Bölgesi Balık Restoranları

Burası Aydın Söke İlçesi Doğanbey Köyü Karina Mevki’de bulunan Gümrük Balık Restoran. Balık restoranları arasında baştan 2. sırada. Bölge Rumlar tarafından inşa edilen bir bölge. Cumhuriyet ilanından önce Rumlar burayı gümrük olarak kullanırlarmış. Rumlar bölgeden toplandıkları tütün, zeytinyağı, hububat, şaraplık üzüm gibi ürünleri buradaki limandan adalara gönderiyorlarmış. Şu anda hizmet veren 4 restoran o zaman gümrük deposu olarak kullanılan binalarmış. O yüzden giriş kapıları büyük diyor, restoran sahibi. Türkiye ve Yunanistan arasında 1923’de imzalanan protokol ile Selanik’ten, Bulgaristan’dan Türkler geliyor, bölgeye yerleşiyor. Binalar bizim devletimiz tarafından da 25-30 sene işletiliyor, daha sonra da balık restoranları oluyor.

İşin güzel tarafı şu, şimdi bölge SİT alanı olduğu için yeni yerler açılamıyor.

Gümrük Restoran:

Görüntü gerçek olamayacak kadar güzel, bir masalın içinden çıkmış gelmiş gibi..

Tam olarak yeri burası.

Balık restoranları, aydın, doğanbey, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti
Gümrük Restoran

Restoranı bir aile işletiyor,  Selanik göçmeni bir aile. Balığa bazen kendileri de çıkıyormuş, sabah 4-5 gibi tutulan balığı getirip aynı gün müşteriye sunuyoruz diyor. Bu yüzden balık menüsü o günkü nasibe göre değişebiliyor. Biz gittiğimizde deniz levrek, deniz çipura ve kültür balıkları vardı. Her balığı tatmak istediğimiz için toplu sipariş verdik. Bütün balıkları alacak tabak olmadığı için tepsi ile geldi lütfen balıklara odaklanalım. Denildiği gibi küçük çipuralar, büyüklerden daha lezzetli.

Balık restoranları, aydın, doğanbey, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti
Izgara Çipura ve Levrek

Kalamar da kendi geliştirdiğimiz tarifi gizli bir sos kullanıyoruz diyor. Deneye deneye bulduk diyor, ben bayağı iyi buldum.

İlginizi Çekebilir:  AKDAMAR ADASI ve AKDAMAR KİLİSESİ - VAN KAHVALTISI
Balık restoranları, kalamar, aydın, doğanbey, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti
Nefis Kalamar

Mezeler arasında bence en iyisi deniz börülcesi.

Balık restoranları, mezeler, aydın, doğanbey, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti

Restoranın yeri de biraz sapa, oyalanmayalım yolda diyenler için şöyle söyleyeyim, sadece restoran için İzmir (143 km) ve Denizli’den(210 km) buraya gelen insanlar var. Restoran Kuşadası’na 60 km, Didim’e 44 km mesafede. Yani bu bölgenin kenarından köşesinden geçiyorsanız, mutlaka uğrayın, yaşadığınızı fark edin.

Fiyatlara gelince ortam kadar  cazip diyebilirim. 2018 yılı için kültür çuprası, salata, 4 çeşit meze, alkolsüz içecek ve helvadan oluşan menü 35 TL. Biz kalabalığız kilo ile balık yemek istiyoruz derseniz kültür çuprası kilogram 60 TL (2 kişiye 1 kilo balık yetiyor), kültür levreği kilogram 70 TL. Bir daha mı geleceğiz dünyaya, buraya kadar da gelmişiz deniz balığı yiyelim derseniz ki tavsiye ederim deniz levreği kilogram 100 TL, deniz çuprası kilogram 90 TL. Mezelerden sadece atom 10 TL, diğer tüm mezeler 7 TL. Kalamar yada jumbo karides isterseniz tabağı 30 TL.  Gitmeden 1-2 gün önce arayıp rezervasyon yaptırmakta fayda var. Sorumlu Kişi Ahmet Bey’in telefonu 0 533 353 09 00.

Doğanbey Köyü:

Karina Bölgesi’ndeki Gümrük Restoran eskilerde Rum köyü olan şimdilerde aslına uygun restore edilerek eski güzelliğine kavuşan Doğanbey Köyü’ne 6 km mesafede. Eski adı Domaika köyü. O dönemde evler orman içinde, birbirine uzak ve avlu çevresinde dizilen odalar şeklinde yapılırmış ve bu yapıya Rumca Domaika denilirmiş.

Balık restoranları, aydın, söke, doğanbey, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti
Söke Doğanbey Köyü

Geçmişi MÖ  7. yüzyıla değin uzanan köy, ilerde Şirince gibi olacak diyorlar. Şu anda bozulmamış. Eski binalar aslına uygun olarak restore ediliyor. Bölge halkı ile konuştuğumuzda dışarıdan gelenlere küçük bedeller ile (Ev içinde kullanılan ahşap kaç para ediyorsa o kadar diyebileceğimiz miktar) evler satılmış. Doğanbey Köyü Bafa Gölü Milli Parkı içerisindeki tek yerleşim yeri imiş.

İlginizi Çekebilir:  Foça ve YeniFoça Hakkında Bilgiler
Balık restoranları, aydın, doğanbey, taş ev, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti
Doğanbey Köyü Taş Evleri
Balık restoranları, aydın, doğanbey, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti
Doğanbey Köyü’nde Restore Edilen Evler

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı:

Milli Park göçmen kuşlar için önemli bir yaşam alanı oluşturuyor. Milli Park 261 adet kuş türü, 6’sı sadece burada görülen 804 adet bitki türü barındırmakta. Kuş Cenneti Doğanbey Köyü’ne çok yakın, Milli Parka buradan giriş yapabiliyorsunuz. İçeride denize girebileceğiniz 4 koy bulunması yanı sıra bisiklet parkuru, doğa yürüyüş parkuru (Kanyon yürüyüşü), botanik turu ve kuş gözlemciliği seçenekleri de mevcut.

Doğanköy içerisinde Dilek Yarımadası Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi bulunmakta, buradan bilgi alabilirsiniz.

İzleyince ben buraya mutlaka gitmeliyim, diyeceğiniz videoyu da şuraya bırakayım, herşey sizin için

Priene Antik Kenti:

Söke Doğanbey yolu yakınında bulunan Priene Antik Kenti’ni ziyaret etmekte fayda var. Eski şehir planlamacılığının en güzel örneği kabul edilen antik kentte Athena Tapınağı (MÖ 4. yüzyıl), 6.500 kişilik tiyatro, Agora, Zeus Olympos Tapınağı, Demeter Tapınağı, Bouleuterion (Kent meclisi toplantı binası) bulunmaktadır. Kent hassas hesaplamalarla 80 eşit alana ayrılarak inşa edilmiş.

Balık restoranları, priene antik kenti, aydın, doğanbey, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti
Priene Antik Kenti – Athena Tapınağı Kaynak: mimarizm.com

Priene Antik Kenti ve Milet Ören Yeri Doğan Bey Köyü’ne 13 km mesafede. Tam olarak ne tarafta derseniz?

Milet Ören Yeri:

Şehri Girit’ten gelen insanlar MÖ 2000’de kurmuş.   Efes gibi Milet de aslında limana kurulmuş bir şehir iken Büyük Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlar sebebi ile deniz ile bağı kesilmiş. Kentte 15 bin kişilik tiyatro, Roma Hamamı, Gymnasium(Spor okulu binası), Bouleterion (Kent Meclisi) vb. görülesi bir çok eser var.  Doğanbey Köyü’ne 17 km mesafede.

Balık restoranları, milet antik kenti, aydın, doğanbey, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti
Milet Ören Yeri Tiyatrosu – Kaynak: kusadasiinformation.com

Bafa Gölü Milli Parkı:

Önceden deniz kenarı iken ortaçağ sonlarına doğru nehrin taşıdığı alüvyonlar sayesinde bir göl haline dönmüş. Bafa Gölü’nün yaslandığı Beşparmak Dağları 8.000 yıl önce çizilmiş kaya resimleri, mağara freskleri, Yediler manastırı, Sobran kalesi vb. eserlere ev sahipliği yapıyor. Göl çevresinde kahvaltı salonları bulunmakta. Göl içerisindeki adalara tekne turları düzenleniyor.

İlginizi Çekebilir:  EN UYGUN TRAFİK SİGORTASI VE KASKOYU NEREDEN YAPTIRABİLİRİZ?
Balık restoranları, bafa gölü, aydın, doğanbey, karina, balık, söke, didim, milli park, bafa gölü, milet priene antik kenti
Bafa Gölü – Kaynak: loudcanary.com

Kısaca bölgede birbirine çok yakın gurmesel, coğrafi ve tarihi alanlar var. Keşke daha önce gelseydim demeyin, ilk fırsatta gidin bence.

 

 


Etiketler

Yunuss

Bloğumuzun ana amacı kişisel ekonomiye katkı sağlamak. Parayı kazanmak kadar etkin kullanmanın önemli olduğu günümüzde, ürün veya hizmet alımında edindiğimiz araştırma sonuçlarını ve tecrübeleri burada paylaşmak istedik. Ayrıca bloğu okuyanların eşe, dosta söyledikleri şunu şurdan al, bunu da böyle yap tarzı paylaşımları buradan da yapmalarını istiyoruz. Kısaca bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak karlı ve mutlu olacaklarını düşleyerek, bloğu kurduk. Kişisel ekonomi, gezi, sağlık ve yaşama dair paylaşımları bu blogda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı