BESLENME

Hangi İlacın Yan Etkilerine Hangi Yiyecek İyi Gelir?

İlaç alırken vücudunuza giren yabancı maddeler bazı eksiklikler yaratıyor. Bir Amerikalı doktor her ilacın karşılayıcı gıdasını buldu.

Kaliforniya, yaygın olarak kullanılan birçok ilaç türünün uzun vadede vücutta beslenme yetersizliğine yol açtığını belirtiyor. Silver Springden Dr. Richard Passwater’in yaptığı açıklamaya göre birçok doktor şikayeti ortadan kaldırmak için reçete yazarken yalnızca ilacın kısa vadedeki ani yan etkilerini göz önünde bulunduruyor, yan etkileriyle ilgilenmiyorlar. Bu nedenle uzun bir süre sonra vücutta çeşitli eksiklikler ve yetersizlikler kendini göstermeye başlıyor.

Doğum Kontrol Hapı Kullanan Yeşil Salata Yesin

Doğum kontrol hapı kullanan, bol bol yeşil salata, tahıl ve karaciğer yemelidir.

Doğum kontrol hapları ve hormon haplarının kadınlarda «folik asit» yetersizliğine yol açtığına da işaret eden Dr. Passwater bu eksikliğin rahimdeki hücrelerin anormal biçimde büyümelerine yol açtığını kaydediyor ve şöyle diyor: «Bunlar zararlı değildir, ancak kanserli hücre veya kanser başlangıcı zannedilebilir. Bu da boş yere üzüntü, inceleme ve gereksiz müdahalelere yol açabilir.

Aylık doğum kontrol haplarının ayrıca B6, B12 ve C vitamini dengesini de bozduğuna işaretle kadında yorgunluk, bitkinlik ve bir tür kansızlık hali görülebileceğini belirtiyor. Demir, bakır, çinko gibi mineral yetersizliğine de neden olan doğum kontrol haplarına karşı bol bol yapraklı yeşil sebzeler buğday ekmeği, tahıl ve karaciğer yemek gerekiyor.

Dr. Passavvater özel olarak hazırladığı bir raporda kesin eksikliğine neden olan ilaçları yan etkilerini ve tedbir olarak yenmesi gerekli yiyecekleri ise şöyle sıralıyor :

Aşağıdaki maddeler şu şekilde sıralanmıştır: İlacın cinsi ve kullanıldığı hastalık, Beslenmeyle ilgili yan etkiler, Zararı önlemek için yenmesi gereken yiyecekler:

1) Doğum kontrol hapları Folik asit B6, B12 ve C vitamini demir bakır, çinko yetersizliği yapraklı sebzeler tahıl çinko yetersizliği,
2) Antibiyotikler, vitamin B kompleks eksikliği, yoğurt,
3) Aspirin (Sürekli kullanılıyorsa) Vitamin C ve kalsiyum eksikliği. Narenciye ve süt ürünleri,
4) Antihistaminli ilaçlar (alerji ve soğuk algınlıklarına karşı) Vitamin B kompleks eksikliği, taneli tahıllar yeşil sebze, yumurta, karaciğer,
5) Yüksek tansiyon ve rejim durumunda verilen idrar söktürücü, Potasyum eksikliği muz, maydanoz, köfte, kuru üzüm,
6) Kortizon (romatizmaya karşı), C vitamini eksikliği, narenciye,
7) Kolesterolü kontrol edici ilaçlar, K vitamini eksikliği, yapraklı yeşil sebzeler,
8) Asit giderici ilaçlar (Genellikle mide için) Magnezyum, taneli tahıllar,
9) Hormon İlaçları (menopoz için) folik asit ve E vitamini eksikliği, yeşil yapraklı sebzeler taneli tahıllar, karaciğer,
10) Kan şekerini düşürücü ilaçlar (şeker hastalığı için) Vitamin B12 eksikliği, et, yumurta.
11) Mide ülseri ilaçları, K vitamini eksikliği yumurta, yeşil sebze,
12) Gut hastalığı için verilen ilaçlar, V vitamini ve thiamine eksikliği, Narenciye tahıllar.

İlginizi Çekebilir:  Karaciğer Yemek, Beyin ve Sinir Yorgunluğuna İyi Gelir

YEMEKLERİNİZİ BİR DEFADAN FAZLA ISITMAYIN!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi doktorlarından beslenme uzmanı Nazif Bağrıaçık ev hanımlarının pişirdikleri yemeği her öğün yeniden ısıtarak sofraya getirmelerini zararlı bir tutum olarak nitelendirerek pişirilen yemeklerin bir defadan fazla ısıtılmaması gerektiğini söyledi. . .
Yemeklerin tekrar tekrar ısıtıldıkları takdirde vitamin ve protein kaybına uğradıklarını ayrıca mikropların ısıya dayanıklılık kazanarak ürediklerini açıklayan Nazif Bağrıaçık, «Ev hanımlarına tavsiyem sağlık koşullarına uygun olması için yemeklerini bir öğünlük pişirmeleridir. » dedi.

YEMEKLERE GÖRE PİŞİRME SÜRESİ

Vücuda yararlı maddelerin kaybolmaması için yemeklerin nasıl ve kaç dakika pişirileceği konusunda bir açıklama yapan Prof. Bağrıaçık özetle şu bilgileri verdi:

«Sağlık koşullarına uygun olması için süt 20 dakika kaynatılmalı, Etler kıyma veya parça oluşuna göre 30 – 45 dakika taze sebzeler 20 – 30 dakika, patates gibi yumru sebzeler ise daha kısa bir süre 15-20 dakika kadar pişirilmelidir. Bundan fazla pişirilmeleri halinde içlerindeki protein ve vitaminler eksilir. Daha az pişirilmeleri ise besi değeri bakımından faydalı olmakla beraber hazmı zorlayıcıdır. »

Yemeklerin hazırlanması sırasında dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Prof. Bağrıaçık yemeklerin hazırlanması sırasında vitamin kaybının elden geldiğince önlenebilmesi için öncelikle şu hususlara dikkat edilmesini istedi:

«Vitamin bakımından oldukça zengin olan yeşil sebzeler önce yıkanmalı ondan sonra ayıklanmalıdır. Sebzeler önce yıkanma işleminden hemen sonra ayıklanıp, bekletilmeden pişirilmeli ve pişirme sırasında fazla su konmamalıdır. Fazla su konması halinde suya karışan yararlı maddeler buharlaşma yoluyla kaybolurlar.

Patates gibi yumru sebzelerin en yararlı kısımları kabuğa yakın olan yerleridir. Bu bakımdan bu tür sebzeleri kabuğu ite pişirip yemek daha faydalıdır. Kök ve yapraklarıyla yenen sebzelerin ise bu kısımlarının pişme süreleri farklı olduğundan ayrı ayrı pişirilmeleri daha doğrudur. Ev hanımları sebze ayıklarken daha fazla vitamin ihtiva eden dış yaprakları koparmaktan kaçınmalı ve mümkünse sebzeleri haşladıktan sonra suyunu dökmemelidir.

İlginizi Çekebilir:  Papatyanın Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

KOŞULLAR ŞİMDİ DEĞİŞİK

Türk halkının sağlık koşullarına uygun yemekleri eskiden yapabildiğini belirten Nazif Bağrıaçık «Eskiden taze et, taze sebze kolayca bulunabiliyordu. Kullanılan yağlar daha sağlıklıydı. Şimdi yağların rafine edilmesi renklendirici ve tat verici bazı maddelerin karıştırılması doğrudan olmasa da dolaylı olarak sağlığa zarar vermektedir. Öte yandan günümüz koşulları ve artan nüfus gıda maddelerinin az bulunmasına ve bulunsa bile istenilen tazelikte olmamasına yol açmıştın» dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı