BESLENME

Papatyanın Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

PAPATYA HER DERDE DEVA BİR BİTKİDİR

Dağlarda, kırlarda, bahçelerde yetişen papatyalar, herkes tarafından tanınmış ve sevilmiş bitkilerdendir. Papatya, orta kısmı altın sarısı, kenar yapraklan beyaz olan çiçekleriyle göz alıcı bir manzara gösterir. Bu çiçeklerin aynı zamanda güzel bir kokusu da vardır. Papatyanın çeşitleri çoktur.

Papatyanın çiçekleri yazın Haziranla Ağustos ayları arasında toplanarak güneşte kurutulur. Kapalı kutularda temiz dolaplar içinde saklanır. Papatyanın lezzetli acı ve biraz da yakıcıdır. Kokusu içinde mevcut bazı esanslardan dolayıdır.

Eski hekimler bir ilaç olarak papatyaya büyük kıymet verdikleri için bugün hala bu bitkiden bir ev ilacı olarak faydalanmaktayız. Papatya çay gibi haşlanarak suyu kaşıkla içilirse mideyi düzeltir…Bağırsaklardaki gazları giderir. Vücudu terleterek zehirlerin dışarıya atılmasını sağlamış olur. Sıcak papatya suyu ile yapılan gargaralar diş etlerinde boğaz ve bademciklerde meydana gelen iltihaplara gayet iyi gelir. Romatizmalılar papatya suyu ile ağrıyan yerlerini ovarlarsa rahat ederler.

Eski hekimler, ot ve nebatları hastalıkların tedavisinde çok beğenip çok kullandıklarından papatyayı kayışkıran labada, Menekşe, Şahtere, Ayrıkkökü, Mürver gibi bitkilerle karıştırıp suda kaynatarak bu suyu hastalara içirmekle bir terletme tedavisi uygularlardı. Bugün papatya bu eski kıymetini belki de kaybetmiştir ama, hâlâ evlerde zehirsiz ve zararsız bir ilaç gibi kullanıldığı yerler vardır.

Papatyaya eskiler «İyilik Perisi» adını takarlarmış, papatya kadar insanlara iyilik veren bir başka bitki olmadığını da iddia ederlemiş. Oysa her bitkinin ne büyük iyilikler sağladığını şimdiye kadar çeşitli konularda gördük.

Fakat papatyanın da iyilikleri, şifa verici yönleri inkar edilecek gibi değildir.

Papatya nelere iyi gelmez ki, sağlığımızın çok büyük yardımcısı olduğunu kabul etmek gerekir. Mide bozukluğu, karaciğer, safra kesesi düzensizlikleri papatya tedavisiyle yoluna girer. Papatyanın gerilime karşı bire bir geldiğini bilin. Bağırsak, mide ve daha başka organların gerilimleri papatya sayesinde hemen geçiverir. Gevşeme, yumuşama başlar. Ağrılardan eser kalmaz. Kadınların, genç kızların adet sancılarını da yok eder. Terleyemeyen kimselere papatya son derece terletici etkiler yapabilir, vücuttan zehiri terle atma olanağı sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Elmanın Faydaları Nelerdir? Elma Neye İyi Gelir?

Böylesine yararları olan bir bitkiyi nasıl hazırlamalı? İki kaşık papatyayı bir kaba koyun üstüne iyice kaynamış bir bardak su ilave edin. On dakika ağzını kapatarak bekletin. Ve süzgeçten geçirin. Sıcak sıcak için.

Çıban, apse, iltihaplanma ve yaraları papatyayı dıştan pansuman yaparak iyi edebilirsiniz. Kocaman iki çorba kaşığı dolusu papatyayı bir kaba koyup gene aynı şekilde üstüne bir buçuk bardak kaynar su ilave ederek bekletmeli bu suyu süzüp ya pansuman yapmalı ya da içine pamuk veya tülbent batırıp, ılık ılık pamukların birini alıp, ötekini yara veya çıban üstüne koymalı çok iyi gelir.

Papatya Suyunun Faydaları Nelerdir?

Papatya iyiliğiniz kadar güzelliğinize de yardımcıdır. Saçlarınızı papatya suyu ile yıkarsanız hem yumuşacık gür ve güzel görünüşlü olur, hem de hafif açık renk yapıp saçlara tatlı bir görünüş verir.

Ayaklarınızın terlemesini önlemek için papatya ile ayak banyosu yapabilirsiniz.

Üşüttüğünüz zaman, boğaz kaşıntısı, nezle ve boğaz ağrısına karşı hemen papatyayı (iki üç bardak su yeterlidir) Ağzınızı buharına tutun…

Ama hiç değilse on dakika buharını içinize çekmeye çalışmalısınız.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Midenizde gastrit varsa (doktorun fikrini almak şartıyla) her sabah aç karnına üç dört fincan papatya çayı için. Bu kürü iki ay kadar devam etmelisiniz, hatta ağrılar devam etse bile gene aldırmayıp tedavinizi sürdürürn. Kabızlıkta papatyayı kaynatıp suyunu bir tülbentten iyice süzdükten sonra lavman yapabilirsiniz.

Bitkilerin Yardımı İle Gençliğiniz Uzatın

Bazı kişilere rastgelinir… Yüzleri gülen, «iyi bir iş yapmanın verdiği memnunlukla» rahat ifadeli kimselerdir bunlar. Soracak olursanız -çok kez de sormaya gerek kalmadan hemen anlatmak ihtiyacı duyarlar ya- hemen açılıverirler. Özellikle yazın, tatil köylerinde, sayfiyelerde bir takım yaşlı insanlardır bunlar.

İlginizi Çekebilir:  Hangi İlacın Yan Etkilerine Hangi Yiyecek İyi Gelir?

«Biliyor musunuz, son zamanlarda bir kitapta okudum, aklına güvendiğim bir ahbabımla da konuştuktan sonra hemen okuduklarımı tatbike girişiverdim. . . O günden bu yana öylesine iyi hissediyorum ki kendimi… Sanki birkaç yaş geri gitmiş gibiyim. Ve başlar anlatmaya: Efendim, bitkiler gerçekten mucizeler yaratıyor, buna inanmamak, bir gerçeği düpedüz inkar etmek olur. İşte ben karşınızda örneğim. . Bitkiler sayesinde doğrulamayan belimi on günde doğrulttum. . Midem hafif ve rahat hiç o omuzlarıma, belime ve sırtıma giren ağrılardan eser yok. . En güzeli de kendimi çok genç hissediyorum. »

Belki bu yaşlı beyin söylediklerini kitabın ve aklına güvendiği ahbabının etkisinde kalmasına bağlayabilirsiniz. Oysa yanılıyorsunuz. Bugün bitkilerle tedavi, bitiklerle beslenme ve bilgili bir şekilde kendine bakma sayesinde bir kaç yıl geri dönmeyi bir tarafa bırakın, üstelik de uzun ömürlü olabilirsiniz. Esasen çabucak hayatlarını yitirenlerin çoğu inanın ki bitkiler hakkında hiç bir bilgisi olmayanlardır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı