GEZİPOPÜLER YAZILAR

AKDAMAR ADASI ve AKDAMAR KİLİSESİ – VAN KAHVALTISI

Akdamar Adası’ndaki Akdamar Kilisesi Neden Yapıldı?

 Van Gölü’ndeki 4 adadan en büyüğü Akdamar Adası‘dır.

Akdamar Kilisesi‘nin yapım amacı Kudüs’ten İran’a, İran’dan da Van’a getirilen Hakiki Haç’ın bir parçasını muhafaza etmektir. Akdamar Kilisesi Vaspurakan Hanedanı, Kral I. Gakik tarafından MS 915-921’de yaptırılmıştır. Ermeni Kralı Gagik bu kiliseyi yaptırmak için birçok yerden mimar ve usta getirmiştir. Yapıldıktan tam 100 yıl sonra 1021’de Vaspurakan Krallığı yıkılınca 1113’te manastıra dönüşmüş ve Ermeni Patrikliği Merkezi olmuştur. Manastır olduktan sonra “Ermeni Kutsal Haç Kilisesi” adı ile anılmaya başlamıştır.

Akdamar adası, Akdamar kilisesi, van gezi, van kahvaltı, erciş, sütçü fevzi
Kaynak: Flickr

Akdamar  Efsanesi

Ermeni baş keşişinin kızı Tamara adada yaşamaktadır. Ada etrafındaki köyde yaşayan çoban Tamara’ya aşık olur. Tamara’da çobana karşı boş değildir. Her gece adada buluşurlar. Adadaki yerini belli etmek için Tamara fener yakmaktadır.  Çoban da her gece adaya kadar yüzerek Tamara’yı görmektedir. Yüzdüğü mesafeye bakılırsa çoban ciddi aşıkmış. Baş keşiş durumu fark edince, bir gece adada sürekli yer değiştirerek(Farklı bir yerde şeklinde anlatanlar da var) fener yakar. Yüzmekten gücü tükenen çoban son bir gayretle  Ah Tamara diyerek kendini sulara bırakır. Sesi duyan Tamara’da her şeyi anlar ve o da kendini sulara atar. Ada o günden sonra ‘Ah Tamara’ ismi ile anılır ve zamanla ‘Akdamar’ adını alır.

Akdamar adası, Akdamar kilisesi, van gezi, van kahvaltı, erciş, sütçü fevzi

Akdamar Adası’na nasıl gidilir?

Akdamar Adası İskelesi Gevaş İlçesi’ne 7 km, Van’a 43 km mesafede. Tekneler Nisan/Mayıs’ta çalışmaya başlıyor, genelde Eylül sonuna kadar çalışıyor. 2018 için kişi başı gidiş dönüş ücreti 15 TL. Her 20 dakikada 1 tekne kalkıyor. Dolmazsa kalkmıyor ama tekneler de küçük olduğu için genelde 20 dakikada doluyor. Akdamar Adası‘na gittiğinizde tekne dönüş saatlerini takip ederek istediğiniz kadar adada kalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  EN UYGUN TRAFİK SİGORTASI VE KASKOYU NEREDEN YAPTIRABİLİRİZ?

Yolculuk 20dk sürüyor ama kaptanın açtığı müzikle birlikte müthiş keyifli oluyor. Bence sadece tekne yolculuğu için bile Akdamar Adası‘na gidilebilir.

Havanın bozulduğu yağmur yağdığı/yağacağı zamanlarda tekne çalışmayabiliyor. Kaptan aynen şöyle söyledi, götürürüz ama hava bozarsa almaya gelemeyebiliriz.

Bilgi almak isterseniz Akdamar İskelesi’nin telefon numarası: 0 544 563 73 74

Sadece hafta sonu Edremit’ten kalkan teknelerde bulunmakta. Buradan Akdamar Adası’na gidiş-dönüş saatlerine bakabilirsiniz. Hafta sonu 3 gidiş, 3 dönüş yapılmakta.

Akdamar adası, Akdamar kilisesi, van gezi, van kahvaltı, erciş, sütçü fevzi

Akdamar Kilisesi:

Kilise merkezi kubbeli ve  dört yapraklı yonca biçiminde yapılmıştır. Dış cephe kırmızı kesme tüf taşından oluşuyor. Tüf taşı yanardağların püskürttüğü lav, kül ve kumdan oluşmuş bir taş. Tüf taşı kışın sıcak, yazın serin olması yanı sıra günden güne taşların birbirine kenetlenmesi ile yapının daha da sağlamlaşmasını sağlamakta imiş. Zira yapı sadece taşların birbirine kenetlenmesi ile oluşturulmuş. Ayrıca tüf taşının rengi mevsim ve günün saatine göre sarı, kırmızı veya gri tonlarını almakta imiş. Akdamar Kilisesi cephelerinde figürlü taş kabartmalar, İncil ve Tevrat’tan alınan dini sahneler, Hz. İsa ve Meryem Ana, havariler, peygamberler, Ermeni asilleri, saray yaşantısından kesitler, av sahneleri, günlük hayattan figürler, çeşitli hayvan, meyve ve geometrik motifler tasvir edilmiştir.

Akdamar adası, Akdamar kilisesi, van gezi, van kahvaltı, erciş, sütçü fevzi
Akdamar Kilisesi Figürleri

1951’de hükümet Doğu Anadolu’daki birçok Ermeni Anıtı ile beraber Akdamar Kilisesi’ni yıkım kararını almıştır. Akdamar Kilisesi’nde 25 Haziran 1951’de başlatılan yıkım çalışması o dönemde genç bir gazeteci olan ve tesadüfen olayı  öğrenen Yaşar KEMAL‘in girişimi sayesinde durdurulabilmiştir.

Olayı Yaşar Kemal’den okumak isteyenler için yazıyı bırakıyorum.

Akdamar Kilisesi’ne giriş ücretli ama 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için giriş ücreti alınmıyor. Müzekart veya İş Bankası Maksimum Kart ile giriş ücretsiz. Şehit ve gazi yakınlarına ücretsiz. Bunların hiçbiri yoksa kiliseye giriş ücreti olarak 2018 yılı için 10 TL alınıyor.

İlginizi Çekebilir:  BEL FITIĞI TEŞHİSİ, TEDAVİSİ VE KORUNMA YOLLARI: BİR HASTANIN GÖZÜNDEN..

Akdamar Kilisesi yakınında çay içebileceğiniz kafe, hediyelik eşya dükkanı, WC bulunmakta.

Akdamar Adası‘na Nisan sonu Mayıs başı gibi giderseniz adadaki ağaçların çiçek dönemi olduğu için daha bir güzel olmakta ve en güzel görseller bu dönemde alınmakta.

Akdamar Kilisesi‘ni daha güzel bir açıdan görmek istiyorsanız adadaki tepeye tırmanabilirsiniz. Tırmanması zor ama manzaraya değer.

Şortunuzu götürürseniz göle girebilirsiniz. Biz yüzen 2 grup gördük. Yalnız su sodalı olduğu için çıktıktan sonra duş almak gerekiyor diyorlar.

Bildiğiniz gibi ‘Vizontele Tuuba’ filmi 2004’te Van İli Gevaş İlçesi’nde çekildi. Filmde sloganın yazıldığı Artos Dağı, tüm güzelliği ile Akdamar Kilisesi karşısında selam verir şekilde durmaktadır. Orada Artos Dağı’nı kime sorsanız gösterir.

Bence kilisedeki resimleri anlamak için mutlaka bir rehber olmalı. Rehber saatte 1 misafirlere yapıyı anlatırsa bakma dışında bir şeyler öğrenme fırsatımız da olur. Açıklayıcı yazılar kilise etrafında var ama  rehber şart diye düşünüyorum. Veya kulaklık ile anlatım sağlanabilir. Yani o kadar kişi geliyor, figürlerle ne anlatılmak istenmiş anlayamadan gidiyor.

Akdamar adası, Akdamar kilisesi, van gezi, van kahvaltı, erciş, sütçü fevzi

Akdamar Kilisesi etrafında badem ağaçları bulunmaktadır.

Akdamar Kilisesi içerisinde bir dilek kuyusu var. Aşağıdaki resimde  kuyu içerisinde üst kısımda saat 11:00 hizasında görülen zeminden daha yüksek bir bölge var. Attığınız para orada durursa dileğiniz tutuyormuş. Bizim gittiğimiz gün 3 kişinin attığı para orada kalmış.

Akdamar adası, Akdamar kilisesi, van gezi, van kahvaltı, erciş, sütçü fevzi
Dilek Kuyusu

Gevaş İlçesi’nde fazla bilinmeyen Selçuklular tarafından 700 yıl önce yapılan Halime Hatun Kümbeti ve çevresindeki Selçuklu Mezarlığı ziyaret edilebilir. Bölgeye gitmişken değerlendirebilirsiniz.

Van kahvaltısı nerede yapılır?

Ömrü Van’da geçmiş Van’lı arkadaşlarım beni kahvaltıya Sütçü Fevzi isimli Van Kahvaltı Salonu’na götürdü. Kahvaltı Salonları Van Gölü kenarına dizilmiş şekilde.  Edremit Yolu 10. km’de bulunan Sütçü Fevzi hafta sonları çok kalabalık oluyormuş, erken gitmekte fayda var. Kahvaltı ücreti 2018 için tek kişi 30 TL, 2 ve daha fazla kişi iseniz kişi başı 20TL. Kalabalık iseniz indirimli fiyat sunabilirler. Sınırsız çay verilmekte. Telefon No: 0 532 424 09 09

İlginizi Çekebilir:  Aliağa İzmir Hakkında Bilgiler
Akdamar adası, Akdamar kilisesi, van gezi, van kahvaltı, erciş, sütçü fevzi
Sütçü Fevzi Kahvaltı Salonu- Van Kahvaltısı
Akdamar adası, Akdamar kilisesi, van gezi, van kahvaltı, erciş, sütçü fevzi
Sütçü Fevzi Van Kahvaltı Salonu

Van’da nerede yemek yenilir?

Merkez Et Lokantası’na gittik. Et severler için iyi bir mekan. 2018 için Kuzu Tandır Kebap: 31 TL, Ayran Aşı Çorbası: 7 TL. Ben Ayran Aşı Çorbası’nı tatmanızı mutlaka tavsiye ederim. Telefon: 0 432 216 97 01

Akdamar adası, Akdamar kilisesi, van gezi, van kahvaltı, erciş, sütçü fevzi
Van Merkez Et Lokantası

Eğer yolunuz Erciş’e düşerse, Yeşil Erciş Alabalık Çiftliğinde tereyağlı ya da ızgara alabalık öneririm. Tereyağlı ve ızgara alabalık fiyatı 2018 yılı için 18 TL, kiremitte alabalık fiyatı 20 TL. Balıkla aranız iyi ise kaçırmayın. Telefon: 0536 724 50 73

Akdamar adası, Akdamar kilisesi, van gezi, van kahvaltı, erciş, sütçü fevzi
Yeşil Erciş Alabalık Çiftliği

Türkiye’de gördükten sonra beni şaşırtan 2 şehir oldu. Biri Van. Bir çok kişiden de bunu duydum. Şehrin modern yüzü sizi de şaşırtabilir.

Yunuss

Bloğumuzun ana amacı kişisel ekonomiye katkı sağlamak. Parayı kazanmak kadar etkin kullanmanın önemli olduğu günümüzde, ürün veya hizmet alımında edindiğimiz araştırma sonuçlarını ve tecrübeleri burada paylaşmak istedik. Ayrıca bloğu okuyanların eşe, dosta söyledikleri şunu şurdan al, bunu da böyle yap tarzı paylaşımları buradan da yapmalarını istiyoruz. Kısaca bilgi ve tecrübeye önem veren insanların, bilgi ve tecrübesini burada paylaşarak karlı ve mutlu olacaklarını düşleyerek, bloğu kurduk. Kişisel ekonomi, gezi, sağlık ve yaşama dair paylaşımları bu blogda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. VAN gölünün ortasında küçük bir adada yapılan müthiş yapıttır kendileri. Hava soğuktu gidememiştim o tarafa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı