GEZİPOPÜLER YAZILAR

ALANYA DİM ÇAYI VE DİM MAĞARASI

Alanya’da Gezilecek Yerler Listemin 1 Numarası Dim Çayı

Dim Çayı’nda birkaç saat geçirdiğimde içimi büyük bir pişmanlık kapladı. Bu bölgeye her sene gelmeme rağmen neden burayı ziyaret etmemiştim? Evet sebebi tahmin edeceğiniz gibi ”herşey dahil sistem” idi. Yıllarca burnumuzu bile otelden dışarı çıkarmadan tatilimizi tamamladık. 2. sebep fiyat konusunda başıma ne geleceğini bilmediğim için Dim Çayı bende karanlık bir orman ile aynı etkiyi oluşturmakta idi. Çünkü tatil yerlerinde fiyatlar malumunuz fahiş, satana sorsanız kira diyecek, yılda 3 ay çalışıyorum diyecek vb. Ama burada fiyatlar beklediğimden uygun çıktı. Hepsini konuşacağız.

Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?

Dim Çayı nerede derseniz, tam olarak burası (Google Earth mobil olarak desteklenmemekte).

Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim Mağarası’nın konumunu öğrenmek için aşağıdaki görselin yeterli olacağı düşünüyorum.

Alanya Dim Çayı Restoranları-Dim Barajı-Dim Mağara Haritası
Alanya Dim Çayı Restoranları – Dim Barajı – Dim Mağara Haritası

Dim Çayı restoranları, Alanya ilçesine 10-15 km uzaklıkta bulunmakta. Dim Çayı toroslardan doğarak 60 kilometrelik bir seyir izledikten sonra Alanya’nın doğusundan Akdeniz’e dökülmektedir. Eğer aracınız yoksa Cuma Pazarı’ndan Dim Çayı’na yarım saatte bir otobüsler de kalkmaktadır.

Aslında doğa severler tesislerin yanından geçip Dim Barajı’nı gezdikten sonra da restoranlara gelebilirler. Çünkü yol boyunca sizi restoranına çekmek isteyen arkadaşlar çıkıyor, eğer nereye gideceğinizi bilmiyorsanız biri sizi ikna edebilir.

Dim Çayı En İyi Restoranlar ve Fiyatları:

Tesis olarak en meşhuru ve büyüğü Pınarbaşı Restoran. Diğer ünlü restoranlar ise Regülatör, Cennet Vadisi. Tesislerin çoğunda kaydırak, tramplen ve bazılarında havuz da var. Aşağıdaki güzel güzel yüzüldüğüne bakmayın biz 8 kişi gittik, suya 3 kişi girebildi, çocuklar ise soğuk suya aldırmadan kaydırağın hakkını verdi.

 

Aslında restoran yerine tesis demek daha mantıklı ama kendilerini restoran olarak tanımlıyorlar.

İlginizi Çekebilir:  DÜĞÜN HAZIRLIKLARI - SÜNNET DÜĞÜNÜ

Çay üzerinde yaklaşık 3 km’lik bir restoran zinciri var. Bu tesislerin hemen üzerinde de Dim Barajı var. Baraj dibinden su verildiği için gelen su çok soğuk, bu yüzden baraja uzak olan, Alanya’ya yakın tesislerde suyun daha sıcak (Birkaç derece) olduğu söylenmektedir. Eğer suya girmeyi düşünüyorsanız, suyun 4-6 °C  olduğu söylenmekte. Yani ciddi soğuk ama müthiş bir zindelik veriyor tabii. Su ne kadar soğuk olabilir diyenler için aşağıdaki yüz ifadesi en güzel cevap olabilir.

Dim Çayı, Dim Mağarası, Alanya
Dim Çayı’nın Serin Suları

Biz Cennet Vadisi Restoran’a gittik. Alabalık, ızgara tavuk, saç kavurma, kiremitte mantar vb. menülerde her türlü ızgara var. 2018 fiyatlarına göre ızgaralar 18-35 TL bandında diyebilirim.  Otelden kahvaltı yapıp gittiğimiz için semaver çay aldık, 35 TL idi (2018 Fiyatı). Semaverleri bayağı büyük, 8-9 kişiye rahat yeter. Yemek olarak genelde alabalık tercih ediliyor. Ama bence en güzeli kahvaltı. Kahvaltı menüsü gerçekten zengin, doyurucu. Kahvaltıda kişi başı 30 TL. Aklınızdan geçeni duyar gibiyim, onu işletme engellemiş,  2 kişi söyleriz, 4 kişi yeriz olmuyor, kişi başı ücret alınıyor. Kola, neskafe 6 TL. Özellikle Dim Çayı‘nın orta bölümünde olta ile balık tutmanıza izin veren restoranlar da bulunmaktadır. Aşağıda Dim Mağarası haritasında gösterilmekte. Tuttuğunuz balığı pişirip getirmekteler. Çay kenarına gittiğinizde ilanları göreceksiniz. Biz hafta içi bir gün gittik. Doluluk oranı % 40-50 idi. Servis iyi, kaydıraklar boştu. Hafta sonu kalabalık olduğu için serviste aksama olduğunu duydum. Cennet Vadisi Restoran telefonu 0 532 326 36 45.

Özellikle kalabalık gidiyorsanız menü fiyatı üzerinden pazarlık da edebilirsiniz. %20 indirim de talep edebilirsiniz. Döneme göre akşamları tahmin ettiğinizden soğuk olabilir, hırka götürmekte fayda var. Tesisler şal da veriyormuş. Acenteler bu bölgeye tur da düzenlemektedir. Turla gelindiğinde yemek fiyatlarının daha düşük olduğu söylenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  İzmir'deki Parklar

Cennet Vadisi Restoran’da konaklarken arabanız da yıkanıyor, bilginiz olsun. Eğer yıkama istemiyorsanız park ettiğinizde söylemekte fayda var.

Meraklısı bölgede jeep ve motorsiklet ile  safari yapabilmektedir. Bölge de dinlenme ve piknik alanları da bulunmaktadır. Piknik alanında sadece masa ücreti vererek mangalınızı yapabilirsiniz.

Sıcaktan bunaldım, biraz serinleyim, doğanın güzelliğini seyredeyim, huzur bulayım diyorsanız mutlaka Dim Çayı‘na gidin, gitmediğiniz zamanlar pişman olabilirsiniz benim gibi.

Dim Mağarası:

Dim Çayı kenarında diğer bir güzellik ise Dim Mağarası. Alanya’dan Alanya İşletme Fakültesi yolu ile Kestel Beldesi, Dim Çayı vadisi ve Tosmur Beldesi üzerinden asfalt yollarla Dim Mağarası’na ulaşılmakta.

Dim Mağarası‘nın konumu görseldeki gibidir.

Dim Çayı, Dim Mağarası, Dim Barajı, Alanya, Restoran
Dim Mağarası Haritası

Alanya şehir merkezinden tarifeli belediye otobüsleri ile de Dim Mağarası‘na gidilebilmektedir. Dim Mağarası tesislerinde cafe ve restoran da bulunmaktadır. Dim Mağarası 1988’de Türkiye’de özel teşebbüs eli ile turizme açılan ilk mağara imiş. Dim Mağarası‘nın toplam uzunluğu 410 metredir. Mağaranın tavanından  su damlalarının akması ile zamanla sarkıtlar oluşmuş. Mağara 4 ana salon ve geçitlerden oluşmaktadır. Dim Mağarası’nın içi elektrikle aydınlatılmış(Elektrik kesintisine karşı jeneratörlü) olup mağara içi sıcaklığı 18 °C  sabitlikte tutulmaktadır. Dim Mağarası içerisinde küçük havuz ve 200 metrekare yüzeye sahip göl bulunmaktadır. Dim Mağara’sına giriş ücreti 2018 yılı için 18 TL, kamu, SGK, Bağkur’luya 12,5 TL, öğrenci  7,5 TL, 10 yaş altı ücretsiz, otomobil otoparkı 3 TL’dir. Özel işletme olduğu için Müzekart geçmemektedir. Mağaraya en az 1 saat ayırmakta fayda var. Haftanın 7 günü 09:00’da açılıyor, 18.30’da en geç mağaraya giriş yapılabiliyor. Dim Mağarası‘nı işleten Mağtur A.Ş.’nin  telefonu 0 242 518 22 75, 0532 372 41 85 (Mobil) şeklinde.  (Ayrıntılı bilgi için http://www.dimmagarasi.com.tr)

İlginizi Çekebilir:  Kayak Merkezleri - En İyi Kayak Merkezi Hangisi?
Dim çayı, Dim mağarası, Alanya, Antalya
Görsel Kaynağı: dimmagarasi.com – Yılmaz GÜNER’e aittir.

Dim Çayı’nın baraj üstünde kalan bölümünde rafting de yapılmaktadır. Eğitilmiş atlarla binip gezinti yapılabilmektedir. Bölgede düşük yatak kapasiteli pansiyonlar da bulunmaktadır.

Güzellik gidip görebilene, umarım daha fazla geç kalmadan Dim Çayı ve Dim Mağarası’na ilk fırsatta gidebilirsiniz..

Tüm yurt içi ve yurt dışı otel rezervasyonlarınızda doğru bilgi ve kaliteli hizmetin yanında yunuss takipçilerine özel ek indirim almak isterseniz lütfen iletişim bölümü veya yunussnet@gmail.com üzerinden iletişime geçiniz.

Yazının başındaki görselin kaynağı: http://kesfedecekcokyervar.blogspot.com.tr


Etiketler

Yunuss

Bloğumuzun ana amacı kişisel ekonomiye katkı sağlamak. Parayı kazanmak kadar etkin kullanmanın önemli olduğu günümüzde, ürün veya hizmet alımında edindiğimiz araştırma sonuçlarını ve tecrübeleri burada paylaşmak istedik. Ayrıca bloğu okuyanların eşe, dosta söyledikleri şunu şurdan al, bunu da böyle yap tarzı paylaşımları buradan da yapmalarını istiyoruz. Kısaca bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak karlı ve mutlu olacaklarını düşleyerek, bloğu kurduk. Kişisel ekonomi, gezi, sağlık ve yaşama dair paylaşımları bu blogda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yine iyi yerleri gezmişsiniz. Sitenizi çok sevdim takipte kalacağım. Bir çok yerden bulunamayacak olumlu olumsuz bilgiler verip aklımızda bir fikir oluşmasını sağlıyorsunuz teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı