GEZİ

Aliağa İzmir Hakkında Bilgiler

İzmir Aliağa İlçesi Hakkında

Aliağa, 1982 yılında ilçe olmuştur, İzmir’e bağlıdır. Yüzölçümü 367 km2’dir, deniz kenarında nizami bir futbol sahası vardır. 20 köye sahiptir, 3 belediye teşkilatı bulunmaktadır.

GÜZELHİSAR BARAJI, Aliağa İlçesi sınırları içindedir. KURTULUŞ MAHALLESİ CAMİİ, KÜLTÜR MAHALLESİ CAMİİ, YENİ CAMİİ isimlerini taşıyan 3 camisi mevcuttur.

ALİAĞA’YA BAĞLI OLAN KÖYLERİN İSİMLERİ NELERDİR?

Aşağı Sarkan, Bahçedere, Bozköy, Çakmaklı, Çaltıdere, Çıtak, Çoraklar, Güzelhisar, Hacıömerli, Helvacı, Horoz Gediği, Kalabak, Karaköy, Karakuzu, Kapıkaya, Samurlu, Şehit Kemal, Uzun Hasanlar, Yeni Sarkan, Yüksekköy.

ALİAĞA’DA BULUNAN FABRİKALARIN İSİMLERİ

— Petkim Petro Kimya Tesisleri (15 adet fabrika),

— TPAO İzmir Rafinerisi,

— ELPİSİ DOLUM TESİSLERİ,

— PETROL OFİSİ DOLUM TESİSLERİ,

— TEK Termik Santral ve Gaz Türbinleri,

— MKE Tesisleri,

— EGE GÜBRE FABRİKASI,

— Çukurova Demir Çelik Tesisleri,

— İZMİR DEMİR ÇELİK TESİSLERİ,

— Viking Kağıt Fabrikası,

— Liman Tesisleri.

ALİAĞA’DA BULUNAN OKULLARIN İSİMLERİ

Aliağa İlçe merkezinde ATATÜRK İLKOKULU, NAMIK KEMAL İLKOKULU, PETKİM İLKOKULU ismini taşıyan toplam 3 ilkokul vardır, ortaokul ile ortak öğretim yapan 1 lise faaliyet halindedir. Köylerin hepsinde ilkokul vardır. HACIÖMERLİ KÖYÜ’nde 2 ilkokul mevcuttur. HELVACI KASABASI’nda 1 ortaokul vardır, Aliağa’ya temel eğitim okulu da yapılacaktır.

ALİAĞA İSMİ NEREDEN GELMİŞTİR?

Aliağa İlçesi’nin bulunduğu muhit bundan yıllarca önce “ALİAĞA” isimli birisinin çiftliği imiş, Sultan Abdülhamit zamanında Aliağa’nın Çiftliğinin sınırları içinde bir şahıs ölü olarak bulunur. Suç ALİAĞA’nın üzerine gider, cezası İDAM olduğundan ALİAĞA çiftliğini Sultan Abdülhamit’le arası iyi olan EDVARD isimli birisine bağışlar. Yalnız ALİAĞA ÇİFTLİĞİ ismini değiştirmemesini ister, EDVARD bunu kabul eder. ALİAĞA idamdan kurtulur, zamanla ALİAĞA ÇİFTLİĞİ’nin ismi yalnızca ALİAĞA olarak kalır.

ALİAĞA’DA BULUNAN BANKALARIN İSİMLERİ

İlginizi Çekebilir:  İzmir'deki Parklar

Ziraat Bankası, İş Bankası, Halk Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Etibank, Türk Ticaret Bankası’nın ALİAĞA’da şubeleri vardır, bazı bankaların 2 şubesi mevcuttur.

ALİAĞA’NIN ÖNEMLİ MAHALLELERİ VE CADDELERİ

Aliağa İlçesi’nin 3 mahallesi vardır, bunların isimleri KÜLTÜR MAHALLESİ, KURTULUŞ MAHALLESİ, KAZIM DİRİK MAHALLESİ’dir. Önemli caddelerinin isimleri ise ATATÜRK CADDESİ, İSTİKLAL CADDESİ, NAMIK KEMAL CADDESİ, KORDONBOYU CADDESİ’dir.

ALİAĞA HÜKÜMET KONAĞI KARŞISINDA ATATÜRK HEYKELİ VARDIR

Aliağa İlçesi Hükümet Konağı karşısında ATATÜRK HEYKELİ vardır, 1 elinde baston. Diğer eli ile denizi işaret eden bu heykelin toplam yüksekliği 3 metredir, kaidesi 1 metredir. Kaide üzerinde şu yazı vardır: “HAKİMİYET MİLLETİNDİR”. ATATÜRK HEYKELİ’nin bulunduğu muhit ALİAĞA İLÇESİ’nin en güzel ve en geniş meydanıdır.

ALİAĞA’DA BELEDİYE TEŞKİLATI BULUNAN YERLER

Aliağa ilçesi sınırları içinde 3 belediye teşkilatı vardır, ALİAĞA ilçe merkezi ile YENİŞAKRAN KÖYÜ ve HELVACI KASABASI’nda belediye teşkilatı mevcuttur.

ALİAĞA İLE İLGİLİ SOSYAL BİLGİLER

— Aliağa İlçesinde Petkim’de SSK Hastanesi, Hükümet Tabipliği ve Ana Çocuk Halk Sağlığı İstasyonu vardır.

— Her hafta CUMA GÜNÜ Aliağa İlçesi’nde PAZAR kurulmaktadır, belediyenin bu konuda açık pazar yeri mevcuttur.

— Aliağa İlçesi’nde elektrik 220 wolttur, PTT vardır.

— Aliağa Belediyesi’nin İTFAİYE, SOĞUK HAVA DEPOSU, DÜĞÜN SALONU PLAJI ve GAZİNOSU vardır, belediye otobüsleri şehir içinde faaliyet halindedir. Aliağa Belediye Otobüsleri 3 hat üzerinde çalışmaktadırlar, bu hatlar aşağıdaki şekildedir.

1. Hat: 102 EVLER PETKİM GARAJ BELEDİYE,

2. Hat: BELEDİYE BAĞCILAR BANKASI PLAJ,

3. Hat: BELEDİYE SOĞUK HAVA DEPOSU

Aliağa Belediye Hükümet Konağı ile aynı binada faaliyet göstermektedir.

— Aliağa İlçesi İZMİR ÇANAKKALE karayolu üzerindedir, İzmir’e 62 km. uzaklıktadır. İZMİR ALİAĞA arasında sürekli olarak SEBAT TURİZM ile GÜRBÜZ TURİZM’e ait otobüsler sefer yapmaktadırlar, ilçede yeteri kadar taksi firmaları ile minübüsler şehir içi ve köylere özel olarak gitmekte. Sefer yapmaktadırlar, Aliağa İlçesi’ne DDY yoktur. En yakın yer ise daha önce bağlı olduğu MENEMEN’dir. MENEMEN’e trenle gelinirse 31 km.lik bir karayolu yolculuğu ile ALİAĞA’ya ulaşmak mümkündür. Deniz ve hava yolu ile ALİAĞA’ya İZMİR üzerinden ulaşmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Foça ve YeniFoça Hakkında Bilgiler

ALİAĞA’DA TARIM TİCARET HAYVANCILIK

Aliağa İlçesi sınırları içinde zeytinlik, üzümcülük, bahçecilik gelişmiştir.: Bunun yanısıra hızla artan nüfus TİCARET’i geliştirmiştir, ALİAĞA en çok ticari irtibatı İZMİR’e yapmaktadır. KOYUNCULUK Aliağa ilçe sınırlarında önemli bir yer işgal etmektedir.

ALİAĞA’DA BULUNAN PLAJLAR/GEZİLECEK YERLER

* Aliağa Plajı Türkiye’nin en uzun plajıdır, ilçe merkezinde BELEDİYE PLAJI, RAFİNERİ PLAJI, PETKİM PLAJI, HAVA KUVVETLERİ PLAJI önemli plajlardır. Belediye’den izin almak şartı ile KAMP (ÇADIR) KURMAK serbesttir. GÜRBÜZ OTELİ DÖNMEZ OTELİ AKAN OTELİ ilçede bulunan turistik otellerdir. ÇAKMAKLI KÖYÜ, GENCELLİ KÖYÜ, YENİŞAKRAN KÖYÜ PLAJLARI’da uzun ve güzel plajlardır.

Aliağa’da ILICABURNU ismini taşıyan 1 kaplıca vardır. BOZKÖY’de de 1 kaplıca faaliyet halindedir, MİRİNA KİME (BATIK ŞEHİR) , TEMAŞALIK, KALABAKHİSAR Aliağa İlçesi’nin tarihi yerleridir. Ortada bir eser görünmemesine rağmen NEMRUT DAĞI da tarihi bir yer sayılmaktadır.

1975’ten sonra önem kazanan ALİAĞA İLÇESİ özellikle SANAYİ-TİCARET alanında hızla gelişmektedir.

ALİAĞA’DA AVCILIK VE AVLANABİLECEK BALIK TÜRLERİ

Aliağa İlçe sınırları içinde DOMUZ, TAVŞAN, KEKLİK avlamak mümkündür. İlçede Avcılık ve Atıcılık Derneği faaliyet halindedir. Aliağa’da denizden ÇUPRA, LEVREK, SİNARİT, BARBUN, MERCAN, SARAGOZ, KEFAL, KARAGÖZ, TRANÇA, FANGIRI, MELENİR, SARDALYA türü balık avlayabilmek mümkündür.

ALİAĞA’DA ŞEHİR İÇİNDE BELEDİYE TARAFINDAN 60.000 AĞAÇ DİKTİRİLDİ

Türkiye’nin en hızlı gelişen ilçelerinden birisi olan ALİAĞA İLÇESİ’nde, şehir içindeki cadde ve sokaklara belediye tarafından 60.000 ağaç diktirilmiştir.

ALİAĞA’YA BAĞLANAN KÖYLER DAHA ÖNCE HANGİ İLÇELERE BAĞLI İDİ?

Aliağa İlçesine 20 köy bağlıdır, bu köylerden HELVACI KASABASI, ŞEHİTKEMAL, BOZKÖY daha önce MENEMEN’e bağlı idi. FOÇA’nın YENİFOÇA BUCAĞI’na bağlı olan ÇAKMAKLI HOROZĞEDİĞİ isimli 2 köyü de ALİAĞA’ya bağlanmıştır. BERGAMA’nın ZEYTİNDAĞ BUCAĞI’ndan AŞAĞIŞAKRAN, BAHÇEDERE, HACIÖMERLİ, KAPIKAYA, YENİŞAKRAN, YÜKSEKKÖY köyleri daha önce bucak olan ALİAĞA’ya bağlı idi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı