BESLENME

Karaciğer Yemek, Beyin ve Sinir Yorgunluğuna İyi Gelir

Karaciğer, Beyin ve Sinir Yorgunluğuna, Ayrıca Kansızlığa Çok İyi Gelir

Vücudumuzda normal şekilde kan yapımı, hücrelerimizde canlılık ve enerjinin yeterli ve bol miktarda meydana gelmesi sinirlerimizin sağlığı, kalbimizin normal çalışması cildimizin kırışmaması, beynimize yeter miktarda kan giderek kafa zindeliğinin korunması, ateşli hastalıkların kolay atlatılması için çeşitli B vitaminleriyle A vitamininin yeterli miktarlarda alınması şarttır.

B vitaminleri dedik, gerçekten de B vitamininin 14 çeşidi vardır ve bunlardan her birinin vücuttaki etkileri birbirinden farklıdır. Fakat özellikle sinirlerin sağlığı, vücut ve beynimizin zindeliği için bunların hepsi gereklidir. B vitamini eksikliği kansızlık yapar. Karaciğerimizin sağlığı ve tansiyonumuzun düzenli olması, B vitaminlerinin yeterli derecede alınmasına bağlıdır. Romatizma tedavisinde B vitaminleri kullanılır. B vitamini yetersizliği hem beyin yorgunluğuna hem beden halsizliğine yol açar.

A ve B Vitamini Üst Düzey Canlılık Sağlar

Cilt hücrelerinin diri kalmasını, canlılığını korumasını sağlayan da A ve B vitaminleridir. Bir Hollandalı doktor, kabuğu çıkarılmış pirinçle beslenen tavukların zayıflayarak felç sonucu öldüklerini, buna karşılık kabuğu çıkarılmamış pirinçle beslenen tavukların sıhhatli bir şekilde geliştiklerini görmüş ve pirinç kabuğunda, vücut zindeliğini sağlayan bir madde bulunduğu sonucuna varmıştır. Bu madde B vitaminidir. Beden ve sinir sağlığımız için bu kadar önemi ve yararı bulunan

B ve A vitaminlerinin en zengin olarak bulunduğu besin maddesi ise karaciğerdir. Karaciğerin en besleyici olanı da balık karaciğeridir. B vitaminlerinin bol olarak bulunduğu diğer iki besin maddesi de; pekmez ve yoğurttur.

Dipdiri kalmak istiyorsanız haftada üç kere karaciğer yemeyi ve sofranızda hep yoğurt bulundurmayı ihmal etmeyiniz. Dipdiri kalmak istiyorsanız, sofranızdan yoğurdu hiç bir zaman eksik etmeyiniz.

İlginizi Çekebilir:  Hangi İlacın Yan Etkilerine Hangi Yiyecek İyi Gelir?
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı