BESLENME

Elmanın Faydaları Nelerdir? Elma Neye İyi Gelir?

ŞİŞMANLIĞA, YÜKSEK TANSİYONA, DAMAR SERTLİĞİNE, SİNİRLİLİĞE, UYKUSUZLUĞA İYİ GELEN, GENÇ VE GÜZEL OLMAK İSTEYENLER, 4 MEVSİMİN HARİKASI OLAN ELMAYI YİYİN…

Hani bizim memleketimizde bol bulunan, dolayısıyla ucuz olan yiyecek maddelerindeki kerameti öğrendikçe neden yeteri kadar bunlardan yararlanmıyoruz, diye düşünürüm. Elma da bunlardan biri.

Adem ile Havva efsanesinde ilk insanları cennetten kovduracak kadar etkili olan «Meyvelarin meyvesi» elmanın memleketi Trabzon’dur. Buradan bütün dünyaya yayılmış, 2. Ramses Mısır’a getirtip Nil kıyılarında yetiştirmiş, sonra Yahudiler Filistin’e götürmüşler. . Elma hemen hemen her iklime kolaylıkla uyar. Yunanlılar ve Romalılar da elmaya kutsal bir meyve olarak bakarlardı ve onun yetiştirilmesini kutsal bir görev sayarlardı.

Elma, bir enerji kaynağı, kasları, güçlendiren ve sinirleri yatıştıran bir meyvedir. Yaşlılar olsun bebekler olsun onların kolayca sindirebildikleri bu meyve içinde kalker bulunduğundan annelere de çok yararlı olduğunu hekimler söyler. Elmanın içinde protein, yağ, şeker, kalsiyum fosfor, demir, potasyum tuzları ile A, B1, B2, PP ve C vitaminleri vardır.

C vitamini iç bezlerin çalışmasına, vücudun dengede bulunmasına yardım eder. B1 vitamini şekeri vücudun sindirebileceği duruma getirir, sinirleri düzeltir, B2 vitamini sindirimi kolaylaştırır. PP vitamini damarları açar, yağ asitlerinin ve alkolün sindirimine yardım eder. Potas tuzu çocukların büyümesini sağlar, büyüklerin yaşlanmalarını önler, dişleri tırnakları kuvvetlendirir ve saçların dökülmesini engeller. Kansızlığa karşı kullanılır.

Vücudun kanının temizlenmesi için yirmi gün süre ile sabahları bir elmayı kabuğuyla yemelidir. Elmanın kabuğunu yemeden önce iyice yıkamalıdır. Mideleri zayıf olanlar elmayı kül de pişmiş olarak yemelidirler.

Şişmanlığa karşı günde 1 kilo elma yenilebilir veya bu kadar elmanın suyu içilebilir.

Yüksek tansiyona karşı her gün elma yemelidir, diyor doktorlar… Aynı zamanda damar sertliği ile damar tıkanmasına engel olmak için elma iyi geliyormuş. Elma sinirli olanların sinirlerinin dengesini de temin etmek bakımından önemli rol oyuyormuş. Uykusuzluğa karşı elma kompostosunun çok iyi geldiğini tecrübe etmişimdir.

İlginizi Çekebilir:  Papatyanın Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Bir defasında Anadolu’da uyuz hastalığına karşı elmanın ortadan bölündüğünü iki ayrı parçaya kükürt tozu doldurulduktan sonra bir beze sıkıca sarıldığını ve fırında pişirildiğini gördüm. Pişmiş elmadan yapılan bir merhem uyuz olmuş yere sürüyor ve masaj yapılıyor.

Bizim faydalı ve sihirli yiyecek maddelerinin arasına soğan, sarımsak ve maydanozdan sonra elma da girdi…

Sabahtan 1 kaşık bal, hafta da birkaç defa sarımsaklı cacık, taze veya kuru soğan, bol maydanoz ve elma yemeyi ihmal etmeyelim…

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı